כוחות צה"ל תקפו בשעות הצהריים (ד') מספר מוקדי טרור בבית החולים אל וופא בשכונת סג'עייה שבעזה, לאחר שבמשך ימים ארוכים נורתה מתוך מתחם בית החולים אש לעבר הכוחות הפועלים בשטח. בצה"ל אומרים כי מתחם בית החולים שימש להפעלת חדרי מלחמה ופיקוד של חמאס והג'יהאד האסלאמי. הצטרפו למשדר המיוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מתאם פעולות הממשלה בשטחים העביר באופן ישיר התראות חוזרות ונשנות, הן לארגונים בין לאומיים והן למנהל בית החולים הפלסטיני. התראות הועברו גם לגורמים פלסטינים נוספים. "הירי הוסיף והתגבר גם בשעות האחרונות, תוך סיכון כוחותינו ועל כן הוחלט בצה"ל לתקוף מוקדי טרור פעילים במתחם", נמסר. לאחר התקיפה נצפו באזור בית החולים פיצוצי משנה רבים, המעידים על הימצאות אמצעי לחימה במקום.

נתניהו וליברמן מבטיחים תגובה לכל זליגה (צילום: רויטרס)
נמשכת הפעולה הקרקעית ברצועה | צילום: רויטרס

ההתלבטות לגבי תקיפת מתחם בית החולים נמשכה מזה מספר ימים, בשל הרגישות והחשש מפגיעה באזרחים. עם זאת, בימים אלה עזבו אחרוני האנשים את בית החולים, שננטש והפך למעשה למרכז אמצעי לחימה. מידע מודיעיני בצה"ל העלה כי במקום נמצאים הוחזקו מחסני תחמושת ואמצעי לחימה אחרים.

מהקומות העליונות של בית החולים בוצע ירי מנשק קל וכן ירי טילי נ"ט לעבר חיילים וכוחות בשטח. בצה"ל אומרים כי חמאס נושא באחריות לתקיפת בית החולים, מכיוון שהוא הופך מבנים אלו ובתי ספר למוצבים קרביים. על פי גורמים ברצועת עזה, מאז תחילת מבצע "צוק איתן" נהרגו 652 פלסטינים ויותר מ-4,000 נפצעו - רובם אזרחים. יותר מ-200 אלף בני אדם נטשו את בתיהם.

פיצוץ בסג'עייה (צילום: AP)
ההפצצות בעזה | צילום: AP

במקביל, נמשכת הפעילות בשטח. במהלך הלחימה, חשף כוח של צה"ל מנהרה, שבתוכה נמצאו מדי צה"ל, מפות ואמצעי לחימה. באירוע אחר ביצע כוח של חטיבת גבעתי ביצע ירי לעבר חוליית מחבלים שהגיחה מפיר של מנהרה. זוהתה פגיעה באחד המחבלים.

במהלך הלילה ירה כלי טייס של חיל האוויר, בסיוע כוחות שריון, ירי לעבר חוליית מחבלים שעסקה בהכנות לשיגור טיל נ"ט לעבר כוחות צה"ל. זוהתה פגיעה. בנוסף, בפעילות הלילה בעזה זוהה ירי נ"ט לעבר כוח של גולני. הכוח השיב באש ובוצעה תקיפה אווירית לעבר מקור הירי. זוהתה פגיעה ולא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל.

קצין בכיר: "משתלטים על סג'עייה" 

מוקדם יותר היום התייחס גורם צבאי בכיר ללחימה בסג'עייה ואמר כי "צה"ל הולך ותופס שליטה בשכונה. הלחימה מתרכזת דווקא באזור זה מכיוון שיש מערך מאוד חזק של חמאס שם, בקנה מידה של גדוד".

יש טיפול משמעותי במערך של חמאס והאזור נמצא בשליטה גבוהה יותר של כוחות צה"ל", אמר. "זה לא אומר שלא מנסים לפגוע בחיילים, אך אנחנו מתורגלים באופן הלחימה שחמאס מציב בפנינו והדפוס לא מפתיע את הכוחות".

טנקים של צה"ל בגבול הרצועה (צילום: רויטרס)
הלחימה מתמקדת בהשמדת המנהרות | צילום: רויטרס

הגורם הדגיש כי עיקר המאמץ של הכוחות מוסיף להיות איתור והשמדת מנהרות טרור. "חיילים שלנו נמצאים שם ומתקדמים בזהירות. הם משמידים מנהרות, מחפשים אמצעי לחימה וממשיכים באותם המוקדים ובאותו המאמץ", אמר הקצין הבכיר. לדבריו, עד כה הופצצו 120 מטרות בסג'עייה ו"לכל פצצה הייתה כתובת".

קרי נחת בישראל

הבוקר נחת בישראל מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, בניסיון לקדם את המגעים להגיע להפסקת אש בין ישראל לחמאס. לאחר נחיתתו בתל אביב, נפגש קרי עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון בירושלים. במהלך הפגישה הוא אמר כי חלה התקדמות מסוימת במגעים בין הצדדים. "ניתן לומר כי הצלחנו לנוע מספר צעדים קדימה", אמר קרי, "אך עדיין יש עבודה לעשות".

מקדם מגעים להפסקה ארוכת טווח. קרי (צילום: AP)
קרי נחת בישראל | צילום: AP

דוברת משרד החוץ האמריקני התייחסה אף היא למגעים וציינה כי בשלב זה המזכיר קרי וצוותו מתמקדים יחד עם הצוות המצרי בהשגת הפסקת אש". היא הוסיפה כי "קרי נפגש הבוקר עם גורמים רשמיים כדי לקדם את היוזמה להפסקת הירי בין הצדדים. הוא יגיע לגדה המערבית, ייפגש עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן ועם ראש ממשלת ישראל נתניהו". על פי הדיווחים בארה"ב, משימתו העיקרית של קרי בישראל הינה להגדיר יחד עם מקביליו בירושלים את הנקודות סביבן ישראל מוכנה להתפשר לטובת הפסקת האש.

במסגרת המגעים המדיניים נועד הבוקר גם נשיא המדינה שמעון פרס עם מזכ"ל האו"ם באן. פרס תקף בחריפות את קטאר, שלקחה בשלב מסויים חלק בניסיונות התיווך ולטענתו נותנת חסות כלכלית ומדינית לחמאס. "על העולם לפעול נגד קטאר, ההופכת לאחת מספקיות הכסף לטרור הגדולות בעולם", אמר הנשיא. "קטאר מממנת רצח חפים מפשע בעזה והכסף שלה מממן טילים ומנהרות. יש גבול לציניות. הפשע נעשה לאור יום".

מבצע "צוק איתן" - היום ה-16:

מועצת האו"ם מקיימת דיון מיוחד על המצב בעזה

השריון בפעולה: "השמידו מה שצריך להשמיד"

קרי בישראל לקדם הפסקת אש, פרס תוקף את קטאר

אל על מתגברת את טיסותיה לישראל

צפו: פיצוץ מנהרות מעיני הלוחמים

גורם צבאי בכיר: "משתלטים על סג'עייה"

השמועות בוואטסאפ: 3 חיילים נעצרו

הותר לפרסום: 2 קצינים נהרגו בעזה