הפסקת האש הופרה כבר לא פעם בידי חמאס, ובצה"ל מגיבים נקודתית, בינתיים. אך ראשי רשויות בעוטף עזה עמם שוחחנו הביעו מורת רוח מהחלטת הממשלה להנמיך את גובה הלהבות וטוענים כי איום המנהרות אמנם צומצם, אך עדיין שריר וקיים - ויש לתת לחיילים את כל הזמן שהם צריכים כדי למחוק את האיום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הפסקת אש היא טעות חמורה", קובע ראש מועצת שדות נגב, תמיר עידן בשיחה עם חדשות 2 Online. "הכוחות כבר בפנים והם מכירים מודיעינית את מיקום המנהרות, וחייבים לאפשר להם לטפל במנהרות האלה כמה זמן שצריך, בלי להכתיב זמנים".

פלסטינאי חוצה מנהרה בעזה (צילום: חדשות 2)
מנהרה בעזה | צילום: חדשות 2

לדבריו, הפסקה של הפעולה יכולה להיות הרסנית והרת גורל: "מה יקרה אם ייצאו בלילה מחבלים ביישוב? מה נגיד אחר כך? 'אמרנו לכם?' אני מבקש שישמעו את הדרישות האלה שלנו, זה משגה שיכול לעלות לנו בדם יקר".

גם יאיר פרג'ון, ראש מועצת חוף אשקלון, תהה על המצב החדש. "מבחינתנו האיום האמיתי פה, גם מבחינה תודעתית הוא המנהרות שהפך לאיום משמעותי מאוד ואני סבור שעל הממשלה להורות לצה"ל לחסל אותו - ולא להפסיק", אמר. "אני לא יודע מה עמד על שולחנו של ראש הממשלה. יש לו מערכות שלו, שונות, קשרים בינלאומיים, אבל אסור לנו לאפשר למחבלים לנהל את החיים באזור".

בצה"ל נערכים להגיב לירי (צילום: AP)
"לא להפסיק את הפעולה" | צילום: AP
חשיפת מנהרה בעזה, ארכיון (צילום: ליאור וענונו ורפאל חיון)
חשיפת מנהרות בעזה | צילום: ליאור וענונו ורפאל חיון

להיערך ללא ידוע

ראש מועצת שער הנגב אלון שוסטר משוכנע שטרם הסתיימה מלאכת חיסול מנהרות הטרור: "צריך לוודא שמסיימים את העבודה ולהישמר ממנהרות חדשות. על צה"ל להיערך באופן הכנתי משופר כנגד הלא ידוע". לדבריו, לא צריך לחכות לאישור כזה או אחר של חמאס על נצירת האש, אלא להפסיק את האש כשאיום המנהרות יירד מעל הפרק.

"המלחמה מתאפיינת בימים האחרונים בלא מעט 'הפסקות אש'", מציין ראש מועצת אשכול חיים ילין במכתב לתושביו. "לי זה מזכיר אדם שהחליט להפסיק לעשן אבל עדיין לא החליט מתי... אני מבטיח לכם שכשתהיה הפסקת אש אמיתית שראויה להתייחסות ולשינוי בהיערכות מבחינתנו, נדאג להודיע לכם. עד אז, אנחנו ב-15 שניות. אנחנו יודעים שיש הרבה חששות בקרב המשפחות שיצאו מהאזור". במועצת אשכול נמצאים בשיח עם מקבלי ההחלטות במספר תחומים כדי לוודא נקיטת פעולות מעשיות שיעבו את מערך ההגנה על הישובים.

אחרי הירי הבוקר לעבר אשקלון והתגובה של צה"ל שוב נשמעו אזעקות בדרום. רקטות שוגרו למועצות האזורית שדות נגב ושער הנגב, המועצה האזורית אשכול והמועצה האזורית חוף אשקלון. מאז שעות הבוקר נורו לעבר ישראל תשע רקטות. לאחר הירי החל צה"ל לפזר כרוזים ברצועת עזה.