סין ממשיכה להתייצב לצד אירן (צילום: חדשות 2)
ישראל פעלה נגד אניית המשא הרוסית? ארכיון | צילום: חדשות 2

זרועותיו הארוכות של המודיעין הישראלי הגיעו גם עד שבדיה? התקשורת הרוסית מדווחת ביממה האחרונה כי ישראל הנחתה פיראטים להשתלט על ספינת משא רוסית ששטה מצפון לשבדיה - ואשר על פי הדיווח נשאה על סיפונה טילי שיוט שיועדו להגיע לאירן. על פי הדיווח בכלי התקשורת, שירותי הביון הישראליים ניסו למנוע את הברחת המטען, שהוחבא על סיפון האניה. רוסיה מכחישה.

מספר כלי תקשורת במוסקבה מדווחים בסוף השבוע, כי על סיפון האנייה, שנקראה "ארטיק סי", היה גם מטען טילי שיוט מסוג X-55 שיועד להגיע בסופו של דבר לאירן. על פי הדיווח, אנשי המוסד הישראלי שלחו והנחו את הפיראטים שהשתלטו על האנייה, וכן הורו להם להיפטר ממטען הטילים. בעיתונות עוד דווח כי זו הייתה הסיבה לביקור הפתע שערך נשיא המדינה, שמעון פרס, ברוסיה, בשבוע שעבר. "בביקור", דווח, "דרש פרס מהרוסים להפסיק את הסיוע הצבאי לאירן. לא היה לו שום עניין אחר ברוסיה מלבד זה".

לאחר מספר ימים בהם הייתה האניה תחת שליטת הפיראטים, הצליחו להשתלט עליה אנשי חיל הים הרוסי, ודיווחו כי שלושה מהחוטפים לא זוהו כבעלי אזרחות כלשהי, ובנוסף להם גם רוסי אחד, ספרדי ואזרח ליטאי השתלטו על הספינה. לא דווח על זהותם של שני חוטפים נוספים.

ואולם, ברוסיה מכחישים. שגריר רוסיה בנאט"ו, דימיטרי רוגוזין, כינה את הדיווחים "פנטזיה" ו"דיווחים מגוחכים". הוא טען כי רוסיה לא מבריחה אמצעי לחימה, וכי אין לה כל עניין בכך. "אלו הן האשמות חסרות כל בסיס", אמר.

תזכורת: ישראל תקפה גם בסודן

במרץ השנה דווח כי במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה, תקף חיל האוויר שיירת אספקת נשק שנעה בסודן - ואשר יועדה להגיע בסופו של דבר לשימוש החמאס בתוך הרצועה. מאוחר יותר דווח כי חלק מהמטען שנישא בשיירה, היה מיועד להגיע גם לאירן. מדובר במרחק של 1,400 קילומטרים משטחי ישראל.

"המודיעין הישראלי תקף 17 משאיות מסודן בדרכן צפונה, לגבול עם מצרים, במטרה להעביר את ציוד הלחימה לידי כוחות החמאס שנלחמו באותו זמן בצבא הישראלי בעזה", חשפה רשת CBS האמריקנית, בדיווח שעורר הד תקשורתי רב.

עוד נמסר כי במהלך התקיפה נהרגו 39 בני אדם וכי כל 17 המשאיות הושמדו. שר התחבורה של סודן, מברוק מובארק סלים, צוטט כשהוא מתאר תקיפה שביצעה "מעצמה גדולה נגד שיירת משאיות קטנה, אשר בעקבותיה נשרפו כל האנשים שהיו על המשאיות". הוא הוסיף שבתקיפה נהרגו גם סודנים וגם אתיופים. 

התקיפה בסודן - סיקור מיוחד:

בכירים סודנים: בוצעה תקיפה בשטחנו

"התקיפה בוצעה ע"י מל"טים"

פרשנות / רוני דניאל: הבסיס לתקיפה - מודיעין מדוייק

צילומים ראשונים: שרידי התקיפה בסודן

סודן: ישראל אחראית לתקיפה בשטחנו