שמו ופרטיו של סא"ל מ', שנפל במבצע שהסתבך בעומק רצועת עזה, אסורים בפרסום על ידי הצנזורה, אך הדבר לא מנע מאזרחים רבים להפיץ את תמונתו ברשתות החברתיות השונות, בניגוד לבקשת מערכת הביטחון - וכך גם שמועות על אופי האירוע. מספר יוזמות חקיקה לאחר מבצע "צוק איתן" ניסו לטפל בנושא, אך התנגדות משרד המשפטים בולמת את קידום החוקים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעבר דיווחנו במהדורה המרכזית על הצעות חוק בנושא, בין השאר של חברי הכנסת ישראל אייכלר (יהדות התורה) וניסן סלומינסקי (הבית היהודי), שקובעות שהפצת פרטים של נפגעים עוד לפני שניתנה הודעה למשפחות תיחשב לעבירה פלילית.

החוק של אייכלר עבר בקריאה טרומית בתחילת הקדנציה של הכנסת הנוכחית, אך ההצעות תקועות בגלל התנגדות משרד המשפטים שטוען שאי אפשר באמת לאכוף את הנושא - גם מכיוון שהתפוצה ענקית (בתוך שעה ההודעה יכולה להגיע לעשרות ומאות אלפים גולשים) וגם כי מאוד קשה לברר אם ההודעות נשלחו לפני או אחרי שההודעה נמסרה למשפחות.

הלווית סא"ל מ' (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
הלווייתו של סא"ל מ', אתמול | צילום: דובר צה"ל, חדשות

ח"כ סלומינסקי מתכוון לכנס בעוד שבועיים דיון בנושא, ואולי ליצור חוק יותר הצהרתי עם פחות סמכויות אכיפה – בדומה לחוק שאוסר על הפצת תמונות עירום. עם זאת, משרד המשפטים שב ומבהיר שאינו רוצה לחטט בטלפונים.

הרבה לפי ההודעה הרשמית של צה"ל על התקרית בעזה, ברשתות החברתיות צצו דיווחים שוטפים ולא מדויקים. האירוע הזכיר באיזו קלות ומהירות מתנפחים רסיסי הדיווחים, חצאי האמיתות, שיוצאים מכל פרופורציה. אזרחים טענו שחמאס ניסה לבצע פיגוע דרך מנהרה, והפיצו שמועות על חטיפת חייל: דובר צה"ל הוציא באופן חריג הודעת הבהרה, אך שעות לאחר מכן הופצו שמועות ופרטים על סא"ל מ' שהובא למנוחות. "הצנזורה היא כמו שוער בכדורגל", טען אבי בניהו, דובר צה"ל לשעבר. "לא כל גול היא עוצרת, אבל כל גול שהיא עוצרת הוא חשוב מאוד לביטחון ישראל".

שר האוצר משה כחלון קרא לעצור את הפצת המידע הביטחוני: "תתאפקו, אתם מסכנים את חיילי צה"ל וכוחות הביטחון". כחלון הוסיף: "כל אחד ששמע רסיס מידע מעביר הודעות. לא רק שזה לא תורם, זה גורם נזק. אין לי ספק שאף אזרח לא רוצה לגרום נזק לא לחיילי צה"ל ולא לכוחות הביטחון. כחבר קבינט שמכיר את המערכות, אני אומר לכם שאתם מסכנים את החיילים וכוחות הביטחון שנמצאים בפעולות 24 שעות ביממה בצד שלנו ובצד האחר. תתאפקו. זו בקשתי. תתאפקו. זה דבר נורא, כל התמונות והמידע שמסתובב. הוא לא תורם לאף אחד ויכול לגרום נזק".

כחלון התייחס גם לאובדן הקצין הבכיר בפעולה: "מדינת ישראל איבדה לוחם דגול שכל מילה שאומרים עליו בשעות האחרונות נכונה. עם ישראל ומדינת ישראל חייבים לסא"ל מ׳ הרבה מאוד. כחבר קבינט, אני מודע ועוקב אחר כל הפרטים. מדובר בפעולות חיוניות, אי אפשר לשמור על עליונות צבאית ומודיעינית בלי פעולות מהסוג הזה. החבורה הנפלאה הזאת עושה אותן הרבה, בתדירות גבוהה, וככה אנו שומרים על עליונות צבאית בעזרת האנשים הכי טובים שיש".

עמרי ברק השתתף בהכנת הידיעה.