המצב בגדה המערבית משתנה - הוא נעשה אלים יותר, עם אירועים רבים יותר של ירי חי, ניסיונות רבים יותר לפגע וגם יותר פעילי טרור המחוסלים במהלך ניסיונות המעצר. התופעה הזו מתרחשת במקביל לתהליך המדיני, או ליתר דיוק - בתגובה להיעדר ההתקדמות. מהבחינה הזו, יחידת דובדבן היא סיסמוגרף לשינוי בשטח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זו לא אינתיפאדה, זה לא מתקרב לשם אפילו, אבל זה רף של אירועים וכל הצלחה שלהם נותנת מוטיבציה לאחרים", אומר סגן אלוף י', מפקד יחידת דובדבן. "אני מכין את עצמי ואת הכוחות למצב שהשטח יהיה יותר אלים כלפינו. הצד השני מתקדם, משתכלל, לומד אותנו".

פעילות יחידת דובדבן
פעילות יחידת דובדבן | צילום:

מדי לילה יוצאים חיילי יחידת דובדבן לסכל פיגועים ולעתור פעילי טרור ברחבי יהודה ושומרון. ביקור היחידה הוא הצצה לצד הנסתר של הפעילות. מצלמות קסדה שנושאים הלוחמים מתעדות בין היתר מפגש עם מבוקשים באמצע הלילה.

החיילים מגיעים בשקט אל הבית ופורצים פנימה, מבלי לדעת מי או מה מחכה בצד השני של הדלת. החשוד, שהופתע במיטתו, אפילו לא מתנגד. זהו הפלסטיני שדקר למוות את החייל עדן אטיאס ז"ל באוטובוס בעפולה לפני חמישה חודשים. בתיעוד נוסף נראה בבירור עימות בין חיילים לבין בני הבית, עד לרגע שבו נמצא המבוקש, פעיל פת"ח, ונלקח לחקירה.

חשש מחטיפת חיילים

מעצר מבוקש באמצע הלילה
מעצר מבוקש באמצע הלילה | צילום: חדשות2

"הלוחם ביחידת דובדבן פוגש כמעט מדי לילה את האירועים הפחות נורמטיביים", אומר סא"ל י'. "להיכנס לפנות בוקר לבית משפחה, עם ילדים, להתחיל לבצע סריקות ולהוציא את האנשים. אם לא נעשה הכנה מנטלית וערכית ללוחמים, הם עלולים להתבלבל במצבים האלה. הנושא הערכי ביחידה זה משהו שאנחנו עוסקים בו בצורה מרובה".

ההצצה לפעילות היחידה כוללת גם אימון ב"כפר פלסטיני", שהוקם במיוחד באחד מבסיסי צה"ל בנגב. החיילים מתגנבים לבית המבוקש, מכתרים אותו, ומתאמנים גם על תרחיש שבו הם נחשפים. איום החטיפה הוא איום שהתגבר מאוד בתקופה האחרונה. חמאס ברצועה וראשי ארגוני הטרור בבתי הכלא בישראל מפיצים הנחיה ברורה אחת: לחטוף חיילים.

חיילי דובדבן
חיילי דובדבן | צילום:

"אנחנו רואים את כמות החוליות ואת הרצון של הצד השני", אומר מפקד יחידת דובדבן. "הרבה מאוד פרשיות נחשפות, כולל מקרים שהגענו ממש לדירות מסתור שהכל בהן כבר היה מוכן".

קשה לנבא מה יקרה בגדה לנוכח התקדמות או עצירה של התהליך המדיני. בינתיים, אינטרס כלכלי ומאמצים לבלום את חמאס מביאים לשיתוף פעולה ביטחוני הדוק בין ישראל והרשות הפלסטינית. אבל, ואת זה מרגישים היטב הלוחמים בדובדבן, באין הסכם מתגבש באופק - השב"כ והצבא יצטרכו להמשיך בפעילות הסיזיפית במאמץ למנוע את הפיגוע הבא.