שר הביטחון, אהוד ברק, מנכ"ל משרד הביטחון אהוד שני ובכירים נוספים במשרד ביקרו היום בחברת "אלביט מערכות" בחיפה, שהציגה בפניהם חידושים טכנולוגיים ייחודיים, הנמצאים בשימוש כוחות צה"ל וצבאות נוספים בעולם.

שר הביטחון ניצל את הבמה בכדי למתן את המתיחות הגוברת עם טורקיה, בעקבות דבריו של שר החוץ ליברמן, אתמול. "אני יכול לומר על העניין הטורקי ששיקול הדעת, האחריות והתבונה מחייבים לעשות את מה שאנחנו יכולים כדי למתן ולרסן את המתיחות עם טורקיה, לשים אותה מאחורינו ולא להפוך את המתיחות וחילוקי הדעות שהיו לנו לנושא מרכזי בתמונה המזרח-תיכונית", אמר ברק.

"זה נגד האינטרסים של ישראל. לנו יש עניין להוריד את המתח ולחזור כמידת האפשר לנורמליות ביחסים עם טורקיה", הוסיף.

"אני לא ממליץ לחמאס לדרדר את המציאות בדרום"

ברק התייחס גם לאיומים הביטחוניים על ישראל. "השנה שמסתיימת בימים האלה, 2010, הייתה השקטה ביותר מבחינה ביטחונית מזה שנים רבות. יחד עם זאת, אסור לרמות את עצמנו - חמאס בדרום, החיזבאללה בצפון, ואירן ברקע. יש איומים לא פשוטים ויחד איתם גם הזדמנויות שחובה לנצל אותן".

"אנחנו רואים בעולם תהליך של דה-לגיטימציה של מדינת ישראל שמובילים אותו יריבנו ומשתתפים בו גורמים שחלקם תמימים וחלקם מונעים משיקולים שונים. את התהליך הזה חובה לפעול כדי לבלום", ציין השר.

בתשובה לשאלה על ההתחממות בדרום, ברק סיפר כי "כוחות צה"ל בדרום, בעוטף עזה, פועלים ביעילות גבוהה על הגדר, במאבק יומיומי, וגם מעבר לגדר בתוך רצועה צרה שבתוך רצועת עזה, כנגד פעילות של מטענים ושל מחבלים. רק בשבועיים וחצי האחרונים נהרגו שם תשעה או עשרה מחבלים. על היעילות של הפעילות שלנו יש תגובות שלהם, ובמובן הזה מה שאנחנו רואים זה הסלמה שהיא פרי ההצלחות המבצעיות של צה"ל, שאנחנו מתכוונים להמשיך בהן".

עם זאת, הוסיף ברק כי אי-אפשר להבטיח באופן הרמטי שלא תהיה הידרדרות באזור. "אני לא ממליץ לחמאס לדרדר את המציאות מסביב לרצועה, ואני חושב שבסך הכול, בשורה התחתונה, צה"ל משיג שם את המשימות שאנחנו הטלנו עליו".

"הגיע העת להפוך את נאום בר אילן להחלטת ממשלה"

השר ברק, היום ב"אלביט" (צילום: חדשות 2)
ברק בוחן את החידושים האחרונים | צילום: חדשות 2

בנושא המשא ומתן עם הפלסטינים הבהיר ברק שבמפלגת העבודה "משוכנעים שהפלסטינים הם שכן שלנו שאיתו צריך לעשות הסדרים. אני לא חושב שזה יהיה קל. אנחנו נצטרך לקבל החלטות קשות והם יצטרכו לקבל החלטות קשות, אבל מדובר בהחלטות שהן הכרחיות כדי לנוע קדימה ולהבטיח עתיד יותר טוב לשתי מדינות לשני עמים שאליו מחויבת הממשלה".

"אני גם משוכנע שהגיע הזמן להפוך את נאום בר אילן של ראש הממשלה, שמגדיר את העמדה של ישראל בשתי מדינות לשני עמים, להחלטת ממשלה כדי שהוא יחייב את כולם, את כל השרים כולם, ולבטח את השרים שעוסקים במדיניות חוץ. אני חוזר ואומר שנדרשת לישראל יוזמה מדינית החלטית ודחופה, שתעסוק בכל נושאי הליבה שבינינו לבין הפלסטינים ובינינו לבין האזור", אמר שר הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק