תושבי הדרום תחת אש, ובתל אביב מזדהים: למרות התדמית המנותקת שדבקה בתושבי העיר לפיה הם ממשיכים בשגרת חייהם ולא באמת אכפת להם ממה שקורה במרחק עשרות קילומטרים מהם באשדוד, אשקלון או שדרות, מסיבוב שערכנו הבוקר (ג') בעיר עולה כי העוברים ושבים - ובהם יושבי בתי הקפה, לא בהכרח אדישים למצב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בבית הקפה בשדרות רוטשילד סיפר טוביה עבאדי, לקוח, על תחושות קשות מאוד: "לרוב אני צופה בערוץ 8 ובנשיונל ג'אוגרפיק, אבל אתמול פתחתי חדשות במיוחד כדי לראות מה קורה בדרום. לבי עם התושבים, אני חושב שצריכים לעשות לזה סוף ולא לחפש פתרונות זמניים. צריך להיכנס לרצועה ולנקות משם את החמאס".

לדבריו, לא ייתכן שאנשים לא יכולים לצאת מהבית ולנהל שגרת חיים תקינה: "אתה חי את רוטשילד ואת הקפה, אבל הפעם התחושה היא שכולנו עכשיו עם הדרום, אנחנו לא מוכנים שהם יסבלו. מגיע להם לצאת לשחק בדשא, ללכת לקייטנות".

יעקב, לקוח בבית קפה אחר בשדרה, ביטא תחושות דומות: "כנראה שלא יהיה שלום ושנמשיך לתקוף שם בעזה. אי אפשר להבליג ולהבליג, גם הרחוב כאן מת, זה לא מה שהיה. אנשים מסתגרים. הטילים יכולים להגיע גם למרכז, ואי אפשר להתאפק יותר. אין להם דין ואין דיין"

"זה מזכיר את עמוד ענן, מרגישים את המתיחות כמו באשדוד"

לעומתם, סבורה מעיין אליאסי, שחקנית בת 32, תושבת העיר, כי הדרך להשיג שקט טמונה דווקא בהסדר ולא בתקיפה. "המצב מאוד מעציב אותי. יש פה ממשלה שרוצה לצאת למלחמה בכל מחיר. שלום לא יהיה כאן, כי הם לא רוצים שלום - ואנחנו לא רוצים שלום. אני חושבת שחייבים הסדר שיסדיר את הזכויות והחירויות של שני הצדדים, וככה עם השנים נלמד לאהוב אחד את השני. אחרת לא יהיה כאן אמון, לא אהבה ובטח שלא שלום".

סיוון, שעברה לתל אביב מאשדוד שנמצאת גם בימים אלה בקו האש, לא יכולה להתנתק מהתחושות הקשות שמלוות אותה ומביעה דאגה גדולה לחבריה ובני משפחתה שחשופים לרקטות המתעופפות מעל ראשיהם: "זה מזכיר לי מאוד את עמוד ענן, אי אפשר לחיות ככה. קשה לי עם כל הסיטואציה הזו ואני ממש לא מנותקת. אני מרגישה את זה בדיוק כמו שמרגישים את זה שם".

אלון, שהיה בפגישת עבודה שגרתית, דווקא הביע אופטימיות: "היו מאורעות תרפ"ט ושאלנו מה יהיה... הייתה מלחמת העצמאות ושאלנו מה יהיה... בששת הימים הכנו קבר אחים גדול באצטדיון רמת גן, וגם אנחנו וגם בעולם שאלו מה יהיה וביום כיפור אמרנו שאירע חורבן בית שלישי. יש אנשים מודאגים ובצדק, אבל בינתיים עברנו את פרעה ונעבור גם את זה".