הרוגים בפיגוע ירי בבנימין - פיגוע קטלני שני תוך ימים ספורים באותה גזרה: ירי בוצע הבוקר (חמישי) לעבר ישראלים, בהם חיילי צה"ל, בצומת גבעת אסף בכביש 60 בבנימין - במרחק של כשני קילומטרים מהיישוב עפרה ומזירת הפיגוע ביום ראשון. ארבעה בני אדם נורו מטווח קצר, וצוותי רפואה וחירום קבעו את מותם של שניים מהנפגעים. שני נפגעים נוספים פונו במצב קשה עד אנוש לבתי החולים הדסה עין כרם שערי צדק בירושלים: מצוד וסריקות באזור רמאללה ושכם אחר המחבל שירד מהרכב פתח באש, בחמאס ובג'יהאד האסלאמי בירכו על הפיגוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מצה"ל נמסר: "מחבל יצא מרכבו ופתח בירי בטרמפיאדה בצומת לעבר לוחמי צה"ל ואזרחים שהיו במקום, בנקודה מספר נפגעים". עוד עדכנו בצה"ל כי לוחמים סורקים במרחב אחר המחבלים שנמלטו מהזירה ומבצעים בידוקים בכל הכניסות והיציאות במרחב. מהחקירה עולה כי החיילים שהיו בטרמפיאדה לא הספיקו להגיב ולירות במחבל. הרכב ששימש את המחבל נזנח ואותר, לפי ההערכות המחבל נמלט רגלית מהזירה.

שרי הקבינט עודכנו בפרטי האירוע וראש הממשלה ושר הביטחון נמצא בקריה. במערכת הביטחון הזהירו לאחרונה מ"מצב נפיץ" ביהודה ושומרון וסכנת התלקחות: הרשות הפלסטינית מנסה להעביר בצינורות מדיניים מסרים שאין לה עניין בהסלמה ובכוונת הרשות לשתף פעולה עם גורמי הביטחון. נבדק אם ישנו קשר בין הפיגוע בגבעת אסף לפיגוע בעפרה שבוצע השבוע: אמש נתפסו חשודים בביצוע הפיגוע בעפרה, אך במערכת הביטחון בודקים אם ישנם מעורבים נוספים בפיגוע שלא אותרו.

ממד"א נמסר כי לבית החולים שערי צדק פונתה צעירה כבת 20 במצב קשה ולבית החולים הדסה עין כרם צעיר כבן 20 במצב קשה. מבית החולים הדסה עין כרם נמסר: "אל יחידת הטראומה פונה בן 21 עם פגיעת ירי בראשו. מצבו קשה מאוד ונשקפת סכנה לחייו". ד"ר באלה מיקלוש, מנהל יחידת הטראומה בהדסה עין כרם, עדכן על מצב הפצוע בפיגוע בגבעת אסף: "קיבלנו פצוע בן 21 אחרי פיגוע בגבעת אסף עם חבלת ראש קשה מאוד. כרגע הוא עבר הערכה ראשונית וכרגע נמצא בחדר ניתוח ומנותח על ידי הצוות. מצבו קשה ונשקפת סכנה לחייו". במצב הפצועה חל שיפור קל ומצבה התייצב אך מוסיף להיות קשה.

הפיגוע בגבעת אסף (צילום: החדשות)
זירת הפיגוע | צילום: החדשות

חמאס: "נכין לאויב הפתעות"

מהחקירה עולה כי המחבל ירד מהרכב במטרה לפגוע בכמה שיותר ישראלים - ונמלט לאחר הירי. מהחקירה עולה שהרכב עבר את הטרמפיאדה במקום, ביצע פניית פרסה ובשלב זה נפתחה האש. הרכב שממנו בוצע הירי אותר סמוך לעין תות: לפי ההערכות, המחבל נמלט רגלית לאזור רמאללה.

חמאס בעזה קורא לפיגוע פעולת גבורה: "כל פעולות הדיכוי והטרור הציוני לא יועילו לו, נכין לאויב הפתעות עד שהאדמה תרעד". גדודי עז א דין אלקסאם של חמאס בירכו על הפיגוע: "גחלי אדמת הגדה המערבית יבערו תחת רגלי הכובש הציוני". תנועת חמאס קוראת לאנשיה לצאת בשישי להפגין את "הפגנת הניצחון", לאור האירועים האחרונים: מחר, 14 בדצמבר, הוא יום הקמת חמאס - שמגדיר את האירועים האחרונים, ובהם העברת הכסף לרצועה, כניצחון.

אף ארגון לא לקח אחריות על הפיגוע עד כה אך ג'מאל מזהר, בכיר בחזית העממית, אמר שהפיגוע הוא "תגובה טבעית לפשעי הכיבוש נגד הפלסטינים". סוהיל אל הינדי, בכיר חמאס, קרא לרשות הפלסטינית להפסיק את התיאום הבטחוני עם ישראל, ולהילחם נגד ישראל ביד אחת. ועדות ההתנגדות הודיעו: "ההתנגדות בגדה תתגבר ותתגבר עד כדי הגעה לפיצוץ מלא עם הכובש".

גבעת אסף (צילום: החדשות, גוגל מפות)
מרדף אחר היורים | צילום: החדשות, גוגל מפות

פעילות מאומצת לאיתור היורה

כוחות צה"ל מבצעים בידוק אינטנסיבי ותשאול אנשים בצירים מסביב לזירה, במקביל לפעילות מודיעינית, כדי לא לאפשר לחשוד חמוש להסתובב חופשי. כלי תקשורת פלסטיניים מדווחים שכוחות צה"ל נכנסו לאל בירה שברמאללה ומפעיל סגר בכניסות לרמאללה כחלק מהפעילות לאיתור היורים. עוד דווח שצה"ל סגר את מחסום חווארה, המחסום הראשי לשכם. לפי דיווח נוסף שטרם אומת, כוח מסתערבים עצר שלושה צעירים בצפון רמאללה.

הפעילות לאיתור המחבלים מתבצעת במספר מוקדים, ולא רק באזור שבו נמצא הרכב הנטוש - בגלל פרטי מידע שונים שמגיעים לשב"כ. במערכת הביטחון בוחנים אם הירי תואם לקליעי נשק מאירועי טרור בתקופה האחרונה, על מנת לקבוע את מידת הקשר בין הפיגועים.

הפיגוע בגבעת אסף (צילום: דוד מיכאל כהן/TPS, חדשות)
שני פצועים פונו לבתי החולים | צילום: דוד מיכאל כהן/TPS, חדשות

"אירוע טרגי עם תוצאה מאוד קשה"

אלי בין, מנכ"ל מד"א, סיפר לחדשות: "דווחנו על מותם של שניים מתוך ארבעת הנפגעים, מדובר באירוע בו למעשה הסיכוי להצלת חיים בשניים מתוך ארבעת הנפגעים היה קלוש - הפגיעות היו אנושות, זה אירוע טרגי עם תוצאה מאוד קשה". לדבריו, שני הפצועים - גבר ואישה - פונו במצב קשה לבתי חולים בירושלים, ומנות דם מועברות מבנק הדם בתל השומר לצורך הטיפול בנפגעים.

פרמדיק מד"א שלום גליל, שטיפל בפצועים במקום, סיפר: "כשהגענו למקום ראינו ארבעה צעירים עם פצעי ירי סמוך לטרמפיאדה. ביצענו סריקה והענקנו להם טיפול רפואי. 2 מהם, צעירה וצעיר כבני 20 קיבלו טיפול רפואי מציל חיים בשטח, העלנו אותם לניידות טיפול נמרץ ופינינו אותם בדחיפות לבית החולים כשמצבם קשה. 2 צעירים שמצבם קריטי נשארו לטיפול כוחות הצבא במקום".

זאב חפץ ובצלאל בן חמו, פרמדיקים של מד"א שהגיעו בתוך ארבע דקות לזירה, סיפרו: "כשהגענו ראינו על המדרכה בתחנת האוטובוס שלושה צעירים וצעירה שוכבים כשהם סובלים מפצעי ירי בגופם, אחת מהם צעירה כבת 20 שבעת האירוע המתינה לאוטובוס בתחנה, הייתה בהכרה מלאה וסבלה ממספר פצעי ירי בגוף, העלנו אותה לניידת טיפול נמרץ והענקנו לה טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותה לבי"ח כשמצבה קשה. צעיר נוסף כבן 20 שהיה מחוסר הכרה סבל גם מפצעי ירי, תוך טיפול מציל חיים פינינו אותו בדחיפות לבי"ח ושני צעירים נוספים שמצבם היה קריטי טופלו על ידי כוחות הצבא במקום".

זירת הפיגוע, הבוקר (צילום: החדשות)
מהחקירה עולה: ביצע פרסה והחל לירות | צילום: החדשות

יוסי דגן, ראש מועצת שומרון, אמר לחדשות: "יש כאן לא רק הסלמה חמורה אלא הידרדרות מוחלטת והפקרות. וזה מסוכן ועולה בדמים, ההכלה לא עובדת. אנחנו לא יכולים להסתמך על הגבורה של חיילי צה"ל, צריך לעשות פעולות תגמול של צה"ל, צריך לגבות דם מהמחבלים. יש אובדן שליטה ואובדן הרתעה". דגן הוסיף וקרא לנתניהו: "צא למבצע אמיתי, צא לחומת מגן. אני בקשר עם שרים שמסכימים איתי וגם אנשי ראש הממשלה".

כוחות הביטחון פתחו בסריקות ובמצוד אחד החשודים, בעוד כוחות הצלה של מד"א וצה"ל החלו לטפל בפצועים בזירה. זירת הירי נסגרה בעקבות המרדף אחר הרכב היורה, וגם הכבישים שמסביב נחסמו. 

מפקד אוגדת איו"ש הגיע לזירה, קיים הערכת מצב והחל לנהל את המרדף כדי לתפוס את היורים. קציני המודיעין שמעבירים את המידע לכוחות בשטח - פעולה שאמורה לנסות ולתחום את המרחב לכיוון שאליו נמלטו היורים.

ביום ראשון בוצע פיגוע ירי בצומת עפרה, במרחק לא רב מזירת הפיגוע היום. בפיגוע נפצעו שבעה בני אדם: אחת הפצועות, שירה איש-רן, יולדה בבית החולים. התינוק הפג שנולד מת מפצעיו אתמול (רביעי) והובא למנוחות: לפני ההלווייה ניתן לו השם עמיעד ישראל. אמש נתפסו מספר חשודים בביצוע הפיגוע בעפרה ואחד המבוקשים נורה ונהרג לאחר שניסה לפגוע בכוחות הביטחון.

אמש הותר לפרסום כי נעצרו חשודים בביצוע פיגוע הירי בעפרה, בתום פעילות מודיעינית ומבצעית מאומצת של שירות הביטחון הכללי, צה"ל ומשטרת ישראל (ימ"מ). החשודים הועברו לחקירת שב"כ. בעת ניסיון מעצרו של אחד המבוקשים, סאלח עומר ברגותי בן ה-29 מהכפר כובר שבבנימין, ניסה החשוד להימלט ולפגוע בכוחות צה"ל - והוא נורה ונהרג.

רוני דניאל, יאיר שרקי, גאנם איברהים, דנה ויס, אוהד חמו ועופר חדד השתתפו בהכנת הידיעה.