הוראה צה"לית תגביל את הטיגון ותגביר האידוי (צילום: AP)
מרזים בפקודה: צ'יפס? רק פעם בשבוע | צילום: AP

צה"ל נלחם - במטוגנים: שנים ארוכות השמן היה אחד המוצרים המזוהים ביותר עם הצבא. בעבר לא הקפידו במטבחים בצה"ל בכמות השמן, והוא היה בשימוש כמעט בכל מאכל. כך למשל האורז היה מלא בשמן, גם הפסטה ובוודאי העוף למיניו השונים.

בצה"ל הוחלט לאחרונה לשנות את דרכי הבישול של הטבחים. פקודת המזון הבריא שתיכנס לתקופה החל מ-1 בינואר 2012 ותחול על כלל המטבחים הצבאיים, תשנה סדרי עולם בקרב תזונת החיילים. הפקודה תאסור על הטבחים לטגן מזון יותר מפעם אחת בשבוע, וגם הכנת מזון על פלנצ'ה תותר רק שש פעמים בשבוע למנה עיקרית בלבד. כך לדוגמה הצ'יפס והשניצל שהיו מזוהים מאוד עם המטבחים יתמעטו באופן משמעותי והירקות המאודים ייראו הרבה יותר על השולחנות בחדרי האוכל בבסיסים.

באמצעות טכנולוגיה חדשה בצבא, יחויבו השפים בבסיסים להכין מאכלים אותם הם רגילים לבשל בסירים מלאי שמן, במכשירים הפועלים על אדים ויימנעו משימוש בשמן. כך למשל, פסטה אורז ועוף ייעשו ללא שמן בכלל אלא באידוי. בצה"ל מתכוונים לאכוף את ההוראות באמצעות צוותים של חיל הלוגיסטיקה שיבצעו ביקורות פתע במטבחים השונים וינסו לאתר ליקויים, זאת על מנת לוודא שאכן כל הטבחים מבשלים על פי הוראות הפקודה החדשה.

לוף? טבחי צה"ל לומדים להכין קינואה

נלחמים בגזרה: צה"ל נפרד מהבורקס

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק