30 ימים חלפו מאז הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את כוחות צה"ל לפתוח בפעולה קרקעית ברצועת עזה. היום, 30 ימים אחרי חצייתם של כוחות היבשה את גדר הרצועה, מציינים גם את מותו של החייל הראשון שנהרג במבצע "צוק איתן" - סמ"ר איתן ברק ז"ל, לוחם חטיבת הנח"ל בן 20 מהרצליה, שנפל במהלך חילופי אש שהתפתחו בצפון הרצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בבית העלמין הצבאי בהרצליה נערך הבוקר (ו') טקס גילוי המצבה במלאת 30 ימים למותו של סמ"ר ברק ז"ל. לצד חבריו ומפקדיו, ליווה היום את המשפחה גם צוות המילואים של אביו, שלחם עמו במלחמת יום הכיפורים.

מפקדו של סמ"ר ברק ז"ל, סרן גלעד פסטרנק, שנפצע אף הוא במהלך הלחימה, ספד לו. "היית המצפן המוסרי של הפלוגה מתוך ערך כבוד האדם שהיה חשוב לך, לא משנה אם הוא היה חייל, אזרח, לוחם".

מפקדו של איתן ספד לו (צילום: חדשות 2)
מפקדו של איתן ספד לו | צילום: חדשות 2

מפקדו של איתן הוסיף כי "בחודש האחרון אתה נמצא בלב של כל אחד ואחד מאיתנו בכל דקה ובכל שנייה. אתה תהיה בלב שלנו כל החיים ואנחנו מאוד מתגעגעים אליך בפלוגה".

ברק נהרג במהלך כניסה של כוחות נח"ל בניסיון להשתלט על מרחבים חקלאיים בצפון הרצועה, משם נורות מרבית הרקטות לשטח ישראל. הוא טופל בשטח ופונה בהמשך לבית החולים, שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

מתחקיר ראשוני של צה"ל עולה כי הלוחם נפגע ונהרג לאחר זיהוי שגוי של אחד הטנקים, שפתח לעברו באש.

התראיין שבוע לפני מותו (צילום: ספיר ברונזברג, עיתון במחנה.)
התראיין שבוע לפני מותו | צילום: ספיר ברונזברג, עיתון במחנה.

שבוע לפני מותו: איתן ז"ל התראיין ל"במחנה"

באופן מצמרר, שבוע בלבד לפני מותו, השבועון הצבאי "במחנה" פרסם ריאיון עם החייל סמל איתן ברק, לאחר שהשתתף בגל המעצרים של פעילי חמאס ביהודה ובשומרון. היום, הטקסט הזה מקבל משמעות אחרת וכואבת, כשרואים עד כמה היה מסור ברק, שהועלה לדרגת סמל ראשון, לעבודתו.

ברק, מפקד כיתה בחטיבת הנח"ל, נתקל בהפרת סדר מצד תושבים במחנה הפליטים אסקר שליד שכם. בין היתר זרקו עליו ועל חייליו בקבוקי תבערה ואבנים - אך לבסוף המבוקש נעצר. "יצאנו למעצר בתנועה רגלית לתוך מחנה הפליטים... במקום כזה השליטה בכוח היא יותר בעייתית וההליכה מסוכנת, כי התושבים זורקים אבנים מהגגות בזמן שכולנו מצטופפים. צה"ל לא מרבה להיכנס למחנות פליטים בזמן צום הרמדאן על מנת לכבד אותו, אבל הרגישות של המצב הכריחה אותנו", הוא סיפר בריאיון שנערך ימים ספורים לפני התקרית.