חמאס רוצה לגיטימציה (צילום: רויטרס)
פעילי חמאס. נערכים בעזה | צילום: רויטרס

סיומה הרשמי של הרגיעה הגיע אמנם, וכך גם ההסלמה הקשה בדרום בשבוע החולף, אך נראה כי המלחמה האמיתית בשלב זה בין ישראל לחמאס מתנהלת באמצעי התקשורת. בישראל שבים ומזהירים כי סוף ההבלגה קרוב מתמיד, ובחמאס ממשיכים לאיים ב"תסריטי בלהות" באם תותקף עזה. בכירי התנועה כבר מכירים את הלך הרוח ברחוב הישראלי, יודעים על "אילו כפתורים ללחוץ" - והיום החליטו להוציא מהבוידעם את האיום המפחיד אולי יותר את הרחוב הישראלי - לשוב לפעולות ההתאבדות.

העיתון הערבי "א-שרק אל-אוסט", היוצא לאור בלונדון, מצטט הבוקר את אחד מבכירי התנועה בעזה, איימן טאהה, באומרו כי "זכותה של ההתנגדות הפלסטינית להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותה בהגנה על העם הפלסטיני בעימות עם האויב". טאהה פירט: "אחד האמצעים הללו הוא לשוב לפעולות ההתאבדות על שם אללה בתוך העומק הישראלי".

חמאס נערך בימים אלה לפעולה צבאית ישראלית ברצועה. בעזה מתכוונים להפוך כל טריטוריה אפשרית לשדה קרב, בין אם מדובר בשטחים פתוחים ובין אם במרכזים אזרחיים. מהרצועה מגיעים דיווחים כי חמאס והג'יהאד האיסלאמי עמלו כל חודשי הרגיעה על מנת למקש היטב צירים מרכזיים בעזה, דרכם מעריכים בכירי התנועה שצה"ל יפלוש אם יוחלט בישראל לצאת בפעולה צבאית.

מאז סיום הרגיעה פועלים גם אנשי השטח של התנועה על מנת להכשיר את מלאי הרקטות והאמל"ח שהוברחו במהלך הרגיעה לעזה - לשימוש זמין ונוח.

בניסיון לרשום הישג ראשון בגל העימות הנוכחי, מתפארים הבוקר בחמאס בירי הלילה לעבר מסוק צה"ל. המסוק אמנם לא נפגע, והירי לא בוצע מנשק נ"מ, אך שם כבר מנסים לצייר לתושבי הרצועה שיש מענה לאיום האווירי הישראלי.

איפה מצרים בכל הסיפור?!

בלב הדיווחים על ההסלמה בדרום בשבוע האחרון והתפרקות הרגיעה, הצליחה מצרים להיעלם לחלוטין ממפת התיווך והגישור בין ישראל לחמאס. אותה מצרים, שנציגיה התרוצצו בין נציגי שני הצדדים על מנת להשיג את ששת חודשי השקט, נעלמה לחלוטין מהשיח הציבורי והפכה כמעט ללא רלוונטית. בשבוע שעבר שיגר הנשיא מובארק מסר חד ותקיף לבכירי חמאס לחדש מיד את הרגיעה עם ישראל על מנת לשמור על האינטרס הפלסטיני. לא נראה כי הם שמעו בעצתו.

הבוקר מדווחים העיתונים הערביים כי משרד החוץ המצרי כבר הודיע כי "אין ביכולתו, ברצונו ובאפשרותו לשאת באחריות למתרחש בעזה". ביקורת חריפה נמתחה על ידי דובר משרד החוץ, חסן זאכי, על התנהלות חמאס ביום שלאחר הרגיעה: "ישנם כוחות רבים וחזקים בעלי השפעה שלילית, הפועלים על מנת להמשיך ולגרור את האזור לעימותים, להסלמה, למתיחות ולאלימות - משום שיש להם את האינטרס בכך".

גם אתמול נורו עשרות רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הדרום ועוטף עזה. בשעות הערב נפל קסאם נפל סמוך לקיבוץ בשטח המועצה האזורית שער הנגב. נזק נגרם לבתי מגורים וכמה תושבים לקו בחרדה.

מאוחר יותר תקף חיל האוויר שני משגרי קסאם - אחד מהם ערוך וחמוש לשיגור. התקיפה נערכה באזור סג'אעיה, מזרחית לעיר עזה. בצה"ל מדווחים כי זיהוי פגיעה במטרה. חיל האוויר גם פגע במהלך הלילה בחוליית המחבלים שניסתה לפגוע בו בירי מן הקרקע.