בית המשפט התיר היום לפרסם כי השב"כ והיחידה המרכזית של מחוז צפון במשטרה חשפו חוליה של ערבים ישראלים, שהבריחה מטעני חבלה במשקל של 20 קילוגרמים מלבנון לישראל. על פי החשד, המטענים שהיו מוכנים להפעלה נועדו להוציא אל הפועל גל של פיגועים. הם הועברו על ידי סוחרי סמים לבנונים שמסייעים לחיזבאללה לכפר רג'ר, ומשם לקחו אותם חברי החוליה הישראלית לנצרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש יוני האחרון החלו כוחות הביטחון לאסוף מידע מודיעיני, לפיו חוליית מבריחי סמים בגבול הצפון עוסקת בהברחת מטעני נפץ לתוך ישראל. חודש לאחר מכן, נעצרו הנאשמים במעורבות בהברחה, כשברשותם נמצאו בין השאר מקלע מאג ורובה M16 גנובים מצה"ל, מטען גדול של חומר נפץ מסוג C4 שהוברח מלבנון ומערכות הפעלה.

המטענים היו מוכנים להפעלה (צילום: משטרת ישראל)
המטענים היו מוכנים להפעלה | צילום: משטרת ישראל

חומרי הנפץ הגיעו באריזות רבות, ובמשטרה מעריכים כי החשודים התכוונו להשתמש בהם להכנת מספר גדול של מטעני חבלה. כוחות הביטחון חושדים כי חיזבאללה ריכז מאמץ מוגבר בניסיון להוציא לפועל גל של פיגועים בשטח ישראל, ולצורך כך חיפש משתפי פעולה מהצד הישראלי של הגבול.

מלבנון לנצרת דרך רג'ר

המטענים הוברחו לחלקו הלבנוני של הכפר רג'ר - כפר עלאווי שנחצה על ידי גדר הגבול בין ישראל ללבנון - משם לצידו הישראלי של הכפר ולבסוף הועברו לנצרת ושם הוסתרו. המידע הראשוני על ההברחה התקבל ביחידת הגבולות של מחוז צפון במשטרה, והועבר לשב"כ, שהצטרף לחקירה.

כך פעלה חוליית המבריחים
כך פעלה חוליית המבריחים | צילום:

החקירה חשפה שתי חוליות מרכזיות, שאחת מהן עסקה בהחדרת חומרי הנפץ מלבנון לישראל והשנייה עסקה בקבלתם, החבאתם ובסופו של דבר הייתה אמורה להעבירם לאנשים שהיו אמורים לבצע את הפיגועים. במשטרה אומרים כי חלק מהמטענים היו מוכנים להפעלה מיידית ובניגוד לתפיסות עבר של חומרי נפץ, הורכבו באופן מקצועי ביותר.

"חשיפת החוליה סיכלה פיגועים קשים"

בסך הכל נעצרו 13 חשודים במעשה, שישה מהם תושבי רג'ר (אחד מהם קטין בן 17), שישה מנצרת ועצור אחד מרמלה. שלושה מהם שוחררו ונגד עשרה הוגשו היום כתבי אישום הכוללים סעיפים של סיוע לאויב בזמן מלחמה, נשיאה והובלת נשק, קשירת קשר לביצוע פשע וניסיון לייבא סמים.

מפקד המחוז הצפוני של המשטרה ניצב רוני עטיה התייחס לסיכול הפיגועים: "חשיפת החוליה סיכלה פיגועים קשים. בימים אלה יש לציבור בארץ הזדמנות להתבונן מקרוב על עבודה שיטתית ומשולבת של כלל גופי הביטחון במטרה לאכוף את החוק כנגד מפגעים מבית ומחוץ".

חומר נפץ תקני ורב עוצמה (צילום: תקשורת שב"כ)
חומר נפץ תקני ורב עוצמה | צילום: תקשורת שב"כ

"על תושבי מדינת ישראל לדעת שלצד הלוחמה בפשיעה הקלאסית, פועלות יחידות משטרת ישראל ללא לאות במטרה לשמור על ביטחונם של התושבים", הוסיף עטיה. "ברצוני לשבח את שירות הביטחון הכללי והיחידה המרכזית של מחוז צפון על הצלחה בחשיפת החוליה, סיכול פיגועים והיכולת לתרגם מודיעין לעבודה מבצעית יעילה ואפקטיבית".

"זה רק קצה הקרחון"

גורם בכיר בשב"כ סיפר לחדשות 2 באינטרנט: "ההערכה היא שמדובר בהכנה של תשתיות לשלב שבו ייכנסו או יגויסו מפגעים שיפעלו בישראל. כנראה שעדיין לא הייתה חוליה שמוכנה לפיגוע. זו הייתה אמורה להיות הכנה לגל פיגועים קשה נגד ישראל, מה שמשקף התפתחות משמעותית בחיזבאללה".

הגורם הוסיף: "זהו קצה הקרחון של הפעילות. הדבר משקף גם את דברי נסראללה לפני שבוע, לפיהם אנשיו עושים לילות כימים כדי לפגוע בישראל. מדובר במבצע מורכב שעלותו מוערכת במאות אלפי דולרים. בחיזבאללה העריכו כי דרך סוחרי הסמים הם ירחיקו מהם את החשדות. חיזבאללה משתמש בהם גם לאיסוף מידע מודיעיני והם מהווים זרוע ביצועית של הארגון".