סעד אל-חרירי, ראש ממשלת לבנון (צילום: רויטרס, חדשות)
"אין סיבה להסלמה" ,אל חרירי (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

ראש ממשלת לבנון סעד אל חרירי התייחס לראשונה למבצע "מגן צפוני" של צה"ל ואמר כי אין כל סיבה להסלמה במצב הביטחוני עם ישראל נוכח פעילות הצבא לאורך גדר הגבול הצפוני. "צבא לבנון מוסמך להבטיח את שלום הגבולות, והממשלה תשמור על ריבונותה ושלום גבולותיה", הוסיף חרירי. בהצהרה שפרסמה ממשלת לבנון אמש (רביעי) ודווחה בתקשורת המקומית, לא נמסרה התייחסות למנהרות חיזבאללה שצה"ל איתר במסגרת המאמץ המודיעיני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

 גורם בכיר במערכת הביטחון אמר דברים דומים וציין כי החשש מהסלמה דווקא יורד ביממה האחרונה. לדבריו, בחיזבאללה הופתעו מאוד מאיתור המנהרות, אותם צה"ל פועל לחשוף, אך בארגון עדיין מצפים לראות מה יודעים בישראל. לפי ההערכה, קיימות לפחות כמה מנהרות.

לדברי אותו גורם ביטחוני בכיר, בצה"ל מגבירים את המאמצים במטרה לחשוף מנהרות נוספות. בינתיים צה"ל אוחז במנהרה אחת, אך קיים חשש שמערכת מזג האוויר המתקרבת והגשמים הצפויים יעכבו את העבודות.

ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו אף שוחח עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, והפציר בו לגנות את הפרת הריבונות הישראלית. נתניהו עדכן את גטרש בפרטי מבצע "מגן צפוני" ואמר כי הוא רואה בחומרה רבה את ההפרה הבוטה של הריבונות הישראלית ושל החלטה 1701 של מועצת הביטחון באו"ם. נתניהו הבהיר בפניו כי מדובר בחלק מהתוקפנות האירנית באזור.

בנוסף, ראש הממשלה אמר למזכ"ל האו"ם כי על הקהילה הבינלאומית להצטרף לדרישה להפעלת סנקציות מוגברות על חיזבאללה בעקבות האירועים האחרונים.

מבצע מגן צפוני, ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
גורם ביטחוני: הסיכוי להסלמה נמוך | צילום: דובר צה"ל, חדשות


נערכים למלחמה שוב (צילום: רויטרס, חדשות)
התייחסות ראשונה של לבנון למבצע "מגן צפונ | צילום: רויטרס, חדשות

מוקדם יותר השתתפו נציגי צה"ל וביניהם ראש חטיבת קשרי חוץ תת-אלוף ארז מייזל, במפגש משולש שתוכנן מראש עם מפקדי יוניפי"ל ונציגי צבא לבנון. במוקד המפגש הציג הצוות הישראלי את חשיפת המנהרה ההתקפית של חיזבאללה שנחפרה מלבנון לישראל. במפגש, צה"ל הביע את מחאתו על הפרה חמורה של הריבונות הישראלית ושל החלטה 1701.