מגן עדן לגיהנום. סיני (צילום: אור גלזר)
סיני. אזהרת מסע חמורה | צילום: אור גלזר

איומי הטרור בסיני הולכים ומחריפים: המטה ללוחמה בטרור פרסם הערב אזהרת מסע קונקרטית וחמורה, המזהירה את הישראלים המתכוונים לצאת לסיני, וכן את אלה הנמצאים שם, מפני חטיפת ישראלים מחופי סיני והברחתם לרצועת עזה. "גם מעורבות חיזבאללה בפעולת טרור באזור מגבירה את חומרתה", נמסר בהודעה של המטה ללוחמה בטרור.

"מדובר באיום קונקרטי גבוה מאוד", אמרו במטה ללוחמה בטרור. "לאור איום חמור ומיידי זה, אנו קוראים בכל תוקף לכל ישראלי לצאת מסיני מיד וללא שהיות". עוד נמסר כי ההחלטה על ביקור או שהייה באזור סיני נתונה לשיקולו של כל אדם, ועל אחריותו הבלעדית.

רק בחודש שעבר פרסם המטה ללוחמה בטרור אזהרות מסע מעודכנות לקראת חג הפסח. בראש ובראשונה פורסמה האזהרה בדבר כוונתו של חיזבאללה לנקום את חיסולו של קצין המבצעים של הארגון, עימאד מורנייה, אותו טוען הארגון שחיסלה ישראל.

"לפיכך המטה ללוחמה בטרור מדגיש את אזהרת המסע הקיימת בדבר חטיפת ישראלים, או פגיעה בהם, בחו"ל", נכתב לפני חודש בהודעת המטה, "בדגש על אנשי עסקים, בעיקר כאלה המקיימים קשרים עם אנשי עסקים ממדינות ערביות או מוסלמיות".

לא לקבל מתנות, לשבור שיגרה

במטה מפרטים אמצעי זהירות שונים בהם יש לנקוט בחו"ל באופן כללי: "לקיים רמת ערנות ורגישות גבוהה כלפי כל תופעה חריגה, לדחות כל הצעה מפתה, או בלתי צפויה ולסרב לקבל מתנות בלתי צפויות, להימנע מלהכניס לחדר במלון, או בדירת המגורים, מבקרים חשודים, או בלתי צפויים. בשהייה ממושכת בחו"ל, לשבור שיגרה: להחליף בתי מלון מעת לעת, לשנות מסלולי נסיעה שגרתיים, מסעדות ואתרי בילוי".

המדינות הערביות שנמצאות ברמת "איום קונקרטי גבוה מאוד" הן עירק, סודן, סוריה, לבנון, סומליה ותימן. בהן ממליץ המטה להימנע מכל ביקור שהוא ו"לצאת את המדינה לאלתר".

מדינות העולם שנמצאות ב"איום קונקרטי גבוה מאוד" הן אירן ואפגניסטן. כללי זהירות מיוחדים מוקדשים לקולומביה - שם מומלץ להצניע זהות ישראלית, להעדיף תחבורה אווירית, לנוע רק בכבישים ראשיים ורק בשעות האור.

בפיליפינים, טורקיה, תאילנד ואוזבקיסטן אמנם אין אזהרת מסע קונקרטית, אך הן מוגדרות כ"איום טרור פוטנציאלי מזדמן". שם ממליץ המטה לנקוט אמצעי זהירות מיוחדים בכל ביקור. גם בחבל קשמיר בצפון הודו, באי מינדנאו שבפיליפינים ובחבל צ'צ'ניה ברוסיה קיימת רמת איום של "איום קונקרטי גבוה מאוד".