הנספח הצבאי הישראלי ברוסיה אל"ם ואדים ליידרמן שגורש ממוסקבה ניסה להשיג פרטים על היקף הסחר הרוסי עם העולם הערבי, כך טענה הלילה סוכנות הביטחון הפדרלית במדינה FSB, כפי שפורסם בסוכנות הידיעות AFP.

עד כה סירבו הרוסים לציין מהו המידע שבגינו החליטו לגרש את ליידרמן והלילה, כאמור, נתנה סוכנות הביטחון במדינה אינדיקציה ראשונה לסיבה, זאת על אף שלא צוין איזה מידע בדיוק באשר ליחסי הסחר ניסה להשיג, לכאורה, ליידרמן.

על פי שר החוץ הרוסי, נתפס ליידרמן ב-12 במאי "על חם" כשניסה לקבל את המידע הביטחוני. בערוץ הטלוויזיה הרוסי RBC שודר קטע שבו ניתן לראות אדם, אשר מזוהה כליידרמן, אליו ניגשים מספר אנשים כשהוא סועד בחברת אדם אחר במסעדה במוסקבה.

בהמשך קטע הווידאו נחקר האדם שמזוהה כליידרמן על ידי קצינים רוסים, כשכל האישורים שלו וכרטיסי האשראי מוצגים לראווה על השולחן לפני המצלמה כדי להוכיח את זהותו.

"הקצין ניגש למספר עובדי מדינה רוסים כדי לקבל מהם מידע סודי על שיתופי הפעולה הצבאיים והטכנולוגים עם מספר מדינות ערביות ואף ניסה לאמוד את היקף הסיוע שהן מקבלות", נכתב בהצהרה הרשמית של FSB. עוד נכתב כי רוסיה הסכימה לשמור את הגירוש בסוד כ"מחווה של רצון טוב".

סמוך לחשיפת הפרשה השבוע ניסה גורם ביטחוני ברוסיה לטעון כי ליידרמן גורש מאחר שנחשד בריגול תעשייתי. עם זאת, ההצהרה הרשמית של סוכנות הביטחון הרוסית מציבה את הפרשה באור אחר למרי.

פוטין ומדבדב עמדו מאחורי הגירוש

לפני יומיים טענה סוכנות הידיעות הרוסית נובוסטי כי עם חשיפתו, הוכרז אל"ם ליידרמן "אישיות בלתי רצויה" ונדרש לעזוב את רוסיה בתוך 48 שעות. הייתה זו התגובה הרשמית הראשונה של רוסיה לאירוע.

בעיתון "מעריב" דווח ביום חמישי האחרון כי ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין והנשיא דימיטרי מדבדב אישרו בעצמם את מעצרו וגירושו של אלוף משנה ואדים ליידרמן.

אל"מ ליידרמן נעצר בתחילת השבוע על ידי גורמי מודיעין רוסים במהלך ארוחה במסעדה במרכז מוסקבה בה נפגש עם איש קשר קבוע שלו, ככל הנראה ממשרד ההגנה הרוסי, בחשד שאסף מידע מסווג עבור ישראל. הוא נבדק כאחרון הפושעים, כשהפשיטו אותו לעיני כל יושבי המסעדה, והוא נלקח למעצר.

פרט חשוב נוסף נמסר ביום רביעי בערב בדיווח של רשת החדשות הבריטית BBC על הפרשה, שם נטען כי מה שהציל את ליידרמן מהסתבכות אישית קשה ברוסיה ואיפשר את חזרתו ארצה הוא החסינות הדיפלומטית, שבה עשה שימוש כדי להימנע מפתיחת הליכים משפטיים נגדו וכדי שיאפשרו לו לשוב ארצה במהירות.

עבר בהצלחה את בדיקת הפוליגרף

אלוף משנה ואדים ליידרמן עלה לטיסה ארצה במוצאי שבת ושב לפני חמישה ימים היישר לחקירת שב"כ. הוא הועבר לבדיקת פוליגרף, מחשש שבמהלך שהותו ברוסיה היה מעורב גם במגע עם סוכן זר - כלומר בריגול נגד ישראל.

ממצאי הבדיקה הזימו את החששות, אך במערכת הביטחון מוטרדים מהאפשרות שהתקרית תפגע ביחסים המתוחים שבין ירושלים לבין מוסקבה, ששרויים ממילא בתקופה רגישה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק