המשט הבא לעזה בדרך: שתי ספינות קטנות יצאו בשעות האחרונות מאחד הנמלים בדרום טורקיה לכיוון חופי רצועת עזה. מדובר בספינה אירית וספינה נוספת קנדית, ועליהן 27 פעילים מכמה מדינות.

בדיווחים בפייסבוק ובטוויטר של המשט נמסר כי מדובר ב"הפתעה" שממתינה לישראל. "הספינות נכנסו בפועל למים הבינלאומיים בדרכם לרצועת עזה", דווח. בצה"ל ובמשרד החוץ אמרו הערב בשיחה עם חדשות 2 כי קיימת היערכות לבלימת המשט, שצפוי להגיע ביום שישי לחופי רצועת עזה.

דובר צה"ל בערבית פרסם הערב הודעה לפיה חיל הים נערך לבלום את הגעת שתי הספינות שעושות את דרכן לעזה. "מטרת המשט הזה היא להתגרות במדינת ישראל", נכתב בהודעה בערבית. "אם אנשי המשט יחליטו להמשיך בהפלגתם ולא להיענות לאזהרות של חיל הים, הם ייעצרו והספינות ייגררו לחופי ישראל".

אחת הספינות לפני היציאה מטורקיה (צילום: אלג'אזירה)
סיפון הספינה שבדרך לעזה | צילום: אלג'אזירה

בין המארגנים: גם פעיל ערבי-ישראלי מחיפה

שתי הספינות נקראות "חירות", ועליהן 27 פעילים ממדינות שונות וכן עיתונאים. בין המארגנים, גם פעיל ערבי-ישראלי בשם מאג'ד כיאל, סטודנט מחיפה, שנמצא על הסיפון של אחת הספינות. "המסר שאנחנו מעבירים הוא מסר של אחדות, תקווה והתנגדות - אל מול המדיניות הישראלית נגד הפלסטינים", אמרו הפעילים.

הספינות הפליגו מנמל "פתיח" במערב טורקיה וצפויות להגיע ביום שישי אחר הצהריים למים הטריטוריאליים של רצועת עזה. על סיפון הספינה, לטענת הפעילים, תרופות בלבד בשווי 30 אלף דולרים. "ישראל הכניסה לצינוק את הפלסטינים ברצועת עזה ובגדה המערבית", אמר כיאל. "העובדה שאנחנו במים בינלאומיים כבר מהווה ניצחון לתנועה. המצור על עזה הוא משהו שלא ניתן להחזיק בו לאורך זמן. יש לנו אחריות מורלית לשים סוף לחוסר הצדק הזה". 

הפעילים מתכנסים בסיפון הספינה (צילום: אלג'אזירה)
פעילי המשט בתוך הספינה | צילום: אלג'אזירה

אחת הספינות נושאת את דגל איי קומורו, בעוד שהספינה השנייה נושאת את דגל ארה"ב. "הפלגנו מנמל 'פתיח' בטורקיה בגלל היחסים המתוחים בין טורקיה לישראל", אמר הערב אחד הפעילים שעושה דרכו לעזה, דיוויד היפ. "טורקיה מתרחקת דיפלומטית מישראל, ואנחנו יודעים שהעם הטורקי תומך במה שאנחנו עושים".

דגלי קומורו וארה"ב על סיפון הספינות

"השיקול שלנו היה שטורקיה לא יפריע לנו להפליג מכאן אם לא נעשה מהסיפור עניין תקשורתי", הוסיף הייפ. "התכנון שלנו הוא להגיע ישירות לחופי עזה בתוך ימים, אך לא נאמר בדיוק מתי. נבחר את הזמן המועדף עלינו". למבצע עצמו קוראים הפעילים "גלי החופש".

הספינה האירית, לפני היציאה לעזה (צילום: חדשות 2)
הספינה האירית, לפני היציאה לעזה | צילום: חדשות 2

אחת הספינות שעושה כעת דרכה לעזה כבר נבלמה במהלך חודש יולי, כשניסתה להפליג מחופי יוון לכיוון עזה. על סיפון הספינה היו 30 פעילים פרו-פלסטיניים, וכוחות קומנדו יווניים שהשתלטו על הספינה מנעו את הפלגתה לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק