הירי בגב הפלסטיני המוגבל שכלית בטול כרם: גורמים המעורים בפרטי התחקיר המבצעי שביצע צה"ל אמרו לחדשות online שלפי המסתמן, הפתיחה באש נגד מוחמד חבאלי לא הייתה נחוצה לאור ההתרחשויות בשטח. עם זאת בשלב זה ממתינים לתוצאות הסופיות של הבדיקה שמבצעת מצ"ח. לטענת החיילים בשטח, הם נקלעו להפרת סדר אלימה במיוחד וחשו סכנה לחייהם ועל כן ביצעו את הירי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אתמול דווח כי המשטרה הצבאית החוקרת פתחה השבוע בחקירה על אודות נסיבות מותו של מוחמד חבאלי, צעיר פלסטיני בעל מוגבלות שכלית, שנורה למוות במהלך הפרות סדר במחנה הפליטים בטול כרם. ארגון בצלם פרסם תיעוד חדש של הדקות שקדמו לאירוע משני מוקדים ומארבע מצלמות שונות.

בתיעוד שכבר פורסם בתחילת השבוע נראה חבאלי צועד כשבידו מוט ומתמוטט לאחר שככל הנראה נורה בגבו. התיעוד החדש כולל צילום מכמה זוויות ובו נראה חבאלי דקות לפני הירי יחד עם פלסטינים נוספים. אז הוא נראה צועד לכיוון ההפוך - ואז מתמוטט אל הרצפה לאחר שנורה בגבו.

תיעוד הרג פלסטיני בטול כרם (צילום: בצלם, חדשות)
צילום: בצלם, חדשות

דקות לפני האירוע התפתחה הפרת סדר אלימה כשפלסטינים יידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי. במצלמות האחרות, נראים חיילי צה"ל מתקדמים ברחוב ובשלב מסויים, לטענת בצלם באותו הזמן שחבאלי נורה, רצים בפתאומיות כשחלקם סטו ממסלול ההליכה. לטענת הארגון חיילי צה"ל פתחו לעבר הצעיר בירי ללא הצדקה ובניגוד לחוק.

מדובר צה"ל נמסר כי המשטרה הצבאית החוקרת פתחה בשבוע שעבר בחקירה: "בשלב זה ניתן לציין כי במהלך פעילות מבצעית של לוחמי צה"ל בטול כרם, התפתחה הפרת סדר אלימה, במהלכה עשרות פלסטינים יידו אבנים לעבר הלוחמים. בתגובה, הלוחמים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי. דווח כי פלסטיני אחד נהרג ואחר נפצע. עם סיום החקירה, ייבחנו ממצאיה על ידי הפרקליטות הצבאית. בנוסף, האירוע מתוחקר ברמה הפיקודית".