דובר צה"ל אישר הערב (שני) כי עד כה הותקפו כ-70 מטרות של חמאס וג'יהאד אסלאמי בעזרת מטוסים, מסוקים וטנקים. כמו כן, הותקפה חוליה של משגרי ירי תלול מסלול. על פי משרד הבריאות הפלסטיני - 3 נהרגו כתוצאה מהתקיפות. דקות לפני הפגיעה באוטובוס בכפר עזה - עשרות חיילים ירדו ממנו וניצלו. הותר לפרסום - הצעיר שנפצע באורח קשה - חייל צה"ל. בתוך כך, פיקוד העורף פרסם הוראות חדשות לאזרחים בשל ההסלמה: הלימודים ביישובי העוטף לא יתקיימו מחר, ונאסרו התקהלויות והתכנסויות. עד כה כ-200 רקטות נורו לעבר ישראל, כ-60 מתוכן יורטו על ידי כיפת ברזל. בבאר שבע אשקלון ואשדוד התושבים נדרשים לשהות בסמוך למרחבים המוגנים. במקביל לירי ליישובי הדרום שנמשך כל העת, מצרים והאו"ם פתחו במאמצי תיווך להרגעת השטח. שידור ישיר

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"במהלך היום, אחר הצהריים אחרי שאנחנו נערכים ומתגברים כוחות בעוטף ובפיקוד דרום - חמאס בחר לפתוח בהתקפה נגד אזרחים במרחב העוטף והדרום וביצע ירי נ"ט לעבר העוטף", אמר דובר צה"ל רונן מנליס בשש עם עודד בן עמי. "ההתקפה שלנו תלך ותגבר, כבר תקפנו חוליות ירי, מתחמים צבאיים ומטרות צבאיות - חמאס ישלם מחיר כבד מאוד על ההחלטה שלו לפגוע באזרחים היום בצהריים".

הנחיות פיקוד העורף (צילום: דובר צהל, חדשות)
הוראות פיקוד העורף | צילום: דובר צהל, חדשות

"חמאס מוביל את הרצועה לחורבן", הוסיף דובר צה"ל. "ההחלטה שלו לפגוע באזרחי העוטף והדרום תוביל אותנו לפגוע בהם בעוצמה רבה מאוד. אני חושב שחמאס מבין את העוצמות שלנו והיכולות של צה"ל ובשעות הקרובות הוא גם ירגיש אותן".

בתוך כך חמאס העביר מסרים לישראל לפיהם, אם ישראל תפסיק את התקיפות ברצועת עזה - חמאס תפסיק את האש ואת הירי לעבר יישובי הדרום.

בשעות האחרונות צה"ל מתגבר באופן משמעותי את הכוחות במרחב עזה. הצבא עובד בכמה מעגלים: גם הגנה ותגבור מעגל האבטחה סביב היישובים הסמוכים הגדר, וגם ההבנה שייתכן שהמהלך האווירי לא יספיק ויש כוחות שמוכנים כבר לפעילות רגלית.

בעיה במוכנוטת הציוד (ארכיון) (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
תגבור הכוחות בדרום | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

על פי הודעת דובר צה"ל, התקיפות של צה"ל בוצעו בצפון ובדרום הרצועה והותקפו מטרות טרור רבות וכן מספר מנהרות טרור שנהרסו. על פי ההודעה, המטרות שהותקפו כוללות מתחמים צבאיים ועמדות תצפית של ארגוני הטרור ברצועה.

קודם לכן הודיע ארגון חמאס, בתום ישיבה של החמ"ל המשותף של ארגוני הטרור בעזה, כי אם צה"ל ירחיב את התקיפות בעזה - הארגון ירחיב את טווח השיגורים לעבר ישראל. הג'יהאד האסלאמי מסר, מנגד: "אנחנו לא מעוניינים בשום הסלמה צבאית ועל ישראל להיות מחוייבת לשקט".

בהוראות פיקוד העורף נמסר גם כי ביישובי העוטף לא יפעלו מקומות עבודה שאינם חיוניים ויבוטלו העבודות החקלאיות. בנוסף, רק שירותים הכרחיים לקהל הרחב יפעלו. בנתיבות ובאופקים התושבים נדרשים לשהות במרחבים המוגנים. בשאר יישובי הארץ אין הגבלות מיוחדות.

החל משעות אחר הצהריים עשרות רקטות נורו לשטח ישראל - כיפת ברזל יירטה חלק נכבד מהן. עד כה פונו על ידי כוחות של מד"א כ-17 בני אדם לקבלת טיפול רפואי, אחד מהם נפצע באורח בינוני. שלושה בני אדם נוספים לקו בחרדה וקיבלו טיפול.

פגיעה ישירה של רקטה במבנה בשדרות, גרמה לנזק רק וגרמה לשרפה שפרצה במקום. כוחות הכיבוי הוזעקו ופועלים לכיבויה. רקטה נוספת פגעה בבית באשקלון, ככל הנראה אדם אחד לקה בחרדה. מדובר צה"ל נמסר כי כ-200 רקטות שוגרו לעבר ישראל - כ-60 מהן יורטו על ידי כיפת ברזל.

אוטובוס היחידה שנפגע מטיל נ"ט (צילום: חדשות)
האוטובוס שנפגע סמוך לרצועה | צילום: חדשות

התקרית החלה כשטיל, ככל הנראה טיל נ"ט נורה לעבר אוטובוס ישראלי סמוך ליישוב כפר עזה - צעיר כבן 19 נפצע באורח קשה. כוחות החילוץ נאלצו לחלץ את הצעיר כשבמקביל נורו פצצות מרגמה רבות. לאחר שעות התברר כי זמן קצר לפני הירי לעבר האוטובוס, הוא היה מלא מחיילים, שירדו ממנו דקות לפני הירי וכך ניצלו.