עלי לאריג'אני, יו"ר הפרלמנט האירני (צילום: רויטרס, חדשות)
עלי לאריג'אני, יו"ר הפרלמנט האירני | צילום: רויטרס, חדשות

עלי לריג'אני, יו"ר הפרלמנט האירני, אמר היום (שלישי) לסוכנות הידיעות הרוסית RT כי עם הגעת המערכות הטילים המתקדמות לסוריה ישראל לא תוכל לעשות דבר. "הצבא הישראלי לא יכול לבצע צעדים משמעותיים בעקבות העברת מערכות ה-S-300 לצבא אסד", אמר לריג'אני. במקביל, הבוקר פורסמו תצלומי לוויין על ידי חברת ImageSat International ISI, בהם נראה מטוס תובלה רוסי בבסיס חמיימים שהעביר את המערכות לסוריה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון הבלעדי שהעניק לסוכנות הידיעות הרוסית אמר לריג'אני: "אני לא חושב שהישראלים מסוגלים לנקוט ולבצע מעשים משמעותיים בסוריה, במיוחד לאחר ההתקפה הישראלית על מטוס הביון הרוסי". לריג'אני הוסיף: "העברת המערכות זוהי זכותה הלגיטימית של רוסיה להגן על האינטרסים שלה ושל בעלות בריתה בסוריה".

הרכבת האווירית לסוריה נמשכת (צילום: ImageSat International (ISI), חדשות)
הרכבת האווירית לסוריה נמשכת | צילום: ImageSat International (ISI), חדשות

לפני שישה ימים פרסמה רוסיה תיעוד מהעברת המערכות לצבא אסד, כשבועיים לאחר הפלת מטוס הביון הרוסי ותחילת המתיחות עם ישראל. שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו התבטא אז ואמר לנשיא פוטין כי רוסיה העבירה בהצלחה את המערכות להגנה אווירית. הצעד יוצא הדופן ננקט לאחר שהקרמלין הטיל על ישראל את האחריות לתקרית.

בארה"ב גינו בחריפות את העברת מערכת הטילים. דוברת מחלקת המדינה הת'ר נאוורט אמרה בשבוע שעבר כי אם הדיווח נכון, מדובר בהסלמה חמורה בכל הנוגע לסוריה: "אני לא יכולה לאשר שאכן הטילים הועברו. אני מקווה שהמידע לא נכון. אם הוא נכון, זו תהיה הסלמה חמורה בכל מה שנוגע לסוריה".

התחקיר הרוסי שהוצג לישראלים (צילום: חדשות)
התחקיר הרוסי שהוצג לישראלים | צילום: חדשות
המערכת בפעולה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
המערכת בפעולה (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לסוגיית העברת המערכת לידי סוריה, ואמר כי ישראל מצויה בקשר טוב עם הרוסים ומנהלת מגעים עם הקרמלין. "יש הרבה מגעים ויש הרבה תיאומים, הכל בצינורות החסויים", הבהיר. "מבחינתנו, כל האחריות על הפלת המטוס הרוסי - על צבא סוריה. אנחנו ממשיכים בתיאום הביטחוני, אין לנו עניין לנהל שיח תקשורתי עם הרוסים. יש לנו דרכים לתקשר".