יועמד לדין? שמעוני (צילום: חדשות 2)
"נותנים גיבוי מלא". ראש עיריית אשקלון | צילום: חדשות 2

תושבי הדרום וראשי הערים המופגזות עומדים כצוק איתן מול החמאס - ומגבים את מבצע צה"ל: בשיחות שקיימנו היום (ג'), היום הראשון למבצע "צוק איתן" ברצועת עזה עם ראשי העיר של שדרות, באר שבע, אשקלון ואשדוד, הם מבהירים כי התושבים מוכנים לשלם את מחיר הפגיעה בשגרת חייהם ובלבד שהשקט ישוב לאזור במהרה - ולזמן ממושך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו מוכנים למבצע נרחב בעזה וערוכים לכל תרחיש. המקלטים פתוחים ואנו עושים פעולות לשהייה ממושכת אם צריך", הדגיש ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, בשיחה עם חדשות 2 Online. "אנחנו ניתן את הגיבוי, גם לכמה שבועות אם צריך. אם יגרמו לחמאס להם לא להרים את הראש - אז אנחנו מוכנים לשלם מחיר".

לדבריו הצטרף גם ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, שנדרש אף הוא להתמודד עם ירי הטילים כחצי שנה מאז נכנס לתפקידו לראשונה: "אנחנו מכינים את עצמנו גם לחודש. זה הפתרון הטוב ביותר ויש לנו את המיגונים הטובים ביותר במתנ"סים ובמוסדות החינוך שמאפשרים לנו המשך שרידות. התושבים יודעים שמבצע צבאי יביא את השקט".

אין תמונה
"העיר מנוסה". ראש עיריית אשדוד"אנחנו מוכנים לכל החלטה של הממשלה וצה"ל. העיר אשדוד מנוסה וערוכה מבחינת יכולת ההתמודדות של התושבים, יש לנו ניסיון רב מ'עופרת יצוקה' ו'עמוד ענן'. אנחנו יכולים לתת את הגב למבצע שייערך כמה שצריך", הבהיר ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי. "מכיוון שהתנסינו במספר סבבים בשנים האחרונות, אנחנו ערוכים ומתורגלים", הוסיף ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ'.

קייטנות בחדרים ממוגנים, הערכות מצב כל שלוש שעות

מלבד להעביר מסר ומרגיע ונחוש, ראשי העיר מופקדים גם על רווחתם של התושבים, מחויבים להבטיח את ביטחונם ולדאוג לכך ששגרת יומם תיפגע באופן המצומצם ביותר שניתן. בימים אלה, בהם הילדים מצויים בחופשה ומוסדות החינוך סגורים, יש צורך למצוא פתרונות יצירתיים.

"אנחנו עובדים מול משרד החינוך ומנהל חברה ונוער בחברה למתנ"סים כדי לחשוב איך להעסיק את הילדים. גם היום, כשבכל מקום לא התקיימו לימודים, אצלנו היו לימודים", סיפר ראש עיריית שדרות.

ראש עיריית שדרות אלון דוידי (ארכיון) (צילום: Edi Israel/Flash90, חדשות)
"גאה בתושבים". ראש העיר שדרות | צילום: Edi Israel/Flash90, חדשות

גם באשקלון מעוניינים לקיים את הקייטנות במקלטים ובמרחבים המוגנים: "הנחיתי לבחון את האפשרות לפתיחת קייטנות במקלטים הציבוריים באופן מאסיבי בכל העיר. אני נערך לכך עם רשת המתנ"סים ואם אני אשוכנע שזה בטוח, ייפתחו קייטנות ביותר מ-100 מקלטים", סיפר ראש העיר שעורך הערכת מצב בכל שלוש שעות.

"הערב, לאחר דיון הערכת מצב שנקיים, נתחיל לייצר פעילויות במרחבים מוגנים, בעיקר לילדים להורים שהם עובדים חיוניים כמו עובדי כוחות הביטחון ומערכת הבריאות. אם הצפון עדיין יישאר מחוץ לטווח הטילים, נעשה גם טיולים לצפון", סיפר ראש עיריית אשדוד. "ב'עופרת יצוקה' זה נמשך די הרבה זמן וגם ב'עמוד ענן' - ואנו יודעים לייצר את הפעילות האלטרנטיבית לילדים ולבני הנוער".

"גאים בתושבים האמיצים והחזקים"

ראשי העיר ביקשו להעביר מסר לתושביהם, לקראת מה שנראה כמו ימים ארוכים של אי שקט בגזרת הדרום: "יש לנהוג במשנה זהירות סביב המרחבים המוגנים בכל עת. על האזרחים להישמע להנחיות פיקוד העורף ולאלה שאנו מעבירים. אם ננקוט משנה זהירות זה יציל חיים. למספר הנפגעים יש קשר לזהירות שננקוט", אמר ראש העיר אשקלון.

מזמין את כולם, דנילוביץ' (צילום: חדשות 2)
"ערוכים ומתורגלים". ראש עיריית באר שבע | צילום: חדשות 2"הדבר החשוב ביותר זה לשמור על החיים שלכם, לפעול לפי כללי התנהגות, להיות בקרבת מרחב מוגן שתגיעו אליו תוך 45 שניות ולהבין שאנחנו במלחמה ממושכת שהתחילה מאז שהגענו לארץ", מסר לתושביו ראש עיריית אשדוד.

ראש העיר באר שבע פנה לתושביו והביע מסר דומה: "יש להמשיך לנהוג באיפוק, בסבלנות ובאחריות. כאשר אתם התושבים ממלאים בצורה מופתית אחר ההנחיות של פיקוד העורף, הדבר תורם לחוסן הלאומי ומאפשר לממשלה ולצבא לעשות את עבודתם בצורה המיטבית".

"אני אוהב את תושבי העיר שלי ומעריץ אותם", מסר ראש העיר שדרות. "אני גאה להיות בשבוע כזה ראש עיר לתושבים כל כך אמיצים וחזקים שלמרות הקשיים הגדולים שלהם הם איתנים".