מי ינהיג את הצבא? היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין צפוי להכריע היום אם יש מניעה משפטית למינוי האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל הבא של ישראל. החלטתו של ויינשטיין צפויה לקבוע אם המדינה תמשיך להגן על המינוי בפני בג"צ או לא.

אתמול הגיע גלנט ללשכת היועמ"ש במטרה לשכנע אותו להגן על המינוי שלו לתפקיד הרמטכ"ל בפני בג"ץ, אך הדיון בלשכת היועץ, בהשתתפות בכירי משרד המשפטים, הסתיים ללא החלטה.

גלנט הגיע מלווה בעורך דינו ונכנס למקום בדלת צדדית. בין היתר, הוא העביר חומר לבדיקה וטען כי קביעות מבקר המדינה היו שגויות וכי הן לא מתיישבות עם ראיות שהציג בנושא.

במשך יותר משלוש שעות ישבו אתמול היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה עם יועציהם, אבל לא הגיעו להחלטה. אנשי מחלקת הבג"צים בפרקליטות אמרו בתגובה שתפקידם לא למנות רמטכ"לים, אלא רק להחליט אם המינוי סביר או לא סביר.

פרשת הקרקעות של גלנט ממשיכה להסתעף

מודעת ה"פוטש" (צילום: חדשות 2)
המודעה התוקפת את הרמטכ"ל אשכנזי | צילום: חדשות 2

הפרקליט הצבאי הראשי האלוף אביחי מנדלבליט פנה אתמול למשנה לפרקליט המדינה, בבקשה לבחון אם קיימת עבירה פלילית במודעה שהתפרסמה אתמול בבוקר בעיתונים שכותרתה: "הפוטש בקריה הצליח (כנראה)".

המודעה שפורסמה בצורה אנונימית מייחסת, לטענת הפצ"ר, עבירות חמורות לרמטכ"ל גבי אשכנזי ולדובר צה"ל האלוף אבי בניהו - או למי מטעמם. לדבריו, מכיוון שהם הואשמו במודעה בקשירת קשר לסיכול החלטות הדרג המדיני, מדובר בעבירת לשון הרע.

מנדלבליט הוסיף כי הפרסום החריף בעיתונות הוא ניסיון לפגוע בשמם הטוב של קצינים בכירים בצה"ל, וגובלים בהעלבת עובד ציבור. עוד צוין כי דובר צה"ל אבי בניהו כלל לא היה מעורב בפרשת "מסמך גלנט" ועל פי החקירה שהתנהלה בנושא, הוא כלל לא ידע על קיומו.

"מזכיר תקופות חשוכות בהיסטוריה"

מקורבי האלוף גלנט אמרו בתגובה לפרסום המודעות, כי גלנט מתנער לחלוטין מהפרסום, והמודעות לדברי המקורבים נעשו "לא לבקשתו ולא בהסכמתו".

במודעה שהתפרסמה אתמול בבוקר בעיתונים נכתב: "הפוטש בקריה הצליח (כנראה). חבורת גבי אשכנזי, אבי בניהו, הרפז ועיתונאי החצר שלהם עומדים לנצח ולסכל את בחירתו הדמוקרטית של גלנט לרמטכ"ל. מבקר המדינה תאב הפרסום האישי, דחק עצמו לעסוק בנושא לאחר שהתחייב לא לעשות כן, וניפח טעות מנהלית מ-2003 לשקר גדול... ציד המכשפות באמצעות אמצעי התקשורת שחברו יחד לחסל את גלנט ממניעים זרים, מזכיר תקופות חשוכות בהיסטוריה".

על המודעה חתומים "אזרחים שאינם מכירים את גלנט אישית ומודאגים מה"פוטש" בקריה.

בנוסף, הודיע אתמול יושב ראש ועדת החוץ והבטחון של הכנסת ח"כ שאול מופז (קדימה), כי נדחתה ישיבת הפרידה של הכנסת מהרמטכ"ל גבי אשכנזי שנקבעה להיערך מחר. טרם ברור אם בשל ההתפתחויות האחרונות בפרשת גלנט ייאלץ אשכנזי להאריך את שירותו, שאמור להסתיים ב-14 לפברואר.

רוצים לקבל עוד עדכונים על פרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק