"לא יכולנו להבליג על תוקפנות ישראל", משע (צילום: טלויזית חמאס)
"לא יכולנו להבליג על תוקפנות ישראל", משע | צילום: טלויזית חמאס

ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל מתייחס הערב (ד') למערכה נגד ישראל ואומר כי רצף האירועים האחרונים לא הותיר לארגונו אף ברירה אחרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסיבת עיתונאים שערך ממקום מושבו בקטאר, הציג משעל את גרסתו לנסיבות סבב הלחימה הנוכחי וסימן את רצח הנער מוחמד אבו ח'דיר כנקודת המפנה. "נתניהו חשב שלא תהיה תגובה מעמנו על פשעיו", אמר משעל. "אז באו רצח מוחמד אבו ח'דיר משועפאט שנשרף בחיים ותקיפת בן דודו בידי שוטרי מג"ב, האם על אלה היינו יכולים להבליג?".

עוד במהלך מסיבת העיתונאים, מתח משעל ביקורת על עמדתה הרופסת של ארה"ב, שלטענתו מתעלמת מהתוקפנות הישראלית כלפי העם הפלסטיני בעזה. "הורסים בתים בעזה על יושביהם וזה פשע נתעב ", אמר. " איפה הגינוי האמריקני? מי שדורש רגיעה תמורת רגיעה - שיחזור אחורה. לא נקבל המצור על עזה, את ההרעבה ואת הכיבוש. הגיע הזמן שהכיבוש יסתיים".

בנוסף פנה משעל לאבו מאזן, וקרא לו לגייס את הרשות הפלסטינית למאמצי ההתנגדות ולהתייצב כתף אל כתף לצד חמאס.

אבו מאזן במסר לישראלים (צילום: רויטרס, חדשות)
השווה את רצח אבו ח'דיר לאושוויץ, אבו מאז | צילום: רויטרס, חדשות

רצח אבו ח'דיר - כמו הרצח באושוויץ

במהלך פגישת חירום שקיימה מוקדם יותר ההנהגה הפלסטינית ברמאללה, האשים אבו מאזן את ישראל בביצוע "רצח עם" בעזה והשווה את רצח הנער משועפאט לרצח היהודים באושוויץ. "רצח אבו ח'דיר כמוהו כרצח שהתבצע באושוויץ", אמר. "מותן של משפחות שלמות הוא רצח עם שמבצעת ישראל נגד העם הפלסטיני. התגובה שלנו מדודה ואיננו מעוניינים בהסלמה".

בהמשך דבריו, התייחס אבו מאזן למדיניות ההתנחלויות שמנהיגה ממשלת ישראל, וביקש להכשיר בכך פנייה מתכוננת לבית הדין הבינלאומי בהאג. "אני קורא לאכוף שינוי במדיניות הכוללת של נתניהו בהתנחלויות . הרשות רוצה לפנות למוסדות בין לאומיים, אבו מאזן מתכוון לזרז את המהלך, מוקדם יותר אבו מאזן האשים את ישראל במעשים שדומים למעשי הגרמנים באושוויץ".

נתניהו: "חמאס מבצע פשע מלחמה כפול"

במקביל, ממשיך ראש הממשלה בנימין נתניהו במלאכת ההסברה של העמדה הישראלית בעולם. בשיחות שקיים מוקדם יותר הערב עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, הדגיש נתניהו כי אף מדינה לא הייתה מסכימה לעמוד בפני התקפות טילים וניסיונות חדירה מהים וממנהרות תת-קרקעיות.

נתניהו הוסיף כי חמאס מבצע פשע מלחמה כפול, בכך שבמקביל למאמציו לפגוע באופן מכוון באוכלוסייה אזרחית בישראל הוא גם עושה שימוש באוכלוסייה האזרחית בעזה כמגן אנושי. בנוסף קרא נתניהו לקהילה הבינלאומית להוקיע את חמאס ולגנות בתקיפות את הירי המתמשך שהוא מבצע לשטח ישראל.