ה-F-35B במהלך טיסה (צילום: רויטרס, חדשות)
ה-F-35B במהלך טיסה | צילום: רויטרס, חדשות

בצה"ל הוחלט היום (ראשון) להחזיר את מערך מטוסי החמקן בחיל האוויר לפעילות מלאה, זאת לאחר שהמטוסים קורקעו בשבוע שעבר בעקבות תאונה שהתרחשה בצבא ארה"ב לפני כשלושה שבועות. בדובר צה"ל מסרו כי מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, החליט להחזיר את מטוסי ה"אדיר" לפעילות בתום פעילות מקצועית של המערך הטכני של החיל שכללה בדיקה של כלל מטוסי ה-F35.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהודעת צה"ל נמסר כי התאונה התרחשה במטוס מדגם F35B שאינו נמצא ברשות חיל האוויר הישראלי. בשל כך, מטוסי ה"אדיר" הוחזרו היום לפעילות שגרתית ומבצעית. הבדיקות נעשו בהתאם למידע שהתקבל ממנהלת תוכנית ה-F35 העולמית (JPO) ויצרנית המנוע (P&W), בעקבות התאונה בארה"ב.

ביום חמישי הודיע הפנטגון על השבתת כל מטוסי ה-F35B בעקבות חשד כי קיימת תקלה במערכת צינורות הדלק. החשש התעורר לאחר התרסקות מטוס מאותו דגם במהלך טיסת אימון בדרום קרוליינה. הטייס הצליח לחלץ את עצמו בשלום. גורמים רשמיים מסרו כי מדובר בהתרסקות ראשונה של מטוס הקרב, ששוויו מוערך בכ-100 מיליון דולר.

אלוף עמיקם נורקין, מפקד חיל האוויר (צילום: אתר חיל האוויר, חדשות)
אלוף עמיקם נורקין, מפקד חיל האוויר | צילום: אתר חיל האוויר, חדשות

בשל קרקוע המטוסים בארה"ב, בחיל האוויר החליטו לנקוט משנה זהירות ומפקד החיל הורה על בדיקה בכלל מטוסי "האדיר" על אף שלא מדובר באותו הדגם. "אם מערכת הדלק שהותקנה תקולה נוציא את החלק ונחליף אותו בטוב יותר", מסר אז גורם בכיר בצה"ל. "אם המטוסים יתפקדו טוב יותר לאחר מכן, כל המטוסים ישובו לפעילות".

הגורם הבכיר הוסיף: "הבדיקה צפויה להסתיים בתוך 24-48 שבועות לכל היותר. המטרה העיקרית אחרי כל תקלה היא ללמוד ממנה על מנת שנוכל להימנע מתקריות דומות בעתיד. אנו ננקוט בכל האמצעים על מנת להבטיח את הבטיחות המקסימלית לכל טייס".