כתבה: תמונות של חיילות מופצות בטלגרם (צילום: פלאש 90, ניקי קלוין, חדשות)
"כלי לדעת מה הזכויות". אילוסטרציה | צילום: פלאש 90, ניקי קלוין, חדשות

בימים שבהם מפקדים ורבנים אוסרים על חיילות ללבוש טייץ או חולצה לבנה, אוסרים להיכנס בשבת לחדר האוכל עם טלפון ועוד שלל פקודות מחמירות, מתפרסם קובץ זכויות למען חיילים חילונים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מסמך ה"זכותון" של הפורום החילוני מרכז את כל פקודות המטכ"ל שפעמים רבות מקבלות החמרה בשטח. הקובץ מתבסס על תחקירים שפורסמו בעבר בחדשות והציגו מקרים שבהם מפקדים מחמירים את לשון הפקודות שמטרתן לכבד ולאפשר סטטוס קוו בין חיילים דתיים לחילונים.

סביר להניח שיהיה מי שיראה את המסמך כהתרסה, אך התמונה שעולה מהשטח היא ברורה: החיילים לא תמיד מכירים את הפקודות. חיילות שאומרים להן שאסור ללבוש חולצה לבנה בזמן פעילות גופנית או שהן חייבות לשים טייץ מתחת למכנסיים קצרים בטוחות שהמפקד שאומר להן את הדברים מצטט את הפקודות.

עם זאת, במקרים רבים לא כך המצב. המסמך עושה סדר כך שחיילים חילונים ירגישו שמכבדים את זכויותיהם, לא רק כשמדובר בחיילים דתיים.

עיקרי המסמך נוגעים לשורת איסורים שמוטלים על חיילים חילונים או לזכויות שלהן הם זכאים:

  • אין שום מגבלה על שימוש אישי במכשירי מדיה כמו טלפון, לפטופ או מחשב נייד (בעקבות פרסומים שלפיהם אסרו להשתמש בנייד בשבת).
  • חייל חילוני המרגיש שהשתתפות בפעילות בעלת אופי דתי (הרצאה של רב, סיור סליחות) יכול לפנות למפקדו בבקשה לשחרר אותו מפעילות כזאת.
  • בגדי ספורט לבנים ולבנות יכללו מכנסיים עד גובה הברך לפחות וחולצה עם שרוולים (אין לדרוש מהן לבוש "צנוע" יותר בעת הפעילות).
  • הצבא מחויב לספק לחיילים אוכל חם ומזין בשבת.
  • בפסח: במסגרת פעולות לביעור חמץ, חיפוש אוכל בתיקים האישיים של החיילים אסור בתכלית.

"אנחנו מוצאים לאחרונה רובד של החמרות בשטח שבדרך כלל מובלות על ידי רבני השטח, הרבנים הצבאיים, שעוד מחמירים עוד יותר לכיוון הדתי", מסביר רן פרומן מהפורום החילוני. "אנחנו רוצים לתת לחייל החילוני כלי שיאפשר לו לדעת מה הזכויות שלו, להפריד בין הפקודות שהוא צריך לציית להן לבין ההחמרות שהוא לא צריך להסכים להן".