בעיה במוכנוטת הציוד (ארכיון) (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
טנקים בדרכם לדרום | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

אחרי 4 שעות של הערכת מצב, הסתיימה הערב (שני) ההתייעצות בנוכחות ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ליברמן ובכירים נוספים במערכת הביטחון. גורם מדיני אמר בסיום הדיון שבמהלכו התקבלו החלטות מבצעיות חשובות. הערב הופצץ בניין הטלוויזיה של חמאס ברצועה. דובר ועדת ההתנגדות העממית: "החלטנו להרחיב את התגובה - ישראל תשלם מחיר יקר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

משמעות ההחלטה היא שכל הנראה הולכים ללילה משמעותי של פעילות צה"ל ברצועה. בנוסף, מחר בשעה 16:00 יתכנס הקבינט המדיני ביטחוני, שם יצטרכו לקבל החלטה לאן ממשיכים אחרי הלילה הזה. לפי שעה ניתן לראות שניתן גיבוי לצה"ל ומערכת הביטחון לפעול ולהגיב על ההתקפות של החמאס.

ההנחיה שככל הנראה ניתנה לדרג הצבאי היא להנחית מהלומה משמעותית על חמאס והג'יהאד האסלאמי. צריך עדיין לראות איך יגיב חמאס למתקפה הצפויה. אנחנו עומדים ככל הנראה בפתחם של כמה ימי קרב במהלכם הרעיון הוא להנחית את המהלומה ולשכנע את הצד השני להפסיק את הירי.

במקביל, צה"ל מתגבר באופן משמעותי את הכוחות במרחב עזה - לא רק הפעילות האווירית ששומעים, אלא גם כוחות חי"ר ושיריון. הצבא עובד בכמה מעגלים: גם הגנה ותגבור מעגל האבטחה סביב היישובים הסמוכים לגדר - וגם ההבנה שייתכן שהמהלך האווירי לא יספיק ויש כוחות שמוכנים כבר לפעילות רגלית.

הותר לפרסום כי הפצוע הקשה מפגיעת טיל הנ"ט באוטובוס בעוטף עזה, שהיוותה את תחילת מטח הירי מרצועת עזה לישראל, הוא חייל צה"ל. קבוצת חיילים עמדה ליד האוטובוס ועברו תדריך, שבמהלכו נורה הטיל שפגע באוטובוס. החייל שנפצע קשה נפגע מרסיס כשעמד מחוץ לאוטובוס שאליו הוא התכוון לעלות.

מוקדם יותר פרסם דובר צה"ל הודעה לפיה תקף במהלך הערב למעלה מ-70 יעדי טרור של החמאס והג'יהאד האסלאמי ברחבי רצועת עזה. בנוסף, הותקפו גם 3 מנהרות טרור, מתחמים צבאיים, ועמדות תצפית. עוד נמסר כי מאז שעות אחר הצהריים נורו מעל ל-200 רקטות לעבר שטחי העוטף, לוחמי כיפת ברזל יירטו כ-60 מהן.

הנחיות פיקוד העורף (צילום: דובר צהל, חדשות)
הוראות פיקוד העורף | צילום: דובר צהל, חדשות

בהוראות פיקוד העורף נמסר גם כי ביישובי העוטף לא יפעלו מקומות עבודה שאינם חיוניים ויבוטלו העבודות החקלאיות. בנוסף, רק שירותים הכרחיים לקהל הרחב יפעלו. בנתיבות ובאופקים התושבים נדרשים לשהות במרחבים המוגנים. בשאר יישובי הארץ אין הגבלות מיוחדות. גם בקריית גת הודיעו שהלימודים מחר יבוטלו וכך גם בקריית מלאכי.