מאמץ לאיתור המחבל שנרצח ונמלט: גם הבוקר (שלישי), 48 שעות לאחר הפיגוע הרצחני במפעל "אלון" בברקן, נמשך המצוד אחר המחבל אשראף נאוועלה. כוחות מיוחדים של צה"ל, מג"ב ושב"כ פועלים בניסיון לאתר את המחבל שרצח את קים לבנגרונד-יחזקאל ואת זיו חג'בי. על פי ההערכות הוא עלול להיות עדיין חמוש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ביממה האחרונה מתמקדים החיפושים באיזור הסמוך לכפרו של המחבל, בצפון טול-כרם - הן במישור המודיעיני והן בשטח עצמו, כמה מקרוביו נעצרו ותוחקרו בניסיון לאתר סייענים שעזרו לו להימלט או להסתתר. כוחות צה"ל בשיתוף שב"כ וכוחות משמר הגבול פעלו הלילה בכפר שוויכה וביצעו מספר מעצרים.

פעילות צה"ל בכפרו של המחבל (צילום: דובר צהל, חדשות)
המצוד אחר המחבל נמשך | צילום: דובר צהל, חדשות

אמש אמר ראש הממשלה: "אנחנו נתפוס את המרצח המתועב הזה ונבוא איתו חשבון. דמם של אזרחי ישראל לא יהיה הפקר". נתניהו הוסיף: "אנחנו מצטערים היום כשאנחנו נפרדים מקים יחזקאל וזיו חג'בי זכרונם לברכה, השם ייקום דמם".

על פי אחת מההערכות שעלו על ידי גורמי הביטחון, המחבל תיעד את מסע הרצח שלו: על פי גורמים המעורים בפרטים, בהערכת מצב שהתקיימה שלשום ניסו גורמי הביטחון לנתח את התנהגותו של המחבל לפני ואחרי הפיגוע.

פעילות הכוחות בכפרו של המחבל, הלילה (צילום: דובר צהל, חדשות)
פעילות הכוחות בכפרו של המחבל, הלילה | צילום: דובר צהל, חדשות

בדיון עסקו בשאלה מדוע המחבל כפת את קים לבנגרונד? על פי הגורמים, המחבל ככל הנראה הושפע מארגון הטרור דאע"ש וניסה לחקות את דרכי הפעולה שלו. לדבריהם, מדובר בעניין של זמן עד שכוחות הביטחון יגיעו אל המחבל. 

הפלסטינים דיווחו שאתמול נחקרה אחותו של המחבל, פירוז נעלאווה אבו שיחה, ותוחקרה בשכם. צה"ל מיפה את ביתו של המחבל לקראת הריסה ועצר את אחיו במקום.

האם ניתן היה למנוע את פיגוע הירי?

בשב"כ מנסים לבדוק האם המחבל הסתייע במישהו או שמישהו ממכריו מסייע לו להסתתר. לפי הערכת מצב, ההערכה בצה"ל כי מדובר במפגע בודד. מחקירת עברו של המחבל, עלה כי המפגע השאיר מכתב התאבדות שלושה ימים לפני הפיגוע אצל חבר שלו, גם הוא עובד במפעל.

מהחקירה עולה כי העובד לא דיווח על כך לאיש. על כן הוא נעצר, וכרגע נבדק האם ניתן היה למנוע את הפיגוע אם המידע היה מתקבל בזמן אמת.

לאחרונה גם דרשו בעלי מפעלים באזור להגביר את הבדיקות הביטחוניות בכניסה למתחם, אך טרם ברור מדוע דרישה זו לא התקבלה. עדות נוספת לזוועה שעתיד לחולל ניתן היה למצוא בחשבון הפייסבוק של המחבל. "אלוהים, תן לי את הבשורה שלה אני מצפה ממך - הרי אתה גדול המבשרים", כתב בחשבון הפייסבוק שלו שעות ספורות לפני שיצא לבצע את הפיגוע. בחודש שעבר פרסם בחשבון שלו דבריו של אדם אחר, שכתב על הטבח בסברה ושתילה לציון יום השנה לאירוע, והוסיף בסוף הטקסט את המילים: "לא נשכח ולא נסלח".