רצח בדרך לחופשה: שבעה בני אדם, בהם שישה ישראלים נהרגו ו-30 נפצעו בפיגוע באוטובוס סמוך לנמל התעופה של בורגס בבולגריה. על פי דיווחים מכלי התקשורת המקומיים, שתיים מהנפגעות הן נשים בהיריון ובנוסף אליהן נפצע ילד בן 11. הנפגעים נחתו בבורגס הערב בשעה 16:50, לאחר שטסו מת"א עם חברת "בורגאס אייר".

שר החוץ אביגדור ליברמן שוחח עם שר החוץ של בולגריה ניקולאי מלדנוב, שנמצא במקום האירוע בבורגס. במקום נמצאים גם נשיא בולגריה, רוזן פלבנייב, השר לבטחון פנים של בולגריה ושגריר ישראלי בבולגריה שאול כמיסה.

שש גופות אותרו בזירת הפיגוע ופצוע אנוש נוסף נפטר בבית החולים. שני פצועים קשה נוספים נמצאים בטיפול נמרץ. בנוסף ישנם 30 אנשים נוספים המקבלים טיפול בבית החולים. השר מלדנוב עדכן את השר ליברמן כי מתבצעות פעולות חקירה במקום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הפנה אצבע מאשימה כלפי אירן, אותה הוא רואה כאחראית. "כל הסימנים מובילים אליה. רק בחודשים האחרונים ראינו את הניסיונות של אירן לפגוע בישראלים בתאילנד, הודו, גאורגיה, קניה וקפריסין. 18 שנים בדיוק אחרי פיגוע התופת בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה. הטרור האירני הרצחני ממשיך לפגוע באנשים חפים מפשע. זוהי מתקפת טרור אירנית שמתפשטת בעולם כולו. ישראל תגיב בעוצמה לטרור האירני".

גם שר הביטחון אהוד ברק הגיב לאירוע הטרור: הפיגוע הזה חמור מאוד. אנו במערכת הביטחון עוקבים מזה זמן רב אחרי כוונותיהם של חמאס, חיבאללה וכוחות אירנים לבצע פיגועים ברחבי העולם. זהו מאבק ארוך אבל נפעל בכל כוחנו כדי להגיע אל מבצעי הפיגוע ושולחיהם".

הפיגוע היום מתרחש בדיוק 18 שנים אחרי הפיצוץ בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס. אז, מחבל של חיזבאללה ביצע את הפיגוע וגרם למותם של 85 בני אדם.

לאחר הפיגוע התקיימה הערכת מצב בנמל התעופה בן-גוריון, במהלכה הוחלט על שינויים וביטולים של 11 טיסות נוספות שהיו אמורות להמריא הלילה למזרח אירופה ויעדים נוספים. בנתב"ג מבקשים מכל הנוסעים שהיו אמורים להמריא הלילה לאירופה להתעדכן בשינויים. נחום תמיר שטיסתו לבנגקוק נדחתה סיפר: "בגלל המקרה בבורגס ישנם שינויים, אבל חבר שלי שהיה אמור לטוס לבולגריה מחר ביטל את טיסתו - הכי בטוח כאן בארץ".

האוטבוס שנפגע (צילום: חדשות 2)
האוטבוס שנפגע | צילום: חדשות 2

ארתור קול, סמנכ"ל הסברה במשרד החוץ מסר כי "האוטובוס נפגע קשה וגם אוטובוסים שבסביבתו נפגעו.שר החוץ ליברמן שוחח עם שר החוץ הבולגרי והנחה להפעיל חדר מצב גם בבולגריה. במקביל, הוחלט לתגבר את צוות השגרירות בסופיה בעובדים נוספים ותישלח לתגבורת לבורגס כדי לטפל באירוע. עוד לא קיבלנו מידע רשמי על הנפגעים הישראלים באירוע".

רב חב"ד הרב חיים טברדוביץ', שליח חב"ד בבורגס דיווח מבית החולים: "יש פצועים במצב קל יותר וכאלה במצב קשה, קיבלנו הנחיות מהשגרירות ונשיא בולגריה הביע הזדהות וגינה את הפיגוע. כרגע בבית החולים בבורגס יש למעלה מ-20 פצועים".

שדה התעופה בבורגס לאחר הפיצוץ (צילום: חדשות 2)
נמל התעופה בבורגס | צילום: חדשות 2

משלחת רופאים ופרמדיקים של מד"א יצאה הערב לבורגס במטרה לסייע לפצועים המאושפזים בבית החולים המקומי. על פי דיווחים מבולגריה, איכותו של בית החולים ירודה, ולכן תצא המשלחת. בנוסף, ישנו רצון להוציא מהארץ שני מטוסים שיחזירו לארץ את הנופשים המעוניינים בכך ואת הפצועים שמצבם מאפשר להם לחזור לישראל.

בנוסף אליהם ייצא מטוס סיוע של צה"ל לבולגריה, זאת לאחר הנחייתו של הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ. מדובר צה"ל נמסר כי בראש הכוח צפוי לעמוד מפקד בכיר. הכוח הרפואי המוטס יכלול רופאים מומחים בתחום הטראומה, אורתופדיה, טיפול נמרץ, כירורגיה, כוויות וילדים.

דקות אחר הפיגוע בבורגס (צילום: חדשות 2)
דקות אחר הפיגוע בבורגס | צילום: חדשות 2

"שמנו את התיקים בתא המטען - ואז היה פיצוץ"

שושי איילר, עדת ראייה, סיפרה לחדשות 2: "עברנו את ביקורת הדרכונים וחיכו לנו נציגים שפיזרו אותנו לאוטובוסים לפי המלונות. שמנו את התיקים בתא המטען, ואחרי כמה דקות התפוצץ אוטובוס שיצא איתנו בלהבות. לאחר מכן החזירו אותנו לטרמינל ועכשיו בודקים מי נעדר ומי נמצא.

אחרי הפיצוץ: האוטובוס עולה באש (צילום: חדשות 2)
האוטובוס שנפגע בפיצוץ עולה בלהבות | צילום: חדשות 2

בנה של שושי, גיא, הוסיף: "אנשים שניצלו מהפיצוץ ברחו מהחלון כדי לא לדרוך על הגופות. רואים את תא המטען מנופץ משני הצדדים. מהר מהר הכניסו את כולם לטרמינל ואת מי שצריך פינו לבתי חולים באזור".

משלחת זק"א לפני היציאה לבולגריה (צילום: חדשות 2)
משלחת זק"א לפני היציאה לבולגריה | צילום: חדשות 2

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, אודי סגל, משה נוסבאום, עמית ולדמן ובן מיטלמן

פיגוע בבורגס - סיקור מיוחד:

רה"מ על הפיגוע: "הסימנים מובילים לאירן"

"מטען גרם לפיצוץ באוטובוס"

נשיא בולגריה: "המוסד לא התריע"

אחרי הפיגוע: "חוששים לצאת מהמלון"

בולגריה: "מחבל מתאבד ביצע את הפיגוע"

נוסעת: "היה פיצוץ והמון הרוגים"

פספס את הטיסה לבורגוס - וניצל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק