"כשירים יותר עבור המערכה הבאה": חטיבת "כפיר" סיימה הבוקר (חמישי) תרגיל שדימה תמרון ולחימה בשטח עזה נגד חמאס. דובר צה"ל פרסם תמונות וסרטונים מתקופת האימון ומהאימון החטיבתי של החטיבה, שהתאמנה בין היתר על תמרון קרקעי בעזה. כך זה נראה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לוחמי חטיבת "כפיר" התאמנו על "תרחישים במתווה הדרומי הכוללים תמרון קרקעי בעזה והתמודדות עם אויב המדמה את ארגון הטרור חמאס" - כך נמסר מדובר צה"ל. החטיבה תרגלה התמודדות עם פעילות אויב במרחב התת קרקעי - מנהרות - באמצעות תעלות הביוב של שכונות שנבנות בימים אלו.

תיעוד מהתרגיל שדימה לחימה בעזה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
תיעוד מהתרגיל שדימה לחימה בעזה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

כמו כן תרגלו הלוחמים מצבים של לחימה בבניינים רבי-קומות ואזורי בנייה צפופים, כדי לשפר את הכשירות למלחמה. עוד תורגלו יכולות לחימה בשטח בנוי ומבוצר, ירי וצליפה, פריצה וחבלה - והתקיימו שיתופי פעולה עם כוחות הנדסה, שריון, תצפיות, אש ויחידת עוקץ.

בצה"ל ציינו כי מדובר בתרגיל החטיבתי ה-11 במספר של חטיבות צה"ל שהתקיים בשנת 2018, כחלק משיפור המוכנות ללחימה. חטיבת הח"יר כפיר הוקמה בשנת 2005 כמענה לטרור הפלסטיני ביהודה ושומרון, וכיום היא מתמחה בלוחמה בזירה הפלסטינית באוגדת יהודה ושומרון ובעזה. בשנה הבאה תקיים החטיבה גם תעסוקה מבצעית ברצועת עזה.

"הקפדנו על תרגול ברמה גבוהה" (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
"הקפדנו על תרגול ברמה גבוהה" | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"לוחמי החטיבה שיפרו את יכולותיהם"

שבוע לפני התרגיל החטיבתי, התקיים אימון פלוגות שבחן את יכולת הלוחמים בלחימה בשטח בנוי וצפוף וגם מתחת לקרקע. נוסף על כך, האימון בדק את יכולות החטיבה להתמודד עם אתגרים בלחימה בסביבה אזרחית - התבצרות אויב בתוך אוכלוסייה ויכולת פגיעה ודיוק במחבלים.

כמו כן סיירת חרוב פעלה לראשונה במתכונתה החדשה, במסגרתה עוברים חיילי הסיירת הכשרה ייחודית ללחימה בשטח בנוי וסביבה אזרחית. במהלך השבוע ביקר הרמטכ"ל גדי איזנקוט בתרגיל, ושוחח עם מפקדי הגדודים והסיירת על תהליך שיפור הכשירות המבצעית של החטיבה ומוכנותה למלחמה הבאה. הרמטכ"ל ומפקדי הגדודים שמו דגש על היכולות המיוחדות של החטיבה בכלל ושל סיירת חרוב בפרט.

הרמטכ"ל היוצא נכח בתרגיל (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
הרמטכ"ל היוצא נכח בתרגיל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

מפקד חטיבת כפיר, אלוף-משנה ציון רצון, סיכם את התרגיל ואמר: "במהלך תקופת האימון, הקפדנו על תרגול ברמה גבוהה תוך יצירת דימוי קרוב ככל הניתן למציאות. לוחמי החטיבה שיפרו את יכולותיהם במיומנויות בלוחמת השטח הבנוי, הפריצה, החבלה והלחימה מול הטרור. היכולת המבצעית היא זו שאפשרה לנו להגיע להישגים, והוכיחה כי חטיבת כפיר עומדת במשימותיה באופן איכותי".

"אני בטוח כי כעת לאחר כחודשיים של אימון אינטנסיבי אשר תרגל את יכולותיהם של המפקדים והלוחמים, אנו כחטיבה כשירים יותר עבור המערכה הבאה ומוכנים יותר לקראת האויב אשר נפגוש בזירות בהם אנו פועלים", הוסיף. "המפקדים אשר מובילים את החטיבה פועלים לילות כימים על מנת להכין את הלוחמים אל האתגרים המבצעיים והערכיים הצפויים להם".