בשבוע שעבר נסע גונן בן-יצחק לאסוף את החבר הטוב שלו מנמל התעופה. ברגע הפשוט והכל כך יומיומי הזה טמון אחד הסיפורים המדהימים ששמעתם - על חברות בלתי אפשרית וכמעט בלתי נתפסת. מצד אחד - סוכן שב"כ, בנו של בכיר הממשל הצבאי בשטחים, ומהעבר השני - בנו של מנהיג חמאס בגדה - אדם שכל חייו חונך לשנוא את ישראל ותכנן לבצע פיגוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסיפור הזה יכול לקרות כנראה רק באזור המטורף שלנו. בתקופת האינתיפאדה השנייה, כשחמאס צועד בגלוי ברחובות ערי הגדה המערבית ומוציא כמעט מדי יום פיגוע התאבדות למדינת ישראל, גונן בן-יצחק, אז רכז נפת רמאללה בשב"כ, עובד ימים ולילות ללא שינה בניסיון לחדור לחמאס ולהשיג מידע על הארגון הקיצוני.

הוא עוקב בעיקר אחרי חסן יוסף, מנהיג חמאס בגדה, ואחרי בנו מסעב - העוזר הקרוב של אבא. "לא סתם קראו לו 'הנסיך הירוק", סיפר בן-יצחק. "הוא בא ממשפחת אצולה פלסטינית ועבר במשך 18 שנה שטיפות מוח".

בתור הבן של חסן יוסף, מסעב היה נתון למעקב של שירות הביטחון הכללי. הוא קנה כלי נשק לצורך ביצוע פיגוע, נעצר על ידי הצבא והושלך לכלא. אז עלה בשב"כ הרעיון שנראה חסר סיכוי לחלוטין: לנסות לגייס את מסעב כמודיע עבור מדינת ישראל.  "חשבתי שהם מטורפים לגמרי, איך אתם יכולים לשכנע מישהו כמוני לעבוד עבור מדינת ישראל? בחיים לא אבגוד באבי", אמר מסעב.

"מצא דמות אב". מסעב יוסוף
"מצא דמות אב". מסעב יוסוף | צילום:

מסעב: "חמאס היה מענה מאות למוות"

אבל הפרופיל הפסיכולוגי שהכינו בשב"כ גרם לחוקרים לא לוותר. "הוא היה בחור בן 18, בן בכור במשפחה קיצונית כמו שלו כשאביו לא נמצא כמעט בבית. האופי שלו היה כזה שהוא תמיד צריך להיות במרכז העניינים. אם מסתכלים על זה ככה מבינים שיש פתח אפשרי".

אחרי החקירה הועבר מסעב לכלא מגידו. ילד השמנת, בן האצולה, נחשף לראשונה לעולם האמיתי של אנשי חמאס ומה הם מעוללים למי שנחשד כמשתף פעולה. "הם היו מכניסים מחטים מתחת לציפורניים ושורפים פלסטיק על הגוף. לא היו להם גבולות", אמר מסעב. "לפעמים הם היו מענים אנשים למוות. לא מדובר על אדם אחד או שניים, אלא על מאות".

עולם המושגים של הצעיר מתהפך: כשהוא משתחרר מהכלא הוא מסכים להגיע לפגישה עם שב"כ. מסעב מתחיל לעבוד עבור ישראל וגונן בן-יצחק הוא המפעיל שלו. "הוא לא הכיר אותי בשמי האמיתי ולא הכיר שום פרט ביוגרפי. הוא הכיר אותי בתור 'קפטן לואיי'". הם החלו לדבר מדי יום, כמה פעמים, ונפגשו פעמיים-שלוש בשבוע בדירת מסתור. השיחה תמיד התחילה בסמול-טוק על החיים.

"פתאום הוא מצא דמות אב"

"ההורים שלו לא היו שם בשבילו בצמתים המרכזיים של החיים", אמר בן-יצחק. "פתאום הוא מצא דמות אב שהוא יכול לסמוך עליה". זמן קצר אחרי שהסכים לסייע לשב"כ, שוחרר אביו של מסעב מן הכלא. "הוא חיפש מישהו שיהיה יד ימינו", סיפר מסעב. "הוא לא יכול היה למצוא מישהו טוב יותר מבנו יחידו, שהוא האדם הקרוב אליו ביותר, כדי לסמוך עליו".

למנהיג חמאס בגדה לא היה מושג שהבן שלו, העוזר הקרוב שנמצא בכל הישיבות, מעביר הכל לישראל. סיפורו של מסעב כסוכן ישראלי פורסם בהרחבה בספר "בן החמאס" והוא התראיין לא מעט בשנים האחרונות, גם לתקשורת הישראלית. אבל עכשיו, יוצא מהצללים גם המפעיל שלו.

הוא מתראיין לראשונה בשם מלא, בפנים גלויות ונותן הצצה נדירה על איך זה נראה מבפנים. אילו מניפולציות מפעילים על המקור כדי שישתף פעולה. "אפשר להקביל גיוס של מקור לחיזור אחרי בחורה. מתי נוצרת אינטימיות? כשבני הזוג מתחילים לצבור יחד סודות. המקור משקר ובסוף נוצר מצב שהמפעיל יודע את כל הסודות שלו".

חסן יוסף
חסן יוסף | צילום:

"אם היו מגרשים את מסעב - זה היה גזר דין מוות"

בסרט "הנסיך הירוק", שביים נדב שירמן והופק עבור "יס דוקו", מתועדת הפעילות הדי מדהימה של מסעב שעבד כעשור עבור השב"כ ועזר לסכל עשרות פיגועים. החלק המרתק באמת של הסיפור, זה שהפך הסרט להצלחה גדולה, החל דווקא כשהשניים סיימו את דרכם בשב"כ.

בשלב מסוים בן-יצחק הואשם בפרשייה לא נעימה, בכך שלקח לכאורה כסף שהיה אמור להגיע לסוכן משתף פעולה בשטחים - לכיסו. על כך הוא אמר: "היחיד שדיבר לטובתי היה 'הנסיך הירוק'. פלסטיני, לצורך העניין מהאויב, מחמאס, שלא חייב לי כלום כי הרסתי לו את החיים. הוא בא ויצא לטובתי בתקופה שבה הייתי לבד לגמרי". בן-יצחק הועבר מתפקידו והקשר בינו לבין מסעב ניתק. לאחר כמה שנים מסעב עזב לארצות הברית ובינתיים זוכה מפעילו מהמעילה והפך לעורך דין.

מסעב ביקש מקלט מדיני בארצות הברית וחשב שפרסום עברו כסוכן ישראלי יעזור, אלא שהאמריקנים רצו לגרש אותו. "אם היו מגרשים אותו זה היה מבחינתו גזר דין מוות", אמר בן-יצחק. "לא יכולתי לאפשר את זה, אז כתבתי לו מייל שבו חשפתי את זהותי האמיתית ואמרתי לו שאני רוצה לעזור. החלטתי לטוס להיפגש עמו, ולא דיווחתי על כך לשב"כ".

בן-יצחק הבין שכדי לעזור למסעב הוא צריך להיחשף גם באופן פומבי ולבוא ולהעיד בבית משפט אמריקני. בזכות ההתערבות הזו של מפעילו, קיבל הסייען לשעבר מקבל מקלט מדיני בארצות הברית ובן-יצחק חושש לחזור לארץ מחשש שייעצר - דבר שלא קרה עד היום.

בינתיים, המשיך הקשר בין השניים, שעברו כל כך הרבה יחד, להתהדק. "היום אנחנו יותר מחברים. מסעב איבד את המשפחה שלו ומה שיש לו כרגע זו המשפחה שלי. אין לו משפחה אחרת.

"אנחנו אמנם מדברים שפה שונה, הם ערבית ואנחנו עברית, אבל אנחנו אותו דבר. צריך לתת אמון. הם בני אדם כמונו והם יכולים גם להיות חברים", סיכם בן-יצחק.

בהכנת הידיעה השתתפה עדי סימון