למרות שבצה"ל אין תכניות לרכש של מסוקים או מטוסים חדשים לחיל האוויר, יצאו באחרונה קצינים בכירים בחיל לטיסות ניסוי על כלי הטיס המכונה "מטוס-מסוק". מדובר למעשה בכלי טיס מדגם V-22, מתוצרת חברת בואינג, שעל אף גודלו הוא מונע בעזרת מדחפים - ממש כמו מסוק.

עיתון "הארץ" מביא דיווחים מאתר האינטרנט של הנחתים האמריקנים, שתיאר בפירוט את ביקור המשלחת הצה"לית בבסיס בצפון קרוליינה, שם התאמנו הטיסות בסימולטור המתקדם ולאחר מכן עברו לסדרת טיסות על ה"מטוס-מסוק", שכללו גם טיסות בגובה נמוך, טיסות לילה ותרגלו תדלוק אווירי.

המטוס-מסוק, V-22 (צילום: יוטיוב)
צילום: יוטיוב

המסוק המתקדם הוכנס לשימוש בצבא ארה"ב בשנות ה-80, והוא מיוצר בשיתוף פעולה של חברת בואינג יחד עם חברת "בל", המתמחה בייצור מסוקי קרב. בחיל האוויר ביקשו להתרשם מכלי הטיס, המאפשר מגוון יכולות מבצעיות כמו הנחתת לוחמים בשטח והעברת ציוד ממש כמו מסוק תובלה, רק במהירות טיסה של מטוס קרב לכל דבר.

לקראת שנת 2020, יצטרכו בחיל האוויר הישראלי לרכוש מסוקי תובלה חדשים שיחליף את מערך היסעורים. נסיעת הקצינים הבכירים לארה"ב נועדה כדי לבחון בצורה מקיפה את ה"מטוס-מסוק", ולהחליט אם לרכוש אותו, או את מסוק ה"סופר-יסעור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק