בפעילות צה"ל השוטפת, ובמבצע "צוק איתן" בפרט, משמשים המזל"טים מסוג "רוכב שמיים" כעיניים של הכוחות בעזה. עם ממוצע של 100 גיחות ביום אל שמי הרצועה, המזל"טים מסייעים ליחידות הפועלות בעזה, ומביאים לחיסולם של מאות מטרות טרור - כפי שנראה בצילומי אוויר מן הלחימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו מכווינים הרבה כוחות אש וארטילריה מהאוויר", סיפר גורם צבאי על יחידת "רוכב שמיים". "המטרה היא לנקות את המטרה, כשטסים נמוך אנחנו רואים טוב יותר וברגע שרואים שהמטרה נקיה מפציצים".

משעות הלילה הותקפו 17 מטרות טרור שזוהו על ידי "רוכב שמיים", בהם תקיפת חולייה שניסתה לפגוע בכוחותינו, חמ"ל ובו פעילי ארגון חמאס, בניין בו הוסתרו אמצעי לחימה ופיר של מנהרת טרור.

"הצלחות רבות של זיהוי אויב ושמירה על כוחותינו"

"מפקדי החטיבות לא מוכנים שהמזל"ט יירד מהאוויר", הוסיף הגורם הצבאי. "הוא זיהה ירי נ"ט מחלונות בניינים וירי מקלעים לעבר כוחותינו. בעצם מדובר בשיתוף פעולה מכפיל כוח - אנחנו מזהים הבזק, רואים טיל או רשף ומכווינים אש ואבטחה מול מפקד הכוח".

"רוכב שמיים" הוא המזל"ט הקטן ביותר שקיים ברשות צה"ל ומשקלו 7 ק"ג, כך שמן הקרקע לא ניתן לזהות אותו באוויר. "יש כוחות שלא מתחילים את התמרון עד שאנחנו לא צופים קדימה ואומרים שאפשר להתקדם", סיפר הגורם.

"האויב לא הצליח להפיל אף מטוס כזה ויש כמות טיסות יוצאת דופן. יש לא מעט הצלחות של זיהוי אויב ושמירה על כוחותינו. בשטח בנוי שלא רואים מה יש רחוב אחד קדימה זה הישג חשוב", אמר הגורם הצבאי.