לוחם בדרגת סמ"ר מגבעתי, שהואשם בהריגת שתי נשים במהלך מבצע עופרת יצוקה בעזה, הורשע היום בעבירה קלה יחסית, לאחר שהוכח כי לא היה מעורב במותן. בית הדין הצבאי ביפו הרשיע את החייל במסגרת הסדר טיעון שגובש בין הצדדים בעבירה של שימוש לא חוקי בנשק והוא ירצה 45 ימי מאסר בלבד. בחקירתו, הודה שפעל בניגוד לפקודות צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הסדר הטיעון, נגזרה על החייל תקופת מאסר על תנאי של שישה חודשים למשך השנתיים הבאות, וכן הוחלט להורידו לדרגת טוראי.

המקרה נחשף בדוח גולדסטון ובעקבות תלונות נוספות מגורמים שונים, שטענו כי החייל ירה לעבר אזרחים פלסטינים במבצע עופרת יצוקה בינואר 2009 בשכונת ג'וחר א-דיק. עורכי דינו של החייל, מאיר קליגר ועודד סבוראי, הצליחו להוכיח כי שתי הנשים לא נהרגו מהירי שביצע הלוחם, וכי מדובר בשני אירועים שקרו בזמנים שונים.

"מה שהתחיל בכותרות גדולות על תיק חמור ופעולה חריגה ובלתי אנושית של חייל צה"ל, נגמר בעבירה משמעתית של פעולה בניגוד לפקודות שהיא תקלה ברמה המבצעית ללא שום תוצאה" אמר עו"ד מאיר קלינגר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "במסגרת הסדר הטיעון הוא יואשם בפעולה שלא בהתאם לפקודות ללא שום תוצאה לאחר שהודה בחקירתו שעשה שימוש לא חוקי בנשק".

לא היו ראיות להוכיח הריגה

לדברי עו"ד קלינגר, "לא היה חומר ראיות מספיק כדי להוכיח אשמה של הריגה. הפרקליטות הצבאית גילתה פתיחות לשמוע את הטענות שלנו והגיעו מסקנה שלא יוכלו להוכיח אשמה של הריגה. הוכחנו לפרקליטות שהאירוע שבו מעורב החייל הוא שונה לחלוטין מזה שבו נהרגו האם ובתה".

עוד הוסיף עורך הדין כי החייל בן ה-22 אמנם הודה בחקירה שירה לעבר קבוצה של אנשים, לאחר שהבחין בהם מתקרבים לעבר הבניין שבו שהה הגדוד שלו, אבל לא ניתן להוכיח שהוא אכן גרם לאיזושהי פגיעה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בעקבות הליך גישור שהתקיים בתיק, לאחר שנבחנו כל הראיות והנסיבות ובהמלצת בית הדין, הגיעו הצדדים להסדר טיעון לפיו כתב האישום יתוקן כך שייחס לו עבירה של שימוש בלתי חוקי בנשק לפי חוק השיפוט הצבאי".