ביום שישי לפני כשבועיים אירע בגבול עזה תקרית חמורה ביותר - שהייתה הקרובה ביותר בשנים האחרונות לאירוע חטיפת חייל או ביצוע לינץ': לידי החדשות הגיעו פרטי האירוע, שעד כה הוסתרו מהציבור ושפורסמו אמש (חמישי) לראשונה במהדורה המרכזית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

האירוע התרחש בעיצומה של "צעדת השיבה". עם סכינים, גרזנים ומוטות, פרץ המון פלסטיני את גדר הגבול באזור דרום הרצועה. בחסות עשן הצמיגים הכבד, הם תחילה הרסו את הגדר, הניחו מטען ששרף אותה  - ואז הצליחו לחדור לשטח ישראל. 

על תלולית עפר במרחק מאה מטרים מההמון חיכה כוח מיוחד של הקומנדו הימי, שחיכה במקום מבעוד מועד. לאחר שהצליחו לחדור ישראל, שלוש קבוצות של פלסטינים החלו לרוץ לעבר עמדת הצלפים של לוחמי השייטת.

חדירה לארץ בחסות העשן. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
חדירה לארץ בחסות העשן. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

הלוחמים הגיבו בירי, והצליחו לחסל שני פלסטינים שהחלו לטפס על העמדה שבה שהו. פלסטינים נוספים מיהרו להגיע אל הגופות כדי להספיק לחטוף אותן לפני שכוח צבאי יגיע.

בשלב זה תצפיתנית זיהתה פלסטיני נוסף - שלישי במספר - שמגיע מתחת לעמדת הצלפים של לוחמי השייטת, נקודה שלא יכלו לראות בעצמם. אחד הלוחמים שינה מיקום והופתע לגלות את הפלסטיני שאיגף את העמדה במרחק של פחות ממטר אחד ממנו.

מהומות ליד גבול עזה (צילום: רויטרס, חדשות)
ההתפרעויות ב"צעדות השיבה" | צילום: רויטרס, חדשות

הלוחם הגיב במהירות וביצע נוהל מעצר חשוד. הפלסטיני בתגובה שלף סכין, הסתער על החייל וניסה לגנוב לו את הנשק. החייל הצליח להשתחרר, ובקור רוח חיסל את המחבל, שגופתו נשארה בידי צה"ל.

למרות שהאירוע הסתיים בשלום מבחינת כוחות צה"ל הודות לתפקוד המופתי של צלפי השייטת - לא ניתן שלא לתהות מדוע לא הגיע כוח תגבור מייד לאחר שזוהתה החדירה לישראל.

תגובת דובר צה"ל: "האירוע המדובר תוחקר לעומק על ידי כלל הגורמים הרלוונטיים. הקצין התנהל בצורה מבצעית, חתר למגע כמצופה מלוחם וקצין בצה"ל. בתחקור נקבע כי לא היה נסיון חטיפה או פיגוע מסוג אחר. ערנות צוות התצפית ופעולת הקצין הביאו לסיום האירוע באופן מוצלח".