גורמים אירנים בשתיוף אנשי חיזבאללה ממשיכים להפעיל את זירת הטרור העולמית. חודש אחרי סיכול הפיגוע נגד מטרות ישראליות באזרביג'אן, נעצרה במדינה חוליית טרור שאנשיה השתייכו לחיזבאללה והחזיקו בדרכונים אירניים.

המשטרה באזרביג'אן עצרה את החולייה, שמספר חבריה עדיין אינו ברור, בחשד שביקשו לבצע מתקפת טרור במדינה, כפי שמדווחת התקשורת המקומית. מקור במשרד הביטחון של אזרביג'אן צוטט אומר כי העצורים קשורים לשירות המודיעין האירני ולארגון הטרור חיזבאללה וכי מטרתם הייתה לפגע באזרחים זרים השוהים במדינה, אולם לא ברור מדבריו האם הטרה הייתה אזרחים ישראלים.

על רקע הפיצוץ ליד שגרירות ישראל בניו דלהי, שבו נפגעה אשת הדיפלומט טל יהושע קורן, ניסיון הפיגוע בגיאורגיה, והפיצוץ בתאילנד בשבוע שעבר, בשירותי הביטחון של אזרביג'אן מעריכים כי יש קשר בין העצורים לפעילים האירנים שנעצרו עד כה. לדברי המשטרה, הפעילים אספו מודיעין ורכשו כלי נשק ואמצעי לחימה.   

לפני כחודש: ניסיון להתנקש בגורמים ישראלים באזרביג'אן

בחודש שעבר חשפו שירותי הביטחון של אזרביג'אן חוליית טרור שתכננה לרצוח את שליחי חב"ד במדינה, רב ומורה העובדים בבית הספר היהודי בבירה באקו, זאת כנקמה על חיסול ארבעת מדעני הגרעין האירנים. על פי הדיווחים בכלי התקשורת במדינה, חברי החוליה רכשו אמצעי לחימה, ציוד צבאי וחומרי נפץ בכדי להוציא פיגוע גדול.

שלושת העצורים - אזרחי אזרביג'אן ראסים אלייב, עלי חוסיינוב ובלקרדאש דדאשוב - שהתגורר בעבר באירן, חשודים שתיאמו את הברחת אמצעי הלחימה וחומרי הנפץ מאירן, כך על פי הדיווחים. החשוד המרכזי עמד בקשר עם גופי המודיעין בטהרן, שהורו על חיסול אנשי חב"ד בבירה באקו. בתמורה לביצוע הפיגוע, הבטיח החשוד המרכזי לאחד מחברי החוליה סכום של 150 אלף דולר תמורת ה"עבודה".

"אחרי שהחשוד השני הסכים להצעה, שלח לו החשוד המרכזי תמונות של האישים שהיו מיועדים לחיסול, שרטוטים של בתיהם וצילומים של כלי הרכב שלהם", נמסר בהצהרה של שירות הביטחון האזרי.

שלושת חברי החוליה אף ערכו סיורי איסוף מודיעין סביב ה"יעדים" שנבחרו, רשמו את מיקומי מצלמות האבטחה באזור ותכננו לבצע את ההתנקשות באמצעות רובה צלפים, סמוך לבתיהם של אנשי חב"ד. כעת, בעקבות המעצר וחשיפת החוליה, יואשמו השלושה בתכנון רצח, תכנון פגיעה באיש ציבור, החזקת והברחת אמצעי לחימה, ציוד צבאי וחומרי נפץ.

לא מדובר בניסיון הפיגוע הראשון של גורמים הקשורים לאירן ולחיזבאללה באזרביג'אן. בשנת 2008 סוכל פיגוע ענק בשגרירות ישראל בבאקו באמצעות מכוניות עמוסות חומרי נפץ, אותו תכננו אירן וחיזבאללה כתגובה לחיסול עימאד מורנייה בדמשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק