ספינות של חיל הים במבצע השתלטות (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי חיל הים מלווים, השבוע | צילום: דובר צה"ל

מופע ההסברה הגדול בפתח: בלשכת ראש הממשלה ובמערכת הביטחון נערכים לקראת אירוע השיא שלאחר תפיסת אניית הנשק קלוס סי בידי לוחמי חיל הים - אירוע הסברתי יוצא דופן שבו יוצגו מחר (ב') אחר הצהריים באילת כלי הנשק ואמצעי הלחימה שנמצאו על סיפון האנייה לעולם כולו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון לנצל את המאורע כדי לשוב ולהזהיר את העולם מפני הסכנות שמציב המשטר האירני, שאחראי למשלוח הנשק לעבר רצועת עזה. יחד עם נתניהו, צפויים להגיע למקום גם הצמרת הביטחונית, שגרירים, נספחים צבאיים מרחבי העולם ורבים מכלי התקשורת הזרה.

במקום כבר הוצבו מסכי וידאו גדולים שנועדו להציג לנוכחים פרטים חדשים שקושרים את משלוח הנשק לאירן. על המסכים יוקרנו תמונות של הוצאות להורג שהתבצעו בחודשים האחרונים באירן בכיכרות העיר מתוך מטרה לחשוף את הפרות זכויות אדם במדינה. "נקרע את המסכה ונחשוף את פניה האמיתיות של אירן", אמרו גורמים המעורבים בפרטי הטקס.

ובינתיים, עוד בטרם החל האירוע ההסברתי, הושלמה באמ"ן החקירה של אנשי צוות הספינה, מרביתם אזרחים טורקים שלא ידעו דבר על המשלוח האסור שהסתתר בבטן האנייה. מחר יועמסו המכולות חזרה על הספינה והיא צפויה להפליג לדרכה.

מסיכום בדיקת אמצעי הלחימה על בטן האנייה עולה כי היו בה 40 רקטות מסוג M302 לטווחים שבין 90 ל-160 ק"מ, 181 פצצות מרגמה בקוטר 122 מ"מ וכ-400 אלף כדורים לנשק קל בקוטר 7.62. במלאכת הפריקה ובדיקת המכולות השתתפו כוחות חיל הים, כוחות חיל ההנדסה הקרבית וכוחות חיל החימוש.

הספינה תצא לדרכה, הקלוס סי (צילום: MarineTraffic.com)
הספינה תצא לדרכה, הקלוס סי | צילום: MarineTraffic.com

"לכל רקטה יש כתובת"

בשבת אחר הצהריים נכנסה הספינה למים הטריטוריאליים של ישראל ועגנה בחלק האזרחי של נמל אילת, כשהיא מלווה בסטיל"ים של חיל הים, אחי ח"ץ ואח"י חנית, שהשתתפו במבצע וליוו אותה לישראל. בשעות הערב הגיע למקום הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ לעיר הדרומית ושיבח את הלוחמים. "כל אחת מהרקטות הללו היא אתגר ביטחוני למדינת ישראל ואזרחיה. לכל כדור ולכל רקטה שהתגלו יש כתובת", אמר.

גנץ הדגיש כי זוהי רק מערכה במאבק. "המאבק שלנו במניעת התעצמות בכלל, ובהתעצמות במרכיבים קריטיים בעלי כושר השפעה אסטרטגי - לא תם בכך שהגענו בחזרה לנמל הבית. יש לארגן את הציוד, להמשיך לעבוד ותהיינה עוד משימות רבות".