רגע לפני כניסת השבת, התפנה מפקד גדוד סיור של חטיבת הנח"ל, סגן אלוף ברק, לספק לחדשות 2 הצצה לתוך רצועת עזה. "יש עוד הרבה מה לעשות", הוא אומר לנו בשיחה משם. "כל יום ממחיש כמה עבודה עוד יש, והיא חייבת להיעשות".

רוצים קבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו נמצאים עכשיו במזרח בית חנון", הסביר מפקד הגדוד. "הגענו למיקום הנוכחי שלנו אתמול בלילה והרחובות ריקים מאנשים. הלילה הוא זמן החיים שלנו. אנחנו עובדים בעיקר בלילה בצורה מאוד נחושה לקראת הבוקר, אז אנחנו בדרך כלל נכנסים למוצבי הגנה מסוימים, ישנים שעתיים ונערכים לפעילות סדר היום שיתחיל מחדש אחר הצהריים".

הפעילות בתוך הרצועה לא פשוטה. "מלחמה זה דבר סבוך ומורכב והמורכבות האמיתית היא המפגש עם האזרחים", הסביר סא"ל ברק. "בשכונה שאנחנו נמצאים בה נשארה רק משפחה אחת שהחליטה שהיא לא בורחת, והמפגש איתם היה פשוט מפגש אנושי. לא היה להם לאן לברוח אז הם נשארו, ומצאנו אותם בתוך הבית כשהם מסתתרים מאימת הפגזים".

"מפגש אנושי עם האזרחים" (צילום: רויטרס)
"מפגש אנושי עם האזרחים" | צילום: רויטרס

"אין משהו שהצבא הזה לא מסוגל לעשות"

בשיחה איתם, סיפר סא"ל ברק, העלו בני המשפחה טענות בעיקר נגד חמאס על כך שהם מכריחים את האנשים להישאר בבתים ולא לברוח. "זה מראה לנו מצד אחד עד כמה הם נקלעו לסיטואציה הזאת ולא בחרו בה, ומצד שני מוכיח את חוסר האנושיות של ארגון הטרור הזה", אמר סא"ל ברק מן השטח.

על תחושותיהם של החיילים בשטח, הנמצאים בסכנה חיים תמידית, סיפר מפקד הגדוד כי לוחמיו לא מפחדים, אלא דרוכים. "מה שיש בשטח זה בדיוק מה שהכנו את החיילים לקראתו", אמר. "ההיערכות בשטח לקראת הכניסה שלנו - המטענים והמארבים לצד הגראדים - ממחישים לנו במדויק למה אנחנו פה ומה החשיבות של העשייה שלנו".

ובכל זאת. הפחד קיים. "יש רגעים של חשש, אני לא אשקר, כי זה עולם שעד היום לא נפגשנו איתו בצורה אינטנסיבית כל כך ", מסביר סא"ל ברק, "אבל יש לנו מפקדים אמיצים עם אורך רוח ויש לנו את כל הכישורים. אנחנו מסוגלים להתמודד עם הכל. אין משהו שהצבא הזה לא מסוגל לעשות".

חיילים בכניסה הקרקעית לעזה (צילום: דובר צה"ל)
"תהיו גאים בחיילים" | צילום: דובר צה"ל

"אנחנו עושים הכל כדי שיהיה אצלכם שקט"

מספר הנפגעים בקרב חיילי צה"ל לא נעלם מעיניי הכוחות בשטח, שפעמים רבות נאלצים להישאר בשטח האויב מבלי לדעת מה בדיוק מצבם של חבריהם שנפגעו. "אנחנו מתמודדים עם האבל יחד, בהובלת המפקדים", סיפר המג"ד.

מתוך לב רצועת עזה ביקש סא"ל ברק להעביר מסר לאזרחי המדינה: "חשוב לי שכולם יהיו גאים בילדים שלהם, שיהיו גאים בצבא שלהם. אנחנו צבא ערכי ומקצועי שעושה את מה מוטל עליו. שיהיו גאים בנו ושיסמכו עלינו. אנחנו נעשה את מה שנדרש עד הסוף".

ובמסר אישי לאשתו ולשני ילדיו הקטנים, איתם לא דיבר 10 ימים, אמר סא"ל ברק: "אנחנו מתגעגעים ונשוב במהרה. לאשתי אני יכול להגיד 'אני אוהב אותך', ולשאר הנשים - אנחנו עושים הכל כדי שלכן יהיה שם שקט, ואנחנו נחזור".