אין תמונה
טל יהושע קורן, נפצעה בפיגוע

מתקפת טרור נגד מטרות ישראליות בעולם: אשתו של דיפלומט בכיר בשגרירות ישראל בניו דלהי נפצעה קל עד בינוני בפיצוץ מטען חבלה ברכבה ליד שגרירות ישראל בניו דלהי. כמה שעות לפני כן נוטרל מטען ברכבו של עובד שגרירות ישראל בגיאורגיה.

במשרד החוץ בירושלים אישרו ששגרירויות ישראל נתונות למתקפת טרור נגדם. גורמים במשרד החוץ ובשירות הביטחון הכללי - האחראי על אבטחת הנציגויות בחו"ל - הנחו את עובדי הנציגויות בחו"ל לגלות עירנות על רקע ציון יום השנה הרביעי לחיסולו של בכיר חיזבאללה עימאד מורנייה. 

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אישרו עובדי השגרירות בניו דלהי כי אכן אירע פיצוץ ברכב. דובר שגרירות ישראל בניו דלהי דיוויד גולדפרב, אמר לסוכנות הידיעות AP כי המכונית התפוצצה סמוך מאוד לבניין השגרירות. 

הפיגוע בדלהי, פברואר 2012
מכונית הדיפולמט עולה באש, ניו דלהי, היום | צילום: חדשות 2

מפרטים ראשונים שדווחו בתקשורת ההודית עולה ששני צעירים רכובים על אופנוע התקרבו לרכב שבו נסעה אשת הדיפלומט בת ה-42, והשליכו מטען חבלה לעבר הרכב שלה - שהחל לעלות באש. שניות לאחר מכן נשמע פיצוץ שלאחריו הצליחה האישה להימלט בכוחות עצמה ופונתה על ידי נהג מקומי למרפאה סמוכה. עוד נודע כי זמן קצר לפני כן, הסיעה האישה את ילדיה לגן הילדים, ולאחר שהמשיכה לבדה בנסיעה - אירע הפיצוץ.

בתמונות מזירת הפיצוץ בדלהי נראה כלי רכב שהתפוצץ כשהוא מפויח ושמשותיו מנופצות. במשרד החוץ לא דיווחו על נפגעים נוספים בפיצוץ פרט לאשת הדיפלומט, אולם משרד הפנים ההודי מדווח על ארבעה פצועים כתוצאה מהפיצוץ.

פיגוע נגד נציגים ישראלים בהודו, ארכיון
הרכב אחרי הפיצוץ, היום בהודו | צילום: רויטרס

"בשבוע האחרון לא היו התרעות ספיציפיות, אבל לפני כן הייתה התרעה ממוקדת לתקופה קצרה שהוסרה", סיפר לחדשות 2 באינטרנט הרב שניאור קופצ'יק, רב בית חב"ד שפועל בדלהי. לדבריו, בעקבות ההתרעות השליחים הונחו לשמור על עירנות, אך לא היה מידע מוקדם שחזה פיגוע בעיר.

מטען חבלה גם בגיאורגיה

כמה שעות קודם לכן, גילה עובד בשגרירות ישראל בבירה טביליסי מטען שהוצמד לרכבו, זמן קצר לפני שהיה אמור להגיע לעבודתו בשגרירות. חבלנים של משטרת טביליסי הוזעקו למקום וניטרלו את המטען מבלי שנגרם נזק.

הפיגוע בשגרירות ישראל בהודו
זירת הפיצוץ בניו דלהי, היום | צילום: AP

המשטרה בגיאורגיה פתחה בחקירה במקביל לבדיקת עובדי השגרירות, במטרה לגלות מי עומד מאחורי ניסיון הפיגוע. מדובר בעובד מקומי של השגרירות הישראלית שיצא הבוקר מביתו, ואחרי ששם את ילדיו בגן נסע לשגרירות. המהלך הנסיעה הוא שמע רעש מוזר ועצר את הרכב בצד הדרך. בבדיקה שערך התגלה מטען החבלה.

נתניהו: אירן וחיזבאללה אחראים לפיגוע

ראש הממשלה נתניהו הטיל את האחריות לפיגוע בהודו ולניסיון הפיגוע בגיאורגיה על אירן וחיזבאללה. לדבריו, "בחודשים האחרונים היינו עדים לכמה ניסיונות לפגוע באזרחי ישראל וביהודים בשורה של מדינות; באזרבייג'ן, בתאילנד ובמקומות אחרים. בכל המקרים הללו הצלחנו לסכל את הפיגועים בשיתוף עם גורמים מקומיים. בכל המקרים הללו הגורמים שעמדו מאחורי הפיגועים היו אירן ובת חסותה חיזבאללה".

"היום היינו עדים לשני ניסיונות פיגוע נוספים באזרחים חפים מפשע", הוסיף נתניהו. "הראשון באזרחית ישראל שנפצעה בניו דלהי והשני בעובד מקומי בשגרירות ישראל בגיאורגיה. אירן שעומדת מאחורי הפיגועים הללו היא יצואנית הטרור הגדולה בעולם. ממשלת ישראל וגורמי הביטחון ימשיכו לפעול יחד עם שירותי הביטחון המקומיים נגד מעשי טרור אלה. אנחנו נמשיך לפעול ביד חזקה, בשיטתיות ובאורך רוח נגד הטרור הבינלאומי שמקורו באירן".

שר החוץ אביגדור ליברמן התבשר על הפיגוע במהלך ישיבת סיעת "ישראל ביתנו" שהייתה בכנסת ותקף בחריפות את חברי הכנסת הערבים. "הפיגוע הוא תוצאה ישירה של ההסתה הפרועה מצד חברי הערבים, כדוגמת אחמד טיבי ודהמשה", האשים ליברמן. "פעילותם מובילה למעשי זוועה כפי שנראו היום".

"לצערי אני צריך להתחיל עם שני פיגועים שהיו נגד נציגויות של ישראל. זה רק אומר שמדינת ישראל ואזרחי ישראל הם יעד לטרור בתוך ישראל וגם מחוצה לה", אמר ליברמן בפתח הישיבה. "אנחנו מתמודדים עם טרור פיזי וטרור מדיני יומיום". לדבריו, "אנחנו יודעים לזהות בדיוק מי אחראי לפיגוע. בלשון דיפלומטית אומר: איננו מתכוונים לעבור על סדר היום. זה מזכיר לנו פעם נוספת עד כמה הדיפלומטים הישראלים נמצאים בקו החזית של ההתמודדות שמנהלת ישראל בכל העולם".

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, ניר דבורי, ערד ניר ורוני דניאל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק