הפגנת נכי צה"ל. ארכיון (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
הפגנת נכי צה"ל. ארכיון | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

בשורות טובות לנכי צה"ל ערב החג: משרד הביטחון הודיע לבית המשפט העליון על כוונתו לשנות את מדיניות "עיגול שיעור הנכות", כך שהחל מ-2014, יעגלו הוועדות הרפואיות את שיעורי הנכות של נכי צה"ל כלפי מעלה בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חישוב דרגת הנכות של נכה צה"ל ייעשה במספרים שלמים, תוך עיגול כלפי מעלה של שברי אחוזים", מסר משרד הביטחון. מקורו של שינוי המדיניות, שצפוי להשפיע על כשליש מנכי צה"ל - כ-30 אלף בני אדם - הוא בתביעה שהגיש נכה צה"ל, שנקבעה לו דרגת נכות של 39.25%. משרד הביטחון החליט אז לעגל את אחוזי הנכות שלו ל-39% במקום 40%.

ב-2011 קיבל בית המשפט המחוזי את תביעתו של נכה צה"ל - פסק דין עליו ערער משרד הביטחון. בעקבות דיון שהתקיים בבית המשפט העליון, הודיע לבסוף משרד הביטחון על החלטתו לשנות את מדיניות העיגול בעלות תקציבית של כ-17 מיליון שקלים בשנה.

"מדובר בניצחון משפטי", מסר עו"ד ליאור טומשין, שהגיש את התביעה. "לאחר מאבק של שנים, שונתה העמדה שפירשה בצורה מעוותת את הדין. השינוי מתקן הפליה וקיפוח של נכי צה"ל אשר נמשך עשרות. בעקבות ההודעה, אני ממליץ לכל נכה צה"ל לבדוק באופן פרטני, האם הוא זכאי לתגמולים והטבות נוספים".

לדברי עורך הדין, למרות שמדובר בשברי אחוזים בלבד, הרי שהתוספת משמעותית ביותר עבור מספר קבוצות נכים. כך למשל, נכים שנקבעו להם 9% נכות במקום 10% - לא היו מוכרים כנכי צה"ל ולא היו זכאים לתעודת נכה ולמענק חד פעמי. עבור נכים אחרים, העיגול כלפי מעלה יזכה אותם בתגמולים חודשיים גבוהים בהרבה וחלקם אף יהיו זכאים כעת לעשרות אלפי שקלים נוספים בשנה ואף לרכב צמוד.