חמושי חמאס (צילום: רויטרס, חדשות)
מחבלים בחמאס. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

גרשון בסקין, מי שהיה המתווך בעסקת שליט ונמצא בקשר עם גורמים בחמאס, טוען כי בארגון תכננו היטב את חטיפת החייל - ושהיעד שהם הגדירו לעצמם הוא חטיפת שלושה חיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הם מאומנים ותכננו את המהלך הזה היטב: להפתיע עם מתאבד לחטוף חייל ולהרוג עוד חיילים - זה היה היעד שלהם", אמר בסקין לחדשות 2 Online. "שמעתי מגורמים פלסטינים אתמול שהיעד הוא שלושה חיילים חטופים, הם מבחינתם קובעים את סדר היום של המלחמה הזאת".

לדבריו, הכוונה של חמאס היא לשנות את פני עזה תוך הסדרה פוליטית. "אף אחד לא חשב שהפסקת האש תישמר - אני חושב שישראל הולכת לשטח את רפיח, ולהרוס שם את הבתים עד שהם ימצאו את החייל - לאחר מכן הם יחליטו על חיסול של הנהגת חמאס".

הוא סיפר כי הכוח העילית של החמאס כולל 3,000 לוחמים, שיום לפני הכניסה הקרקעית התבקשו לחזור למשפחותיהם ולהיפרד מהם כי הם לא יחזרו מהקרב. "כל לוחמי חמאס מוכנים ללבוש חגורת נפץ ולהתאבד. זה כוח שקשה מאוד להילחם נגדו, לא כוח מאורגן כמו צה"ל שיש טנקים וציוד, הוא נע בקלות במנהרות ויכול לצוץ מכל מקום מתוך בתים, לקפוץ מהגגות ולעשות הפתעות ומארבים שלצבא קשה לצפות".

גרשון בסקין (צילום: פלאש 90)
גרשון בסקין | צילום: פלאש 90

רק מאשימים את ישראל

לדברי בסקין, הוא שוחח עם גורמים בחמאס בשבועות האחרונים מאז תחילת מבצע "צוק איתן" - אך בשבוע האחרון הם היו מנותקים לטענתו. "ניסיתי להגיד להם שהם מביאים סכנה גדולה לאנשים החפים מפשע בעזה, אבל הם כל הזמן האשימו רק את ישראל ולא התייחסו", סיכם.

בסקין, חוקר בתחום הפוליטיקה וההיסטוריה של המזרח התיכון, היה שותף למאמצי התיווך להשבת החייל גלעד שליט משבי החמאס. הוא למעשה הפעיל ערוץ שיחות חשאי עם חמאס, שתרם בסופו של דבר לשחרורו אחרי חמש שנים בשבי.

קצין צה"ל בשבי חמאס - הסיקור המלא:

הקצין שנהרג ספד ב-2007 לחברו: "לוויות – בזבוז זמן"

פורסמו שמות ההרוגים בתקרית ברפיח

קרי: "חמאס חייב לשחרר את השבוי"

אבי החייל שנשבה: "בטוחים שצה"ל יהפוך כל אבן"

חמאס מכחיש: "לא חטפנו את החייל"

שכנים וחברים בבית משפחת גולדין: "הם חזקים"

נועם שליט לחדשות 2 Online: "מרגישים רע מאוד, כמו כל המדינה"

סג"מ הדר גולדין בריאיון לפני כשנה: "גדלתי על אהבת העם והארץ"

גורם מדיני: "התגובה לחטיפת הקצין תהיה קשה"

חשש: קצין צה"ל נפל בשבי חמאס; שני חיילים נהרגו

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv