טיל מאוניית קלוס סי, השנה (צילום: דובר צה"ל)
טיל שנתפס על הספינה "קלוס סי" | צילום: דובר צה"ל

הישג משמעותי לצה"ל במבצע "צוק איתן": דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, העריך היום (שבת) כי ארגון חמאס איבד או השתמש בכמחצית ממאגר הרקטות מאז תחילת המבצע. אלמוז טען בפני סוכנות הידיעות "רויטרס" כי חמאס שיגר כ-1,705 טילים מתחילת המבצע, שהם כ-17% מתוך המאגר שעמד על כ-10,000 לפני 12 ימים. "אני חושב שהשמדנו בין 30% ל-40% מהמאגר בתקיפות", הוסיף. במקביל, ראש הממשלה נתניהו מכנס בשעות אלו דיונים על האפשרות להעמקת הפעילות הקרקעית בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמים בחמאס שללו את דברי אלמוז, ואמרו כי הארגון מוסיף להתחמש לצד הירי על ערי ישראל. עם זאת, פעילי הארגון סירבו לנקוב במספר הרקטות המדוייק שנותר בידיהם. בצה"ל מעריכים כי היקף מאגר הרקטות שבידי חמאס יקבע את משך הירי והלחימה מצד ארגון הטרור.

הרמטכ"ל בני גנץ הנחה הערב את החיילים והמפקדים להמשיך בפעילות הקרקעית הנרחבת: "צריך לפגוע קשה בחמאס ולשלול ממנו כמה שיותר יכולות צבאיות מבצעיות, בראייה לתת מציאות ביטחונית טובה יותר לכל המדינה ובמיוחד לשטח הדרומי", אמר בתדרוך.

מדובר צה"ל נמסר כי מתחילת המבצע הקרקעי הותקפו כ-450 מטרות טרור מהאוויר, הים והיבשה, ונעצרו 13 מחבלים שהועברו לתחקור בישראל. "מאז החלה הפעילות הקרקעית של כוחות צה"ל במרחב רצועת עזה, פועלים בשטח כוחות רבים במאמץ מרוכז בהם צנחנים, נח"ל, גבעתי, שריון, מגלן, הנדסה ויחידות מיוחדות", נמסר. 

כמו כן הדגישו בצה"ל כי במהלך המבצע חשפו כוחות צה"ל 34 פירי מנהרות טרור, וחמש מנהרות שאורכן המלא מגיע משטח רצועת עזה לשטח מדינת ישראל. מנהרות אלה נוטרלו ונמצאות בתהליכי השמדה. במהלך פעילות הכוחות נהרגו מעל 70 מחבלים, מתוכם 20 ביממה האחרונה", נמסר מדובר צה"ל.

גורמים רשמיים ברצועת עזה מסרו כי למעלה מ-330 בני אדם נהרגו בעזה מתחילת הלחימה, בהם כ-70 ילדים. בחמאס האשימו את ישראל בהסתרת מימדי הפגיעות ה"אמיתיים", וטענו כי הפעולה הקרקעית נכשלה. "הפלישה לא השיגה אף מטרה, וההתנגדות ההרואית שלנו השמידה את הדימוי המרתיע של ישראל", טען סאמי אבו זוהרי, דובר ארגון חמאס.

דיבר מהשטח לכולנו. דובר צה"ל (צילום: חדשות 2)
"מעריך שהשמדנו 30-40%". אלמוז, ארכיון | צילום: חדשות 2