החברים מהצוות מספרים על משה ז
סמ"ר משה מלקו | צילום:

הותר לפרסום שמו של הרוג נוסף מבין 13 החיילים מחטיבת גולני שנהרגו בלילה שבין שבת לראשון. סמל ראשון משה מלקו, בן 20 משכונת נווה יעקב בירושלים, נהרג במהלך פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה.

רוצים לקבל פרטים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מלקו, לוחם בחטיבת גולני, הוא האח הרביעי במשפחה של שבעה אחים ואחיות. הוא הועלה מדרגת סמל לדרגת סמל ראשון לאחר מותו. הלווייתו תיערך היום בשעה 16:00, בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים.

"משה היה בחור חרוץ, חברותי, נרתם לעזור, תמיד שמח, תמיד מעודד את המשפחה", סיפר יוסף, גיסו של מלקו, לחדשות 2 Online. "הוא מאוד רצה להגיע לגולני. ביום שישי, הוא התקשר משם ושאל לשלום הילדים והמשפחה".

"אמא שלו שבורה, כיוון שזו טרגדיה שנייה במשפחה", המשיך יוסף. "אחיו הגדול ציון נרצח בגיל 14, ועד היום לא יודעים מי הרוצח, לכן המועקה גדולה. הוא היה קשור מאוד לאחיו הגדול, ורצה לשרת את המדינה".

שמו של מלקו מצטרף לחמשת שמות לוחמי חטיבת גולני שפורסמו אתמול. החטיבה איבדה בלילה שבין שבת לראשון 13 מטובי לוחמיה בשורת תקריות ביממה השלישית ללחימה הקרקעית ברצועת עזה. שמותיהם של שבעת הלוחמים האחרים שנהרגו עדיין לא הותרו לפרסום.

שמותיהם של לוחמי גולני שנפלו בעזה:

  • רס"ן צפריר בר-אור, סמג"ד סיור בגולני, בן 32 מחולון.
  • סרן צבי קפלן, בן 28 מקיבוץ מירב.
  • סמ"ר גלעד יעקבי, בן 21 מקריית אונו.
  • סמ"ר עוז מנדלוביץ', בן 21 מעצמון.
  • סמ"ר נסים שון כרמלי, בן 21 מרעננה.
  • סמ"ר משה מלקו, בן 20 מירושלים.

רב-סרן צפריר בר-אור (32), סגן מפקד גדוד הסיור של גולני, הוא אחד מ-13 החללים מהחטיבה בקרבות בעזה. צפריר, יליד העיר עכו, נשוי טרי, שבתחילת החודש ציין את יום נישואיו השני, ואב לתינוקת בת כשנה. צפריר התגייס לפלוגת העורב של חטיבת גולני באוגוסט 99'. עם סיום המסלול ביחידה הוא יצא לקורס קצינים ולאחר ששימש כמ"פ בגדוד 12 של החטיבה, חזר ופיקד על היחידה אליה התגייס.

צפריר בר אור
רס"ן צפריר בר אור | צילום:

חייליו, שסיפרו על אופן פיקודו הייחודי, התקשו לעכל את נפילת מפקדם הנערץ. "הוא היה גולנצ'יק אמיתי. מפקד דוגרי, כזה שאומר הכל בפנים ועם אפס דיסטנס", תיאר אחד מפקודיו.

רב סרן צפריר בר אור יובא למנוחות היום בשעה 13:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בחולון.

"הבטחה גדולה הלכה מאיתנו"

ההרוג השני של הגדס
סרן צביקה קפלן | צילום:

אבל כבד ירד על קיבוץ מירב, בו התגורר סרן צבי קפלן (28) ששימש כקצין אג"ם בגדס"ר גולני. קפלן התגייס לפלס"ר גולני ושירת בתפקידי פיקוד שונים, כאשר האחרון שבהם היה מ"פ הכשרות בגדוד הסיור של החטיבה. הוא אמור היה להתמנות בקרוב למ"פ הפלוגה המסייעת באחד הגדודים. בין לבין מונה צביקה לתפקיד קצין אג"ם של הגדס"ר, תפקיד בו מצא את מותו.

סרן קפלן הצטרף עם רעייתו עדי לקהילת מירב לפני כשנתיים עם שני בניהם, אלקנה בן ה-5 ונדב בן ה-3, ובני המשפחה השתלבו במהרה בחיי הקהילה. בחודשים האחרונים הם החלו בתהליך תכנון ובניית בית הקבע שלהם בישוב. "עם ישראל איבד היום קצין פטריוט, איש עקרונות, אוהב הארץ ואדם מיוחד", אמר אודי קורמן, חבר היישוב. "אנו כואבים את לכתו של הבטחה גדולה מעם ישראל".

הלווייתו של סרן צביקה קפלן תיערך בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בחיפה.

"נשאר בארץ כדי לשרת בצבא"

שון כרמלי
סמ"ר ניסים שון כרמלי | צילום:

ניסים שון כרמלי, שנהרג אף הוא בקרבות בעזה, למד בבית הספר התיכון "אוסטרובסקי" שברעננה לפני שגויס לצה"ל. הוא סיים את הלימודים בשנת 2011, והחליט להישאר בישראל כדי לשרת בצה"ל. "הוא למד בכיתה לעולים חדשים, והחליט להישאר כאן. הוא מה שאנחנו קוראים לו 'מלח הארץ", סיפרה יפה להבי, מנהלת בית הספר, לחדשות 2 Online. "כמו לכל עולה חדש, היה לו קשה והוא התגבר על הקשיים יפה מאוד. הוא היה תלמיד טוב, שקט ומנומס. הוא תרם המון בכל מה שהיה יכול".

"הבשורה הזו לא פשוטה עבורנו", הסבירה להבי. "הוא ההרוג ה-36 מבית הספר שלנו. לא כל בחור היה נשאר בארץ לשרת בצבא כשיש לו את הנוחות של ארה"ב. הוא רצה לתרום ביחידה קרבית", סיפרה.

"אל תצלם, זה עושה נאחס"

עוז מנדלוביץ' ז
סמ"ר עוז מנדלוביץ' | צילום:

עוז מנדלוביץ', בן 21, ששירת בפלוגת ההנדסה בגדוד הסיור של גולני קיבל בימים האחרונים את דרגת הסמל-ראשון, והיה אמור להשתחרר במרס הקרוב. הוא הותיר אחריו זוג הורים, אח ואחות. אביו של עוז, עופר מנדלוביץ', שהיה בעצמו מפקד בחטיבת גולני, סיפר כי היתה לו תחושה לא טובה כבר עם תחילת המבצע. "ביום ראשון שעבר עליתי על רכבת לאשקלון ומשם ירדתי בטרמפים לנתיבות. משם התחלתי לסרוק את השטח עד שמצאתי את הפלוגה שלו. עוזי חייך חיוך נבון והתחבקנו".

"היינו כשעה ביחד", שחזר האב. לפני שהלכתי אמרתי לו בוא נצלם אותך עם החבר'ה שלך ואז התחרטתי ואמרתי: "עזוב, זה יביא נאחס. הוא ענה לי: 'רגע אבל צילמת אותי כבר'. בחיבוק האחרון אמרתי לו שלום. אחרי כמה שניות תפסתי את עצמי וקראתי לו שוב. חיבקתי אותו חזק ואמרתי לו הפעם 'להתראות'. זו היתה הפעם האחרונה שראיתי אותו".

סמ"ר עוז מנדלוביץ' יובא למנוחות בשעה 18:00 בבית העלמין במשגב.

גלעד יעקובי ז
סמ"ר גלעד יעקבי | צילום:

הלווייתו של סמ"ר גלעד יעקבי, לוחם בחטיבת גולני, בן 21 מקריית אונו, תיערך בשעה 10:00 בבית העלמין קריית שאול בתל אביב.

קציני וחיילי גולני נהרגו בשורה של תקריות אש ברצועה לאורך שעות הלילה והבוקר:

01:05: נגמ"ש של אחד הגדודים עלה באש בעקבות פיצוץ מטען. שבעה לוחמים נהרגו ושני לוחמים נוספים נפצעו.

01:30: חיילים מגדוד אחר בחטיבה נתקלו בחמושים וניהלו איתם חילופי אש. באירוע נהרג חייל אחד.

05:45: כוח של גולני נתקל בחוליית מחבלים. שני לוחמים נהרגים.

08:50: חיילים מאחד הגדודים של גולני השתלטו על בית ריק וניסו להקים שם מפקדה כשטיל נ"ט נורה על הבית. כתוצאה מהפגיעה נהרגו שלושה חיילים.

מבצע "צוק איתן" - היום ה-13:

הצצה ללחימה בסג'עייה: מלכודות, צלפים וחילופי אש

הותר לפרסום: 13 חיילים נהרגו ברצועת עזה

קולות הקשר של גולני עם הכניסה לסג'עייה: "עם ישראל מאחורינו, צאו להתקפה"

דיווח: חמאס ביקש הפסקת אש הומניטרית, ישראל סירבה

האויב שמתחת: זהו איום המנהרות

מטחים כבדים: פגיעה בבית באשקלון

המבצע בעזה: עשרות מחבלים נהרגו

ההתכתבות האחרונה של אמוץ גרינברג: "הכל בסדר"

הותר לפרסום: שני חיילים נהרגו