רוב פרטי פעולת הכוח המיוחד של צה"ל בעומק רצועת עזה, שהסתבכה ובמהלכה נהרג סגן אלוף מ', יישארו חסויים אך הבוקר (שני) התייחס דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס למבצע החשאי והבהיר כי הוא לא נועד לחסל או לחטוף בכיר חמאס ומטרתו הייתה "ביצור ביטחונה של ישראל ושמירה על יתרונה האיכותי". בשלב מסוים  נקלע הכוח למציאות מורכבת "וביצע פעולה הירואית", כך לפי דובר צה"ל, להסרת האיום ולחילוץ כל אנשיו לשטח ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

סגן אלוף מ', שנהרג במהלך הפעילות והקצין הנוסף שנפצע בינוני, נפצעו במכת האש בראשונה במהלך ההיתקלות. משלב החילוץ הראשוני כבר לא היו נפגעים נוספים. "מאותו הרגע הם ניהלו קרב גבורה מטווח קצר ובסיוע חיל האוויר הם הצליחו להגיע עצמאית לשטח ישראל, אמר תא"ל מנליס. "סגן אלוף מ' הוא קצין איכותי ראוי להערכה רבה על פעילותו ועל פעולות שביצע הרחק מגבול ישראל".

זירת התקרית בחאן יונס (צילום: חדשות)
"ניהלו קרב הרואי" | צילום: חדשות

דובר צה"ל הדגיש כי הצבא ערוך בהגנה על היישובים בעוטף עזה, וגם לאפשרות שחמאס ינסה לבצע פעולה מיוחדת או ממוקדת בתגובה: "אני מציע לא לבחון את המוכנות של צה"ל". באשר להיתקלות הלא צפויה עם כוח חמאס ברצועה, מנליס ציין כי יציאה לפעולות הללו נשקלת בכובד ראש לפני שמאשרים אותן, ומאחר שהפעם הכוח נחשף - הפעולה תתוחקר ויופקו לקחים.

זירת האירוע בעזה (צילום: חדשות)
פרטי הפעולה יישארו חסויים | צילום: חדשות

ראש הממשלה נתניהו נחת הבוקר בארץ לאחר שקיצר את ביקורו בפריז בעקבות האירועים בדרום. בעוד מספר שעות יקיים נתניהו הערכת מצב ביטחונית בקריה בהשתתפות שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש המל"ל, ראש השב"כ וצמרת צה"ל.

הבוקר קיימו הרמטכ"ל גדי איזנקוט וראש שב"כ נדב ארגמן הערכת מצב נוכח ההסלמה בדרום. "אני מצדיע לכוחות", אמר איזנקוט. "צה"ל חייב לסגן אלוף מ' יותר ממה שניתן לספר. מחבק את משפחתו ומאחל החלמה מהירה לקצין צה"ל הפצוע". על הפעולה עצמה אמר הרמטכ"ל : "כוח מיוחד של צה"ל פעל הלילה במבצע בעל חשיבות גבוהה לביטחון ישראל. הכוח וכוחות חיל-האוויר ניהלו קרב אמיץ בקור רוח ובגבורה".

"מבצע בעל חשיבות לביטחון ישראל" (צילום: חדשות)
"מבצע בעל חשיבות לביטחון ישראל" | צילום: חדשות

הגרסה הפלסטינית לתקרית ברצועה

מקורות פלסטיניים ברצועת עזה סיפרו על חילופי האש וטענו כי מכונית מסוג פולקסווגן נעצרה במשך דקות ארוכות מול ביתו של בכיר חמאס נור דין בארקה. הדבר עורר את חשדו והוא חבר למספר פעילים נוספים ויחד החלו במרדף אחרי הרכב. בשלב מסוים, כך לטענת הפלסטינים, אנשי הזרוע הצבאית של חמאס הצליחו לעצור את הרכב ודרשו מיושביו להציג תעודות זהות.

בשלב זה, טוענים המקורות ברצועה, פתחו לוחמים שישבו במושבים האחוריים באש. כתוצאה מהירי נהרג בארקה ומספר אנשי חמאס נוספים נפצעו. הם יצרו קשר עם פעילים נוספים שהחלו במרדף אחר הרכב ובו לוחמי צה"ל. הפלסטינים מדווחים כי כלי טיס שהוזנקו לאזור ירו לעבר כל מי שרדף אחר הרכב. לבסוף, הרכב ובו לוחמי צה,ל התנגש בגדר בטון כשהיה בדרכו לגבול ומשם המשיכו הלוחמים ברגל.

זירת האירוע בעזה (צילום: חדשות)
כלי רכב שרוף אחרי הקרב בעזה | צילום: חדשות

בחמאס הגיבו לתקרית מול הכוח המיוחד הישראלי והבהירו כי יגיבו בירי לעבר ישראל: "זו מתקפה פחדנית של ישראל". בארגון אישרו ששני מפקדים בכירים בארגון נהרגו. "כוחות ההתנגדות עקבו אחר הכוחות הישראלים בזמן שניסו להעלים את הרכב בו נסעו", נמסר. לפי גורם פלסטיני רשמי ברצועת עזה, אנשי חמאס ירו לעבר רכב נוסע שמתוכו נפתחה עליהם אש. עד ראייה מתוך הרצועה סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס שכלי טיס ירה כ-40 טילים לשטחים פתוחים בתוך שטח רצועת עזה. לפי דיווחים, רוב ההרוגים נהרגו כתוצאה מהירי המסיבי הזה.

נור א-דין ברכה (צילום: חדשות)
בכיר חמאס שנהרג | צילום: חדשות

דובר צה"ל הודיע הלילה כי במהלך הפעילות המבצעית המיוחדת שהתקיימה אמש ברצועת עזה, נהרג קצין צה"ל, סא"ל מ', וקצין נוסף נפצע באורח בינוני. הודעה נמסרה למשפחותיהם. לפי הודעת צה"ל, הלוחמים נפגעו במהלך חילופי אש שהתפתחו לאחר חשיפת הכוח. הקצין שנפצע פונה לבית החולים סורוקה ועבר ניתוח במהלך הלילה. מצבו מוגדר יציב. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי 7 נהרגו בתקיפות צה"ל ברצועה, בהם בכיר בזרוע הצבאית של חמאס. רצף האזעקות בעוטף עזה נמשך לתוך הלילה, 17 שיגורים זוהו לשטח ישראל.

התייעצויות ביטחון, אמש (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, חדשות)
התייעצויות ביטחון, אמש | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, חדשות