חשב שמדובר במחבל - וירה. ארכיון (צילום: רויטרס)
חשב שמדובר במחבל - וירה. ארכיון | צילום: רויטרס

כמעט אסון בדרום הר חברון: חייל צה"ל שהיה בשמירה בעמדה סמוך ליישוב סוסיא פתח באש לאחר שחשב שתושב קריית ארבע שרץ לעברו - הוא מחבל. למרבה המזל, איש לא נפגע בתקרית. צה"ל פתח בבדיקת נסיבות האירוע.

מחקירה ראשונית של האירוע עולה כי תושב קריית ארבע יצא לריצה באזור, והחייל שניצב בעמדת שמירה סמוכה הבחין בו רץ לעברו במהירות ופתח בנוהל מעצר חשוד, על פי הנהלים. החייל קרא לעבר הרץ וביקש ממנו לעצור, וכשזה לא שמע את הקריאות, ככל הנראה בשל הרוח החזקה - ירה החייל באוויר.

בשלב זה ובעקבות הירי, נשכב הרץ על הקרקע וצעק לעבר החייל שיפסיק לירות כי מדובר ביהודי. לאחר שהחייל התקרב לעברו, כשהוא מכוון אליו את נשקו, הבין החייל כי מדובר בטעות בזיהוי ומיהר לדווח למפקדיו.

בצה"ל בודקים כעת את נסיבות האירוע, אולם מתחקיר ראשוני עולה כי החייל נהג על פי הנהלים. גורם צבאי אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "בדרך כלל אזרחים לא מבצעים פעילות גופנית באזור הזה. ברור שהחייל חשש לחייו".

לפני חודשיים: הרב דן מרצבך נורה למוות במחסום

"ראוי שגורם חיצוני יבדוק הנושא". מרצבך
הרב מרצבך ז"ל | צילום:

רק לפני כחודשיים, הרב דן מרצבך בן 55 מעתניאל ואב לחמישה נהרג כאשר חיילים זיהו בשוגג רכב ישראלי כחשוד - ופתחו לעברו באש. בתקרית נפצעה גם אשה באורח בינוני, ואדם נוסף קל. כל המעורבים בתקרית היו בדרכם לתפילה במערת המכפלה. מחקירת צה"ל עלה כי הרכב בו נסע מרצבך זוהה בשעה 05:30 בבוקר לערך כרכב חשוד, שנוסע על כביש 60 לכיוון צפון.

בעקבות התראה ניתנה הנחיה להקים מחסומי פתע, אך בעוד החיילים מקימים את המחסום - הגיע הרכב לעבר הצומת במהירות ובצורה חשודה. בשלב זה נטען כי נעשתה לרכב פנייה - אך כשלא שעה לקריאות החיילים וכשאלו חשו סכנה לחייהם - הם פתחו באש לעבר הרכב. שמונה כדורים נורו לעבר המכונית, והרב מרצבך נהרג במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק