השעון מתקתק: בחמאס ממשיכים במרתון ההתייעצויות בדמשק, בעניין ההצעה החדשה שהגיש המתווך הגרמני בעסקה לשחרורו של גלעד שליט. מקור בכיר בארגון מצוטט הבוקר בעיתון "אל-חייאת", היוצא לאור בלונדון, כמי שמגדיר את היממה הקרובה כטווח הזמן בו צפויה להתקבל החלטה. "24 השעות הקרובות תהיינה מכריעות בעניין הצלחת העסקה", אמר המקור לכתב העיתון. "ישראל עדיין מסרבת לשחרר חלק מהשמות המופיעים ברשימה", הוא הוסיף.

משלחת חמאס, בראשותו של בכיר הארגון מחמוד א-זהאר, יצאה מקהיר הגיעה אמש לדמשק לסדרת התייעצויות עם ההנהגה המדינית בסוריה. על פי הדיווחים, בשלב זה עדיין קיימים חילוקי דעות בין הנהגות הארגון בעזה ובדמשק, אם כי "הם ניתנים לגישור" - על פי המקורות המקורבים למגעים.

"ישראל הציעה בפעם הראשונה לשחרר אסירים נוספים שנידונו למאסרי עולם, אולם עדיין מסרבת לשחרר אסירים אחרים שהופיעו ברשימות", הדגיש המקור בארגון בראיון לעיתון. על פי הדיווח, האסירים אותם ישראל עדיין מסרבת לשחרר הם איבראהים חאמד, שהיה מפקד הזרוע הצבאית של החמאס בגדה המערבית, וכן עבדאללה ברגותי - שנידון לעשרות מאסרי עולם בגין אחריות להירצחם של עשרות ישראלים.

מובארק התעדכן בפרטי העסקה

"אכן חלה התקדמות במגעים, אך עדיין קיימים גורמים בחמאס הדבקים בצורך לשחרר את כל האסירים המופיעים ברשימה המקורית שהוגשה לישראל", אמר הגורם בחמאס לעיתון. "השיחות בדמשק תהיינה מכריעות - היות ושם תתקבל ההחלטה אם לחתום על העסקה או לא".

ראש הזרוע הצבאית של הארגון, אחמד אל-ג'עברי, שהגיע כבר שלשום לקהיר - לא יצא עם המשלחת של א-זהאר לדמשק. ההערכה היא כי הוא ימתין למוצא פיו של חאלד משעל במצרים - ומשם ייתכן ויוכל ישירות לאשר את העסקה.

במקביל, נועד אמש נשיא מצרים חוסני מובארק עם ראש המודיעין המצרי עומר סולימאן, על מנת להתעדכן בפרטי העסקה, בהתנהלות המשא ומתן ובהיערכות לקראת השלמת העסקה. על פי הדיווחים, מצרים היא זו שתקבל את שליט לאחר שחרורו משבי החמאס - ורק לאחר מכן הוא יועבר לשטחי ישראל.

ואילו במטה המאבק לשחרורו של גלעד שליט ממשיכים במאמצים לשכנע בדבר צדקת העסקה. "ניפגש היום עם השרים עוזי לנדאו ויובל שטייניץ, וכן עם שני הרבנים הראשונים במטרה לשכנע את כולם לתמוך בעמדתנו", אמר הבוקר לחדשות 2 שמשון ליבמן, ראש מטה המאבק. "אנחנו ממשיכים להיות במקום של הרבה דאגה והרבה חשש. איננו מתפתים לשום אופטימיות, מאחר ולכל אורך הדרך נתקלנו בצמתים רבים בהם התאכזבנו".

ובאשר לקבינט, שצפוי היה לדון הבוקר בפרטי העסקה, דחה את הישיבה לשעות אחר הצהריים. ייתכן שדחיית הישיבה קשורה לתוצאות פגישת הנהגת החמאס בדמשק.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

דיווח: עסקת שליט תצא לפועל תוך מספר ימים 

נועם שליט: "לא יכול לדבר בשלב זה"

תזכורת: רשימת האסירים שדורש חמאס

"אסירי חמאס כבר רוכזו בבתי הכלא בישראל לקראת העסקה"

דיווח: נתניהו אישר את העברתו של גלעד שליט למצרים 

הווידאופדיה: גלעד שליט