גורש, שוב. חאלד משעל, ארכיון
דוחה את ההצעה המצרית. משעל | צילום: AP

בחמאס דוחים את ההצעה המצרית להפסקת האש: רשת אל ג'זירה מדווחת כי יושב ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, מסרב להיענות לשום דרישה של עונה על רף הציפיות הגבוה שהציג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוקדם יותר הבוקר יצאה מרצועת עזה הודעה של הג'יהאד האיסלאמי שעל פיה הפלגים הפלסטינים הסכימו להצעה המצרית להפסקת אש ללא הגבלת זמן, בהתאם לסיכומים עקיפים עם ישראל שפרטיהם לא נחשפו.

על פי אחד הדיווחים, יוסכם תחילה על פתיחת המעברים ורק לאחר מכן יידונו יתר הנושאים שהעלו הצדדים. אולם חמאס כאמור - כך על פי אל ג'זירה - דחה את ההצעה, וגם מישראל לא נמסרה תגובה רשמית ליוזמה המצרית.

סוכנות הידיעות הטורקית מפרסמת במקביל כי במסגרת דיונים קדחתניים המתקיימים במצרים בניסיון לגבש הפסקת אש, הציעה סעודיה לשמש כוח בינלאומי שיאבטח את המעברים ברצועת עזה.

ה"הפתעה המדינית" של אבו מאזן

מועצת הביטחון תדחה את הפלסטינים?
יציע להציב "דד-ליין" לישראל. אבו מאזן | צילום: AP

אתמול (ראשון) טען יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי הוא מכין הפתעה מדינית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. מספר שעות לאחר מכן פרסמה סוכנות הידיעות AP פרטים ראשונים אודותיה: על פי גורמים המקורבים לאבו מאזן, בכוונתו לפנות לקהילה הבינלאומית על מנת שזו תציב "דד-ליין" לישראל לנסיגה משטחי יהודה ושומרון לקווי 67', זאת על מנת שיוכל להקים במקום מדינה פלסטינית עצמאית.

עוזריו של מחמוד עבאס טוענים כי בכוונתו להציג את התוכנית זמן קצר לאחר שהלחימה בעזה במסגרת מבצע "צוק איתן" תסתיים. אבו מאזן צפוי להציג באופן רשמי את התוכנית שאותה מכנים מקורביו מהפכנית, במפגש עם מנהיגים שונים ביום שלישי הקרוב. הפקידים הבכירים סירבו לחשוף את שמם במסגרת הריאיון לסוכנות הידיעות.

לדברי אחד מהם, עבאס "איבד את אשליותיו לאחר יותר משני עשורים שבהם המאמצים להגיע להסכם במשא ומתן לשלום כשלו". יושב ראש הרשות הפלסטינית מעוניין, כך על פי הדיווח, בתאריך שייקבע מראש שבו ישראל תעזוב את היישובים ביהודה ושומרון. "זה צריך להתרחש באמצעות מנגנון שיכפה על ישראל לסיים את הכיבוש", טענו.