סיבה לדאגה: ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ערכה היום דיון מיוחד בנושא היערכות העורף למלחמה. מפקד פיקוד העורף, האלוף יאיר נווה, העלה מספר נתונים מדאיגים ביותר. אך בינתיים ממשיכות הרשויות להטיל את האשמה האחת על השנייה.

בדיון נכחו חברי הועדה, מפקד פיקוד העורף וראש הרשות הלאומית לשעת חירום. האלוף הציף שלושה פערים מרכזיים במוכנות העורף. ראשית, הממשלה החליטה לתקצב חלוקה של ערכות מגן ל-60% מאזרחי המדינה בלבד. שאר האזרחים ייאלצו למצוא לעצמם פיתרונות אחרים, כיוון שהממשלה לא מוכנה להוסיף מיליארד שקלים נוספים לפרויקט.

"האזרחים החשופים": בערים הגדולות וביישובים הערביים

למדינת ישראל ישנן מערכות הגנה אקטיביות מטילים. העיקרית שבהן היא "כיפת ברזל" שעתידה להיכנס לשימוש מבצעי מלא בקרוב. אולם במלחמה הבאה צפויים ליפול על העורף מאות טילים וגם המערכת המתוחכמת ביותר לא תוכל ליירט את כולם. הנתון המדאיג באמת הוא שלרוב מאזרחי המדינה לא יהיה איפה להסתתר, כיוון של-25% מהם חדרי ממ"ד או מקלטים ציבוריים. הבעיה נפוצה בעיקר בערים הגדולות ובמגזר הערבי - שם גם צפיפות האוכלוסיה גבוהה באופן יחסי.

בעיה מדאיגה נוספת היא ההגנה על מתקנים אסטרטגיים כמו בתי הזיקוק והמפעלים הכימיים במפרץ חיפה. כבר במלחמה לבנון השנייה עשה חיזבאללה מאמצים כבירים על מנת לפגוע באזורים אלו, מתוך הבנה שפגיעה כזו תהייה קטלנית לאזרחים המתגוררים בסביבה. הקושי הוא שאין תוכניות מסודרת למיגון המתקנים, אלא חילופי האשמות ביניהם לרשויות המקומיות ולפיקוד העורף.

"המלחמה הבאה תהייה שונה מכל מה שהכרנו"

חבר הכנסת נחמן שי, ששימש כ"מרגיע הלאומי" במלחמת המפרץ אמר כי: "מה שראינו בעופרת יצוקה הוא רק הסנונית לתרחיש במלחמה הבאה". הוא התייחס גם לאי-חלוקת ערכות המגן לכל האזרחים ואמר: "מדינת ישראל החליטה פשוט לוותר על 40% מתושביה".

"אין בהלה, אך חייבים להיות מוכנים כיוון שהמלחמה הבאה תהיה שונה מכל מה שהכרנו עד עכשיו - זו תהייה המלחמה על העורף", אמר חבר הכנסת זאב ביילסקי מקדימה בסוף הדיון. "יהיו נזקים אדירים ממאות הטילים שייפלו על העורף ואנחנו חייבים להיות מוכנים לתרחיש הלא דמיוני הזה", הוסיף ביילסקי.

"המציאות בה רק לחלק מאזרחי ישראל יהיו ערכות מגן בשעת הצורך לא מתקבלת על הדעת", ציין חבר ועדת חוץ וביטחון ויו"ר הוועדה לבקורת על מערכת הביטחון, ח"כ שנלר. השאלה כעת, מה ישכילו לעשות במערכת הביטחון עם הנתונים המדאיגים.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק