זירת הפיגוע בשומרון
זירת האירוע | צילום: רויטרס, חדשות

האם ניתן היה למנוע את הפיגוע? מחקירת הפיגוע שהתרחש הבוקר (ראשון) באזור התעשייה ברקן עולה כי המחבל שרצח שניים מעובדי המקום ופצע אישה נוספת השאיר מכתב התאבדות לפני שלושה ימים אצל חבר שלו, גם הוא עובד במפעל. מהחקירה עולה כי העובד לא דיווח על מכתבו של המחבל. כעת הוא נעצר ונבדק האם ניתן היה למנוע את הפיגוע אם המידע היה מתקבל בזמן אמת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאחרונה גם דרשו בעלי מפעלים באזור להגביר את הבדיקות הביטחוניות בכניסה למתחם, אך טרם ברור מדוע דרישה זו לא התקבלה. עדות נוספת לזוועה שעתיד לחולל ניתן היה למצוא בחשבון הפייסבוק של המחבל. "אלוהים, תן לי את הבשורה שלה אני מצפה ממך - הרי אתה גדול המבשרים", כתב בחשבון הפייסבוק שלו שעות ספורות לפני שיצא לבצע את הפיגוע. בחודש שעבר פרסם בחשבון שלו דבריו של אדם אחר, שכתב על הטבח בסברה ושתילה לציון יום השנה לאירוע, והוסיף בסוף הטקסט את המילים: "לא נשכח ולא נסלח".

בפיגוע נרצחה קים לבנגרונד יחזקאל, תושבת ראש העין בת 28 ואם לתינוק בן שנה וחצי. זהותו של הנרצח השני טרם פורסמה. בנוסף, אישה בשנות ה-50 לחייה נפצעה באורח בינוני ופונתה לבית החולים בלינסון. 

"ראיתי אותו רץ במהירות לכיוון הרחובות והוא ירה לכיוון שלי. יריתי כדור אחד לכיוונו והוא נעלם מהעין", שחזר יוגב פריד, אחד העובדים במפעל את מה שהתרחש במקום בשעות הבוקר. "הפלסטיני בא למחסן שמנותק מהמשרדים. העובדים הפלסטינים צעקו שקרה משהו, אז רצנו לקומה לראות מה קרה", שיחזר פריד. "ברגע שראינו את אחת הפצועות שוכבת פצועה מירי הבנו שמדובר בפיגוע. הוצאתי את האקדח והתחלתי לבצע סריקות בכל מקום".

"עברתי חדר חדר ומשרד משרד, ולא ראיתי אותו", הוסיף. "כשיצאתי לכביש ממול הוא בא מאחוריי, ראיתי אותו בורח לכיוון הרחוב למטה. הוא הספיק לכוון אליי את האקדח, ירה כדור אחד. הספקתי להשיב כדור לעברו באלפית השנייה ואז הוא נעלם מטווח העין".