כמעט שנה לעימותים בגבול עזה
צילום: חדשות

דוח מיוחד של ארגון הבריאות העולמי שהתפרסם היום (רביעי) חושף נתונים המצביעים כי 14 פלסטינים נהרגו, ביניהם ארבעה ילדים, במהלך ההפגנות האלימות בסמוך לגדר הגבול בעזה במהלך השבועיים וחצי האחרונים. לפי הנתונים, יותר מ-1,500 עזתים נפצעו מ"ירי של כוחות הביטחון הישראליים" באותה תקופת זמן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ארגון הבריאות העולמי מציין גם בדוח כי מאז תחילת הפגנות "צעדת השיבה" בתחילת חודש מרץ, נהרגו בסמוך לגבול עם ישראל 205 פלסטינים. מתוכם, 190 בני אדם נהרגו מירי של כוחות צה"ל במהלך ההפגנות, בעוד 15 פלסטינים נהרגו במהלך תקיפות ישראליות.

בנוסף, הדוח של ארגון הבריאות העולמי מתייחס גם לפצועים שנאלצו לקטוע איברים בגופם בעקבות פציעתם. לפי הנתונים, 81 בני אדם עברו ניתוחי קטיעה בבתי החולים בעזה, ביניהם 15 ילדים ואישה אחת. 73 מהקטיעות הן בפלג הגוף התחתון ו-8 בפלג הגוף העליון.

עימותים בגבול רצועת עזה
צילום: חדשות

ארגון הבריאות העולמי ציין גם את המחסור החריף בתרופות ברצועה והנזקים שנגרמו למערכת הבריאות בעזה כתוצאה מהניתוקים בחשמל. לפי נתוני הארגון, 3 אנשים שהוגדרו "אנשי רפואה" נהרגו כתוצאה מירי צה"ל. בנוסף, 462 חובשים ופרמדיקים נפצעו ב-270 מקרים שהוגדרו בדוח כמקרי תקיפה של צה"ל כנגד צוותי רפואה. הדוח התייחס לגם לתקיפה אווירית ישראלית שפגעה בשני מרכזי רפואה בעזה, ביניהם מוסד לטיפול באנשים עם מוגבלויות.

אלפי מתפרעים השתתפו אתמול בהפרות הסדר האלימות שהתקיימו בסמוך לגדר המערכת בחלקה הצפוני של רצועת עזה. במהלך הפרת הסדר הסבו המתפרעים נזק לגדר הביטחון הישנה, שנמצאת בשטח הפלסטיני והציתו אותה ובנוסף השליכו חפצים לעבר כוחות צה"ל. בסיום ההפרות לוחמי צה"ל פגעו בעשרות מפגינים. למרות ההתפרעויות, הדרג המדיני אישר הכנסת דלק שהגיע מקטר לעזה, דרך מעבר כרם שלום.

בתפרעויות ברצועה, ארכיון
גם בלילה, מהומות בעזה | צילום: חדשות

המתפרעים השליכו מטענים ורימוני רסס, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל. בנוסף, אחד המתפרעים הצליח לחצות את הגדר לשטח ישראל לזמן קצר, להצית עמדה צבאית נטושה הסמוכה לגדר באמצעות בקבוק תבערה. בדובר צה"ל הדגישו כי מלבד חציית הגדר הקצרה הזו לא הייתה חדירה לשטח ישראל או פגיעה בתשתית ביטחונית פעילה באירוע. שכן העמדה שהוא הצית אינה הייתה פעילה והאש כובתה מייד. לא היו נפגעים אך נגרם נזק לרשת הסוואה בלבד. האירוע נשלט בתצפית ובאש מתחילתו ועד סופו ובשום שלב לא יצא משליטה, הלוחמים פגעו בעשרות מתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות וירי לעבר הפורעים בהתאם להוראות הפתיחה באש.

הנהגת חמאס
הנהגת חמאס | צילום: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען‎, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול, במסיבת העיתונאים שקיים בו הכריז על נגיד בנק ישראל החדש, למצב בעזה: "אנחנו מנסים להביא לפיתרון שיחזיר את השקט והביטחון ליישובי עוטף עזה. אנחנו פועלים מעת לעת כשאנחנו צריכים לפעול, פוגעים פגיעה בנפש כשצריך, פעלנו בתקיפות רבה".

"בגלל הפעילות שלנו יש איזו זהירות מהצד הפלסטיני - אני חושב שגם הם מבינים שאם יתלקח כאן עימות המחיר שהם ישלמו יהיה גדול מאוד ואני אומר את זה באחריות", הצהיר. "אנחנו לא רוצים שהמצב הזה, מצב של 'בעירה נמוכה' יימשך, ואנחנו עומדים על כך שהוא יסתיים. מנגד הם נחנקים - המצב נוצר כי אבו מאזן חונק אותם כלכלית ואז הם מתפרצים חלקית על ישראל".

לוחמי צה
חיילי צה"ל על הגבול, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

במסר לחמאס אמר נתניהו: "אנחנו לא מוכנים לשאת במצב הזה והם יודעים את זה, ומנגד יש ניסיונות להגיע לפיתרון מעשי שיפסיק את החנק הזה. אני חשוב שצריך למצות את זה, אני עושה את זה חרף הביקורת. אני לא שש לפתוח במלחמות מיותרות, אם אין לך ברירה אז אתה נלחם בכל הכוח אבל כשיש ברירה ויש עוד שיקולים ועוד גזרות ואתגרים אני חושב שהדרך שאני נוקט והקבינט מגבה היא נכונה".