בדרך למלחמה כוללת בעזה? ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין הבוקר לתוכנית "דקלסגל" בכאן רשת ב' - והזהיר מפני המצב הנפיץ בדרום וגם מפני הפסד אפשרי לליכוד בבחירות. נתניהו קרא לתקשורת ולמבקריו "להפסיק לעסוק בהתלהמות" ואמר כי ישראל מכינה תוכניות מפורטות כיצד לפעול בעזה: "כנראה שלא תהיה ברירה אלא למוטט את החמאס". כמו כן תקף נתניהו את ראשי ימינה איילת שקד ונפתלי בנט והבהיר כי לא הצהיר על החלת הריבונות בבקעה בגלל מעשיהם - והבטיח לכבד את תוצאות הבחירות גם אם לא ינצח וציין: "כרגע אני הולך להפסיד".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני המראתו לרוסיה לפגישה עם פוטין השיב לשאלת חדשות 12 בנוגע לפגישה אפשרית בין טראמפ לרוחאני: "העברתי את כל המסרים הנדרשים בצינורות הישירים לנשיא טראמפ וליועציו". עוד טען כי בסקרים של הליכוד עוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה בסקרים.

בריאיון לגלי צה"ל הבוקר אמר כי בנט ושקד "יכולים לצייץ ולהגיד מה שהם רוצים, אבל צריך להכשיר דעת קהל בינלאומית. קודם כל הייתי צריך לעסוק בבלימה של הלחץ הכביר שהגיע מהממשל הקודם". לדבריו חלה בשנים האחרוניות "תפנית היסטורית" של השיח ממסירת שטחים להחלת ריבונות. רה"מ ציין כי התכוון להחיל ריבונות בבקעה כבר לפני שבועיים אך היועץ המשפטי לממשלה מנע זאת ממנו מכיוון שמדובר בממשלת מעבר. שקד הגיבה לדברים ואמרה: "גאים שסייענו לראש הממשלה לעבור ממדינה פלסטינית לריבונות".

עוד מסרה שקד: "ראש הממשלה רוצה את ימינה קטנה ולא משפיעה כדי שלא תאתגר אותו מימין. בלוף המפלגה הגדולה נחשף בבחירות האחרונות, רק כמות הממליצים קובעת. אם ימינה תהיה קטנה הליכוד יקים ממשלה עם השמאל. רק ימינה גדולה תמשוך את הממשלה לימין".

במהלך הריאיון הממושך נתניהו גם התנער מהטקסט שנכתב מטעם בוט בחשבון הפייסבוק שלו שלפיו "הערבים רוצים להשמיד את כולנו" והבהיר כי "עובד זוטר" אחראי למסר. "אני חושב שזה תוקן מיד. זו טעות של אחד מעובדי המטה. תחשבו בהגיון, אתה חושב שאני באמת כותב דבר כזה ואז אגיד שאני מכחיש את זה? אני אדם רציני. יש לי חברים במדינות ערב, ויש לי כבוד לכל אדם, מה זה השטויות האלה, אז עובד עשה שטות. לא רק שאני לא חושג ככה, היחסים שלי עם מנהיגי ערב מעולם, לשום מנהיג בישראל לא היה דבר כזה". כמו כן הבהיר כי הפרסומים נגד הכתב גיא פלג בחשבון האינסטגרם שלו לא היו על דעתו: "נטפל בזה, כשצריך לתקן אני מתקן".

על הטענות שלפיהן לא יכבד את תוצאות הבחירות בשל טענתו לזיופים המוניים: "אוי ואבוי, אני לא מאמין שאנשים מעלים על דעתם, שאני - דמוקרט בכל רמ"ח אבריי - שאני אכפור בתוצאות? נכון שיש זיופים, זו עילה לנסות לשנות את החוקים". נתניהו הוסיף: "מי שמאיים לצאת לרחובות אחרי הבחירות זה ברק, מי ששם מצור על היועמ"ש זה כל ארגוני השמאל. אני אומר בשורה התחתונה, בוודאי אני מכבד את הבחירות, הדרך היחידה להתגבר על הזיופים, זה לבוא בהמוניכם לקלפי".

הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
ייפגשו למרות התנגדות נתניהו? טראמפ ורוחאני | צילום: רויטרס, חדשות

"מי ישפיע יותר על טראמפ?"

ראש הממשלה נשאל גם על שינוי הכיוון של טראמפ והאפשרות שייפגש עם רוחאני: "מאיפה הגיעה מדיניות הסנקציות הכבירה הזו נגד אירן אם לא כתוצאה מהמאבק שאני הובלתי? הייתה לי השפעה על טראמפ, אם טראמפ רוצה לשנות כיוון, מי ישפיע עליו יותר - לפיד וגנץ שתמכו בהסכם? שאמרו שהיציאה שלי נגד אובמה היא טעות? אבסורד. אני חושב שטראמפ ימשיך את הסנקציות, ממה שאני יודע הוא לא הולך כל כך להקל, כשדיווחו על פיטורי בולטון ועל הכוונה להיפגש עם רוחאני, כעבור חצי שעה, ארה"ב הוסיפה סנקציות על משמרות המהפכה".

נתניהו הודה כי "אי אפשר לכוון כל צעד ואי אפשר להגיד לנשיא ארה"ב עם מי להיפגש ועם מי לא. אבל אין אדם שהשפיע יותר על המדיניות התקיפה נגד אירן מעבדכם, וכולם יודעים את זה". עוד התייחס להתנגדות של ישראל לאירן ואמר: "תמיד אמרתי שאם צריך אנחנו נפעל לבד, אבל אני לא חושב שאנחנו לבד - פעם לא רק שלא היינו בשולחן, עשו הסכמים עלינו ולא יכולנו לעשות כלום. היום אנחנו יושבים ליד השולחן, מדברים איתנו, מתייעצים איתנו. יש לנו מאמץ משותף עם ארה"ב לחסום את אירן בזירות השונות".

"אני לא משחק בחיי אדם"

על המצב בדרום אמר: "אני פועל באחריות בשיקול דעת לא בהתלהמות, אני לא יוצא למלחמה אלא כאילוץ אחרון. זה מוצא אחרון, אני לא מסכן את חיליינו ואזרחנו כדי לקבל מחיאות כפיים. כנראה שלא תהיה ברירה לצאת למערכה גדולה, למלחמה". לדבריו, "החמאס לא מפעיל את ריבונותו בעזה ולא מונע מתקפות".

"כשאתה מפקד אתה צריך להחליט איך אתה מנהל את המלחמה, ואני לא אתחיל אותה רגע אחד לפני שהתנאים יהיו אופטימליים", הדגיש. "אנחנו מתכוננים למלחמה אחרת. אני לא פועל לפי ציוצים. האחריות שלי היא לפעול גם מול עזה וגם מול כמה חזיתות, אני אבחר את העיתוי".

ראש הממשלה הוסיף ואמר כי "יש גורם טרור שרוצה להשמיד את ישראל, יודע שהוא יחטוף את המכה, אבל לא מסוגל כרגע". כשנשאל אם ימוטט את שלטון החמאס, השיב: "כנראה שזה הולך לקראת זאת, כנראה שלא תהיה לנו ברירה אלא להיכנס למערכה כדי להפסיק את המתקפות משם, אני לא משחק בחיי אדם ולא בחיי צה"ל".

לדבריו, "יש לנו מצב בעזה של השתלטות של קבוצת טרור שמפעילה רקטות שלא משתלטת גם כשהיא רוצה על פלגים סוררים. חרף הניסיונות ושלושה מבצעים צבאיים שלי ושל הממשלה שקדמה לי ניאלץ כנראה, לא תהיה ברירה אלא להיכנס למלחמה מול עזה. צעדים מורכבים שיהיו לפני זה, וייתכן שיהיו עוד מהלכים לפני המלחמה הכוללת, בהכנה מדוקדקת בתכניות מאוד מתוחכמות, בתנאי פתיחה וסיום שאנחנו מחפשים שיתנו ביטחון לאזרחי ישראל, אני לא יכול לחשוף את זה כאן".

נתניהו הוסיף ותקף את התנהלות ראשי כחול לבן גנץ ולפיד: "היריבים שלי חסרי אחריות בצהלות השמחה שלהם כשרואים את החמאס וגנץ ולפיד צוהלים כי מעזה ירו על רה"מ ותושבי אשדוד. אבל יש אחריות, ואזרחי ישראל יודעים מצוין שאני פועל בשיקול דעת, ונפתח את המערכה ברגע המתאים ביותר".

 

כשנשאל על תגובתו לירי הרקטות בזמן הכנס באשדוד, נתניהו לא הסכים עם ההגדרה של בנט שלפיה מדובר ב"השפלה לאומית". נתניהו ציין: "אני קודם כל הייתי מאוד קר רוח, וגם דיברתי בקוח רוח ובשקט לאנשים. האיום הזה של הרקטות, אני מבין את המצוקה של התושבים בעוטף, אבל הייתי פעמים רבות בקריה בזמן 'צוק איתן', אפילו הייתי בשיחה עם אובמה, אמרתי לו שאני מצטער ואנחנו יורדים למקלטים. זה קרה כמה פעמים עם מנהיגים אחרים".

"המסר הוא שקודם כל עושים את מה שפיקוד העורף מבקש, גם ראש הממשלה וכולם", הוסיף. עוד מתח נתניהו ביקורת על התנהלות גבי אשכנזי, שסירב להתפנות בכנס באשקלון בזמן הירי: "אני לא אומר באיזה מין מאצ'ואיזם ' אני נשאר פה, תעמדו איתי ונחטוף טיל'. אני פועל לפי השב"כ, מי שאומר אחרת זה חוסר אחריות".

נתניהו התייחס במהלך הריאיון גם לסוגיית חוק החסינות ואמר: "כלום. זה היה ספין ענק, אמרו לי שאני הולך לשנות את חוק החסינות, אמרתי שזה לא נכון. אני לא הכנסתי אף פעם את התנאי של שינוי חוק החסינות, אמרתם שהכנסתי את זה להסכמים הקואליציונים, זה לא קרה וזה גם לא יקרה". כשנשאל אם יבקש חסינות בשם החוק הקיים, השיב: "אני מאמין שאנחנו לא נגיע לכך, התיקים הללו מופרכים. אני עוד לא ראיתי דבר כזה, תיקים שמבוססים על עדויות חלשות וחסרות משמעות שנגבו בסחיטה באיומים ובריונות שאין כאלה".

ירון אברהם השתתף בהכנת הידיעה.