היום הגיעה לקיצה התמודדות על תפקיד, שכמוה מעולם לא הייתה בצה"ל. שר הביטחון אהוד ברק אישר את החלטת הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ, למנות את אלוף אמיר אשל לתפקיד מפקד חיל האוויר. האלוף אשל המכהן כיום ראש אגף התכנון בצה"ל, יחליף את האלוף עידו נחושתן בתפקידו.

שעות ספורות לאחר ההודעה על מינויו למפקד חיל האוויר הבא, התייחס הערב לראשונה האלוף אמיר אשל להחלטת שר הביטחון: "אני מאוד שמח מגודל האחריות ומבטיח לעשות הכול כדי לעמוד בה כראוי", אמר.

לאורך כל הזמן היה אשל המועמד המועדף לתפקיד, גם על ידי הרמטכ"ל גנץ שהבהיר זאת לפני ימים אחדים, וגם על ידי קודמו בתפקיד רא"ל במיל' גבי אשכנזי שציין כי הוא רואה בו את מפקד חיל האוויר הבא.

מפקד חיל האוויר לשעבר אליעזר שקדי, המכהן כיום כמנכ"ל אל על, הביע שביעות רצון מההחלטה על מינוי אשל ואמר כי "מדובר בבחירה מצוינת מהרבה מאוד אספקטים. אשל הוא אדם משכמו ומעלה, מקצוען ובעל רקע וניסיון מבצעי יוצא מן הכלל. זהו דבר קריטי ומשמעותי שהוא זה שנבחר להוביל את חיל האוויר דווקא בעת הזו".

האלוף יוחנן לוקר בירך את אשל על המינוי

אלוף אמיר אשל (צילום: דו"צ)
אלוף אמיר אשל | צילום: דו"צ

לעמדה של מפקד חיל האוויר יש משקל לתקיפה באירן. עיקר פעילותו של מפקד החיל הינה בהכנת תכנית וציוד לתקיפה, ובהצגת הסיכויים בפני חברי הממשלה. חשוב לציין כי לרמטכ"ל גנץ יהיה משקל מכריע כיוון שהוא זה שנושא במלוא האחריות לתקיפה המדוברת.

לאחר ההודעה על החלטת שר הביטחון למנות את אלוף אשל לתפקיד, התקשר אליו יוחנן לוקר, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, שהתמודד מולו על המינוי, ובירך אותו בהצלחה בהמשך הדרך. לוקר נחשב כקצין מוערך, ראוי וערכי, ובצה"ל יעשו מאמצים רבים להשאירו. על פי ההערכות, לוקר לא צפוי לכהן כנספח הצבאי בוושינגטון בשל טעמים משפחתיים, וככל הנראה יוצעו לו תפקידים אחרים.

בשבוע שעבר ראיין השר ברק את שלושת המועמדים לתפקיד - האלופים אמיר אשל, המזכיר הצבאי של רה"מ יוחנן לוקר וכן תת-אלוף נמרוד רשף, ראש מטה חיל האוויר. היום כאמור אישר ברק את מינוי של אשל לתפקיד. ההודעה על מינוי של האלוף אשל, מגיעה לאחר דיווחים אודות מחלוקת בין הרמטכ"ל גנץ לבין לשכת ראש הממשלה שתמכה במינוי של יוחנן לוקר לתפקיד.

בשנת 2003 הוביל אשל מטס מעל מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו

אלוף אמיר אשל נולד ביפו בשנת 1959. ב-1977 התגייס לקורס טיס וסיים אותו בתפקיד טייס קרב. את דרכו הוא החל כטייס "סקייהוק" בבסיסים עציון שבסיני ורמון, שם שירת מוביל במלחמת לבנון הראשונה.

אחד הרגעים הזכורים בהיסטוריה הצבאית שלו הינו מטס שלושת מטוסי ה-F15 שהוביל מעל שמי מחנה ההשמדה באוושוויץ-בירקנאו בפולין, בשנת 2003.

איתן בן-אליהו: "בחירה בין שניים טובים"

בריאיון לחדשות 2 באינטרנט אמר אלוף (מיל') איתן בן-אליהו, לשעבר מפקד חיל האוויר: "אני מאוד שמח על המינוי. זה היה צמוד, אך לא כפי שהשתקף בתקשורת. היו שני מועמדים טובים מאוד שכל אחד מהם היה מתאים לשמש מפקד חיל האוויר".

על הליך הבחירה אמר בן-אליהו כי הוא "נעשה בסולידיות ובהתנהגות יפה. אפשרו להשוות בין השניים ולבחור - והבחירה נעשתה בין שניים טובים".

בהתייחסו לכך ששמו של האלוף יוחנן לוקר נקשר בפרשת ההטרדות לכאורה סביב נתן אשל, ראש לשכת ראש הממשלה, אמר בן-אליהו כי לא הייתה לכך כל השפעה על ההחלטה למנות את האלוף אשל לתפקידו.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק